Klobouky, róby i dřevění koníci. A hlavně karlovarské dostihy

  9:26aktualizováno  9:26
Letošní otevírací dostihový den na karlovarském závodišti ve Dvorech přilákal nebývalou kvalitu. V sedmi dostizích se představí osmašedesát koní různých majitelů, trenérů a s různými jezdci. Největší hvězdou bude žokej šampion Václav Janáček, který od začátku roku působí ve španělském Madridu a do Karlových Varů přijede doslova na skok.

Ivan Janatka, správce dostihového areálu v Karlových Varech-Dvory. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Momentálně pracuje ve Španělsku a přiletí v půl desáté na Ruzyni do Prahy, rychle pojede do Karlových Varů, aby tady odjezdil tři dostihy, což je pro nás čest. Večer musí hned zpátky, protože hned v neděli jezdí ve Španělsku.

Vládne žokejům ve Španělsku ne díky vítězstvím, ale díky vyhraným penězům majitelům," pochvaluje si pořadatel karlovarských dostihů Ivan Janatka.

Janáček má ke dvorskému oválu vlastní osobní vztah, v České republice se letos představuje poprvé. "On mi sám zavolal, a to dvakrát, dokonce chtěl, abych nějaké dostihy přesunul. Chtěl jet dostih letounů, ale to už bohužel bylo domluveno se šlechtici, že bude start v 11 hodin. Ten tak nestihne a přijede až na hlavní dostih. Sám osobně chtěl přijet a uvítal, že je to v sobotu," říká Janatka.

Program prvního letošního dostihového dne na dvorském závodišti začíná prvním dostihem v půl jedenácté. "Pátý ročník dostihů evropské šlechty je velmi dobře obsazen. Díky pořadateli a zástupcům šlechty bude bezplatný vstup na závodiště, diváci nebudou platit. Tribuna pro návštěvníky bude tribuna VIP," prozrazuje Ivan Janatka příjemnou novinku.

Hlavním dostihem dne je Jarní cena Towah, rovina na 2000 metrů, která je fantasticky obsazena. V boxech bude deset účastníků, jedněch z nejlepších čtyřletých a starších koní.

"Favoritem podle mého je americký odchovanec Eso dostihové stáje Pegas. Dále vidím velmi dobře Pearl Jeane irského chovu, kterou jede šampion žokej Václav Janáček.

Jako další vidím Connexe trenéra Šatry a Oriental Lion trenéra Josefa Váni, oba jsou v majetku největšího majitele dostihových koní v republice, doktora Charváta, který má vítěze Velké pardubické, vítěze Derby a další," vyjmenovává Janatka.

Dalším významným dostihem je obdoba vytrvalců, Cena letounu na 1400 metrů. "Také velmi dobře obsazen a velmi dobrými koňmi, jedněmi z nejlepších letounů u nás. Na favorita vypadá francouzský Tulum od syndikátu 2007 s žokejem Zatloukalem. Druhý, který se mi líbí, je Smith and Wessen od trenéra a majitele Martina Volfa a Wonder Horse od pana Koplíka," nahlíží Janatka do startovní listiny druhého dostihu dne.

Zajímavý dostih bude pro supervytrvalce Dostih architektů, rovina na 2400 metrů. "Tam mi vychází od trenéra Drlíka Desperado, který má vysoký handicap. Potom je tam moc dobře Timber od trenéra Michala Liska, který je v majetku CK Martin Tour a také Winky Winky. Ovšem je tam víc dobrých koní," míní Ivan Janatka.

Karlovarští příznivci tentokrát moc příležitostí k fandění mít nebudou. Trenér Josef Váňa z Bohuslavi a Mlýnců u Chyše vyslal do Dvorů kromě zmíněného pětiletého valacha anglického původu Oriental Liona do hlavního dostihu ještě do následujícího dostihu, roviny na 1600 metrů, tříletou klisnu Amica Per Vita.

Ve Dvorech budou při úvodním dnu úplně chybět svěřenci Pavlíny Baštové z Osvinova u Stráže nad Ohří.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Český pohár basketbalistek vyvrcholí v Karlových Varech

Eliška Mircová z Nymburka

Do Karlových Varů se vrací špičkový ženský basketbal. Celý víkend se zde bude hrát Final Four Českého poháru. V sobotu...

Basketbalistky Hradce Králové poprvé ovládly domácí pohár

Kristýna Minarovičová (vlevo) z Hradce Králové útočí na koš KP Brno kolem...

Basketbalistky Hradce Králové poprvé vyhrály Český pohár. Dnes v Karlových Varech si po dramatickém závěru poradily...

Velká premiéra. Laufaři se na slavném Engadinu chystají bruslit

Ilja Černousov

Nový závod, jiná technika. Seriál dálkových běhů Visma Ski Classics čeká v neděli velká premiéra. Poprvé v jeho...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz