Vyberte sestavu století karlovarského hokeje

  13:06aktualizováno  13:06
I vy můžete přispět ke zvolení ideální sestavy století karlovarského hokeje. Vybírat budete vždy jednoho z pěti hráčů za určité časové období. V sedmém dílu představujeme kandidátů, kteří do Karlových Varů přivedli dvakrát po sobě extraligová finále. Hlasovat můžete až do středy 16. února 12:00.

Hokejisté Karlových Varů se radují ze zisku mistrovského titulu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Je to taková plechárna. Když lidi křičí, celá se klepe. Domácí to vyhecuje," utrousil kdosi z budějovických hokejistů o karlovarské hale.

To když Energie vyprovodila Jihočechy v semifinále roku 2008. Jméno z plechu dosluhujícímu zimáku už zůstalo. "Já mám takové stadiony rád," namítal karlovarský kapitán Václav Skuhravý. Věděl proč. Za rok se loučil se stařičkou Plechárnou extraligový titul.

6. kolo

1. Jaromír Kverka 440 hlasů
2. Petr Franěk 155
3. Rudolf Pejchar 149
4. Ondřej Steiner 95
5. Petr Pavlas 72

Jaromír Kverka se přidává do velkého finále k postupujícím z předchozích pěti kol: Václavu Šináglovi st., Jiřímu Feureiselovi, Pavlu Bláhovi, Vojtěchu Polákovi st. a Richardu Richterovi.

To bylo nějakého křepčení. Led se zaplnil lidmi navlečenými do klubových barev, že se hokejové dresy čerstvých mistrů mez nimi neztratily, o to se postarali třeba karlovarské věže, které přehodily veterána Řezníčka přes hrazení.

"Mám teď strašnou radost, je to nádherný pocit. Právě takový, jako když se mi narodil syn," smál se ze široka Lukáš Pech. Proti Slavii dokonal velký obrat z 0:3 na 4:3. Obrat, na který bude tým okolo kouče Růžičky ještě dlouho vzpomínat.

Vzpomínat bude i Pech. Vždyť je to muž, který dal poslední gól sezony.
Poslední gól ve staré Plechárně, gól, který znamenal titul. "Jsme mistři," křičel společně s ostatními. "Potvrdili jsme, že jsme vynikající mužstvo. S týmovým duchem." Pohár, medaile pro vítěze, šampaňské.

A nekonečná noc. Nebo noci? Kdo teď spočítá, na kolik dní se tahle jízda protáhla. Dlouhá cesta Karlových Varů za návratem mezi hokejovou smetánku skončila happy endem, jako správný hollywoodský trhák.

Napsat k němu scénář trvalo lázeňskému hokeji dlouhých sedmdesát let. V bohatýrských časech poválečných let před zaplněnými ochozy stadionu u Tržnice, dobách marných pokusů o návrat, při velkém stěhování do provizorního stánku, který ve Varech sloužil déle než ruští vojáci v milovickém panství.

V časech převratných změn devadesátých let, které znovu pomyslely na zašlou slávu lázeňského hokeje a protáhly Vary barážemi až do extraligy. "Občas musí člověk spadnout na zadek," řekl nedávno o svém návratu František Skladaný. Když se zvedne, je pak ještě ještě silnější.

SESTAVA STOLETÍ, 7. DÍL

Lukáš Mensator 
Ze Sokolova přišel již v žácích a vždy chytal minimálně o kategorii výš. Roky 2002-04 strávil v kanadském juniorském klubu Ottawa 67´s a po návratu si postupně zvykal na extraligové boje, kdy se postupně vypracovával do pozice prvního brankáře. Říká se, že play off vyhrávají brankáři, a toto nepsané pravidlo potvrdil v cestě za titulem. Ostatní konkurenty převyšoval nejenom svým brankářským umem, ale především v psychické odolnosti ve vypjatých situacích. To potvrdil i v nevydařené minulé sezoně, kde ve skupině play out svými výkony podržel tým před pádem do baráže.

Josef Řezníček
Do Varů mohl přijít před sezonou 2003-04, jenže přednost dal Spartě, a tak se jeho příchod opozdil o dva roky. Oznámení jeho příchodu spousta fanoušků nesla nelibě, především proto, že byl dlouholetým vůdcem Plzně. Stačilo však pár kol a fanoušky svým přístupem a hrou "Řízek" dostal na svoji stranu. Vše pak vyvrcholilo ziskem titulu v posledním zápase jeho kariéry v posledním zápase v "Plech areně". Přestože nenosil C na dresu, byl hlavní osobností kabiny, kdy svými nepřebernými zkušenostmi pomáhal všem ostatním spoluhráčům.

Jan Košťál
Od začátku až do konce v jednom klubu? Odpověď přinese až budoucnost. Neskutečný hokejový dříč se nejprve vyučoval vedle extraligových stálic Kverky a Alinče, aby poté ideálně zapadl ke dvojici Skuhravý - Kumstát. Říká se o něm, že je železným mužem karlovarské sestavy, ale i kov časem ztrácí na své pevnosti, což především Jan poznal v letošní sezoně, kdy měl velké problémy s plotýnkami. V čase, kdy marodil, bylo smutno jak na ledě, tak i v kabině, kde neustále udržuje veselou náladu.

Václav Skuhravý
V polovině prosince 2005 se vybíral nový kapitán a mužstvo si jej zvolilo i přes skutečnost, že největší personou šatny v té době byl Řezníček. Václava nikdy nejde přehlédnout a nejenom jeho vzrostlou postavou. Nepřehlédnutelný je i svými výkony na ledě, jak v pozitivním, tak někdy i negativním směru. V šatně má hlavní slovo, po prohraných zápasech i po těch vítězných. Až jednou opustí karlovarskou kabinu, dá se to přirovnat k tomu, jako když na kraji letitého lesa porazíte strom, který dokázal odolávat všem povětrnostním nástrahám.

Petr Kumstát
I tento urostlý a zdravý strom chrání vnitřek lesa před nepříjemnými vlivy otevřené krajiny, což se projevuje třeba i tím, že v šesti ze sedmi sezon byl nejlepším střelcem týmu, přestože v prvních karlovarských sezonách převážně nastupoval ve čtvrté a třetí pětce. Postupně se tak prostřílel až do elitní formace. Se svým parťákem Skuhravým jsou si hokejově podobní, přesto jsou zcela rozdílní. "Kumi" každou sezonu patří k nejslušnějším hráčům týmu a v sezoně 2006-07 byl dokonce nejslušnějším hráčem celé extraligy.

Vyberte nejlepšího karlovarského hokejistu z těch, kteří přivedli Energii k titulu.

celkem hlasů: 2827

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 16. března 2011. Anketa je uzavřena.

Jan Košťál 605
Josef Řezníček 578
Lukáš Mensator 569
Václav Skuhravý 542
Petr Kumstát 533
Autoři:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Chomutov ztratil klíčový zápas. Míříme, kam nechceme, vidí Šťastný

Brankář Chomutova Justin Peters chytá kotouč během prvního utkání skupiny o...

Sotva v extralize vypuklo play out, hokejisté Chomutova šlápli jednou nohou do záchranářské baráže. V úterním zápase o...

Sokolovský gól-negól. Je v nás pocit velké křivdy, přiznal Belaň

Ondřej Machuča z Jihlavy sleduje, kde skončí míč, po kterém se vrhá brankář...

Ze hřiště odcházel jako poslední, hodně rozčilený, dlouho se vyhýbal číhající místní reportérce. „Já se musel nejprve...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Najdete na iDNES.cz