Dostihová sezona na karlovarském závodišti začala, přijel i Janáček

  13:48aktualizováno  13:48
Letošní otevírací dostihový den na karlovarském závodišti ve Dvorech přilákal nebývalou kvalitu. V sedmi dostizích se představilo šestašedesát koní různých majitelů, trenérů a s různými jezdci.

Cílová rovinka. Vepředu vítěz hlavního dostihu, šestiletý valach německého původu, Connex s žokejem Milanem Zatloukalem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Největší hvězdou byl bezesporu žokej šampion Václav Janáček, který od začátku roku působí ve španělském Madridu a do Karlových Varů přijel doslova na skok.

"Momentálně pracuje ve Španělsku, přiletěl v půl desáté na Ruzyni do Prahy, rychle přejel do Karlových Varů, aby tady odjezdil tři dostihy, což je pro nás čest. Večer musí hned zpátky, protože už v neděli jezdí ve Španělsku. Vládne žokejům ve Španělsku ne díky vítězstvím, ale díky vyhraným penězům majitelům," pochvaluje si pořadatel karlovarských dostihů Ivan Janatka.

Janáček má ke dvorskému oválu vlastní osobní vztah, v České republice se letos představuje poprvé. "On mi sám zavolal, a to dvakrát, dokonce chtěl, abych nějaké dostihy přesunul. Chtěl jet dostih letounů, ale to už bohužel bylo domluveno se šlechtici, že bude start v jedenáct hodin. Ten tak nestihl a přijel až na hlavní dostih. Sám osobně chtěl přijet a uvítal, že je to v sobotu," prozrazuje karlovarský pořadatel dostihů Ivan Janatka.

Ovšem tentokrát to Janáčkovi moc nevyšlo, na rozdíl od minulých návštěv dvorského závodiště. V hlavním dostihu Jarní ceně byl až čtvrtý, následně s tříletým polským hřebcem Transferem pátý a s tříletou klisnou Secretive Lady druhý. Býval zvyklý na lepší výsledky na karlovarském závodišti ve Dvorech.

Mezi jezdci dvakrát vyhrál žokej Milan Zatloukal, poprvé rovinu II. kategorie na 1400 metrů s šestiletým valachem francouzského původu Tulumem trenéra Zdeňka Mimry a podruhé hlavní dostih dne Jarní cenu Towah s šestiletým valachem německého původu Connexem trenéra Tomáše Šatry.

Ostatně už před dostihem jej mezi favority řadil pořadatel karlovarských dostihů Ivan Janatka. "Favoritem podle mého je americký odchovanec Eso dostihové stáje Pegas. Dále vidím velmi dobře Pearl Jeane irského chovu, kterou jede šampion žokej Václav Janáček.Jako další vidím Connexe trenéra Šatry a Oriental Lion trenéra Josefa Váni, oba jsou v majetku největšího majitele dostihových koní v republice, doktora Charváta, který má vítěze Velké pardubické, vítěze Derby a další," říkal Janatka.

Další tipy mu moc nevyšly. Pětiletý valach amerického původu Eso byl sice druhý o pět délek za Connexem, ale šestiletá klisna irského původu Pearl Jeanem s Janáčkem až čtvrtá a Váňův pětiletý valach anglického původu Oriental Lion až předposlední, devátý.

Ani druhý Váňův zástupce v následujícím dostihu, rovině III. kategorie na 1600 metrů, tříletá klisna Amica per Vita, moc neuspěla. Mezi dvanácti startujícími doběhla desátá. Oba měli v sedle Tomáše Vraje. "Vůbec se nám to nepovedlo.

Zkoušeli jsme experimenty se stínidly, a to nevyšlo," přiznal trenér Josef Váňa. Hned včera si odjel spravit náladu do Itálie, kde na tamním závodišti v Meranu čekal větší radost.

Dalším významným dostihem, po Jarní ceně, byla obdoba vytrvalců, rovina II. kategorie na 1400 metrů. "Také velmi dobře obsazen a velmi dobrými koňmi, jedněmi z nejlepších letounů u nás. Na favorita vypadá francouzský Tulum od syndikátu 2007 s žokejem Zatloukalem. Druhý, který se mi líbí, je Smith and Wessen od trenéra a majitele Martina Volfa a Wonder Horse od pana Koplíka," předvídal Ivan Janatka před druhým dostihem dne. To mu vyšlo, Tulum vyhrál. Druhý doběhl sedmiletý irský hřebec Wonder Horse a další zmiňovaný Smith and Wessen nakonec nestartoval.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Kopfstein o Balatonu: Zvolili jsme konzervativnější linii

Akrobatický pilot Petr Kopfstein.

Letecký šampionát Red Bull Air Race se o víkendu rozloučil s Evropou závodem na Balatonu. Petr Kopfstein si od...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Sokolov hrál poprvé doma a naposledy v letní přípravě

Kapitán sokolovských fotbalistů Petr Glaser radí po sezoně „rychle zapomenout.“

V prvním domácím utkání letní přípravy a zároveň posledním před startem FNL vyhráli fotbalisté Baníku Sokolov nad...

Najdete na iDNES.cz