Táta a dva synové zasaženi atletikou. Prostřední vyniká

  15:43aktualizováno  15:43
Každý den na stadionu. "Pořád mě to baví, jinak bych to nedělal," říká patnáctiletý atlet AC Start Karlovy Vary Marek Ptáček.

Marek Ptáček (15 let, žákovská kategorie) z atletického oddílu AC START Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

K atletice se dostal díky svému otci, dnes trenérovi atletů AC Start Karlovy Vary. "Odmala jsem se pohyboval v prostředí stadionu, postupem času se začínalo víc a víc trénovat," vzpomíná Marek Ptáček na dobu, kdy mu bylo přibližně šest let. "Viděl bych to jako optimální, v útlém mládí to nemá smysl přetahovat," míní.

Na první proběhnutí po dráze ani první závody si nevzpomíná, ale má jasnou budoucnost. "Chtěl bych vytrvat v usilovném tréninku a pokusit se o co nejlepší výkony."

Pro větší růst by asi bylo vhodné přejít do většího střediska. "To je ještě hudba budoucnosti, prozatím mě čeká přechod na střední školu a tak zůstanu ještě v AC Start."

Student devátého ročníku Základní školy jazyků v Karlových Varech by chtěl na střední průmyslovou školu do Ostrova. "Něco okolo oboru informatika," vysvětluje.

S loňskou atletickou sezonou byl Ptáček velice spokojený. "Podařilo se mi mnoho dobrých osobních rekordů a hodnotím ji velice kladně," přiznává. Osobní rekordy si zlepšil v běhu na 300 metrů (39.81) a 800 metrů (2.14). "Jsou to moje nejoblíbenější distance a jsem v nich nejúspěšnější." Kromě těchto distancí ještě běhá kilometr, časy nejsou nejhorší, ale ještě bude třeba potrénovat. "Ujde to," hodností Ptáček. Jediným kazem je, že se neprobojoval na mistrovství republiky. "Jinak si myslím, že sezona byla vydařená."

Marek Ptáček (15 let, žákovská kategorie) z atletického oddílu AC START Karlovy Vary.

Marek Ptáček (15 let, žákovská kategorie) z atletického oddílu AC START Karlovy Vary.

Ouverturu seriálu halových Mistrovství České republiky atletů obstarala soutěž kategorie staršího žactva. Pořadatelstvím byl pověřen atletický klub v Jablonci nad Nisou. V tamější zrekonstruované hale měl AC Start Karlovy Vary jedno želízko v ohni. Marek Ptáček nezklamal a jen těsně muuniklo čtyřčlenné finále A v běhu na 300 m (39,80 - osobní rekord). Postoupil do finále B, ve kterém zvítězil (39,88), a obsadil tedy celkově páté místo.

"Celkem to vyšlo, ačkoliv čas mohl být lepší, jsem spokojen. Troufal jsem si o příčku výš, ale to je také dobré umístění," přiznává Marek Ptáček. Na medaili mu chybělo pouhých 1,5 s. "O to větší úspěch je to, že všechny velké oddíly (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, Jablonec) mají možnost v zimě trénovat v halách, my tu možnost nemáme, jen trénink v tělocvičně a venku. Velkou šanci na zisk medaile má v létě na otevřeném hřišti, kdy se podmínky vyrovnají," říká předseda Startu Vladimír Hůrka.

Ptáček nejraději vzpomíná na již zmiňované mistrovství republiky. "A ještě mistrovství republiky družstev, kde jsem hostoval za ŠAK Chodov." Největší úspěchy do té doby? "Mistrovství západočeského kraje, kde jsem býval od prvního do třetího místa."

Nejbližší závody se uskuteční 19. dubna v Chodově. "To bude zahájení sezony, poběžím jeden kilometr," nahlíží do plánů. A cíle? "Chtěl bych se dostat na mistrovství republiky venkovní v září." Před sezonou má Ptáček i jasno ohledně výsledků. "Především bych chtěl zlepšovat časy a posouvat se dopředu, když by byla nějaká medaile - jedině dobře.

Reprezentace? To je poměrně daleko, ale kdyby se podařilo, nebudu se bránit." Marek Ptáček má ještě staršího bratra Jakuba, který také běhá a oba trénuje jejich otec. Jedině maminka prý není atletikou "postižená". "Trpí nám to. Občas když jí vyjde čas, jde se podívat na závody," směje se Marek Ptáček.

Arnošt Ptáček, trenér atletického oddílu AC START Karlovy Vary, při tréninku.

Arnošt Ptáček, trenér atletického oddílu AC START Karlovy Vary, při tréninku.

Zdravotní problémy se mu zatím vyhýbají. "Nejvážnější natržené tříslo a vymknutý kotník, vše se stalo na tréninku. To je běžné." Jeho největším mimoatletickým koníčkem je muzika, ale moc ji už nestíhá. "Jsem v deváté třídě, máme odpoledky a potom jsem na tréninku," dodává.

V televizi sleduje pouze velké události typu Golden League, Zlatá tretra apod. Jeho největším vzorem je americký atlet Jeremy Wariner.

"Běhá čtyři sta metrů, což mě čeká už za rok s přechodem do dorostenecké kategorie," vysvětluje. Ostatní atletické discipliny sleduje také, ale sám se do žádné nehrne. "Párkrát jsem zkoušel vrhy v tréninku a když je při lize potřeba, běžím patnáctistovku nebo šedesátku, ale v tom nevynikám, nejsem tak dobrý," přiznává Marek Ptáček.

Nej stadiony, Chodov a Plzeň

Nejlíp se mi běhá na stadionech v Chodově a Plzni. A samozřejmě na domovském stadionu Závodu míru v Karlových Varech. "Podmínky jsou dobré, máme tartan," vyzdvihuje.

Jeho oblíbenou značkou je Reebok a na závody používá jedny tretry a nějaké lehké oblečení. "Na tréninky mám jiné." A počasí? "Když není ani zima, ani teplo, rozhodně nevadí, když sprchne." V zimě atleti objíždí halové závody.

"V hale je teplo, je to změna. Dráha u nás je zasněžená, je to příjemná změna v zimní přípravě. Beru to jako přípravu na léto. Je to rozdíl, dráha má jiné parametry, je kratší a je tam jiný vzduch." A jakou životosprávu vede atletická naděje Marek Ptáček? "Nechávám tomu zatím volný průběh, nechodím do rychlého občerstvení, to nemusím. Ani do hospod, trénuji, nemám čas," vysvětluje.

Trénuje každý den, ve středu posilovna, v pátek odraz, úterý, čtvrtek, sobota dlouhé úseky a v pondělí rychlost.

M ČR žáků v atletice

Marek Ptáček skončil druhý v rozběhu na 300 metrů za 39.80 a za 39.88 vyhrál finále B (celkově pátý).
Další závodníci z kraje

Běhu na 60 metrů se zúčastnily Sára Janušková (SKP Union Cheb), za 08.48 skončila v rozběhu sedmá, a Lucie Prokopová (Triatlet Karlovy Vary), za 08.28 třetí v rozběhu a za 08.22 pátá v meziběhu. 60 metrů žáků Lukáš Vantuch (ŠAK Chodov), za 07.74 pátý v rozběhu a v meziběhu za 07.75 osmý, Daniel Knotek (SKP Union Cheb), za 07.94 šestý v rozběhu. Běhu na 150 metrů Lukáš Vantuch, za 19.36 třetí v rozběhu. 300 metrů Sára Janušková za 43.73 první v rozběhu a za 43.09 vyhrála finále B, Lucie Prokopová za 43.99 druhá v rozběhu a za 44.35 třetí ve finále B. 300 metrů žáků Daniel Hruška (ŠAK Chodov) za 41.50 třetí v rozběhu. 60 metrů překážek Daniel Hruška za 08.99 třetí v rozběhu. Ve skoku dalekém Daniel Knotek za 5,16 třináctý. Vrh koulí Filip Litavský (ŠAK Chodov) 13,08 šestý a Daniel Hruška za 12,82 osmý.

Autor:

Nejčtenější

Projím tolik peněz jako čtyřčlenná rodina, které chutná, říká kulturista

Šestadvacetiletý kulturista z Karlových Varů Marek Kovářík

Když dnes šestadvacetiletý Marek Kovářík před jedenácti lety poprvé přišel do posilovny, bylo o jeho další sportovní...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Nepovedená privatizace poničila Národní dům víc než obě světové války

Porevoluční léta přinesla Národnímu domu nepovedenou privatizaci.

V srdci Karlových Varů stojí luxusní secesní Grandhotel Ambassador. Nechybělo však mnoho a cenná historická budova by...

Filmový festival bude bez klubu Aeroport. To už nebudou Vary, zní od fandů

Návštěvníci karlovarského festivalu

Fanoušci festivalového klubu Aeroport musejí letos jeho fungování oželet. Organizátoři jim na Facebooku oznámili, že ho...

Další z rubriky

Do Ruska jedeme v plné zbroji, hlásí akrobatický pilot Kopfstein

Akrobatický pilot Petr Kopfstein.

Vše je připraveno. Karlovarský pilot Petr Kopfstein vstupuje do druhého letošního závodu Red Bull Air Race v maximální...

Další posila. Obranu Karlových Varů nově vyztuží Matěj Stříteský

Třinecký Tomáš Marcinko se pokouší obejít Matěje Stříteského z Liberce.

Hokejový obránce Matěj Stříteský bude hrát v příští sezoně v extralize nově za Karlovy Vary. Energie získala...

Úřadující mistři neměli šanci. Varští nohejbalisté vyhráli ve Vsetíně

Dan Putík v dresu Karlových Varů.

Za specialisty na úřadující mistry extraligy se mohou směle po víkendu pasovat karlovarští nohejbalisté. Ze Vsetína si...

Najdete na iDNES.cz