Díky sbírce by měl nad hladinou zatopeného městečka znít skutečný zvon

  11:18aktualizováno  11:18
Městečko Zahrádka už několik desetiletí neexistuje. V sedmdesátých letech minulého století bylo zatopeno vodní nádrží Švihov. Na břehu přehrady po něm zůstal jen kostel. Letos si lidé připomenou 800 let od založení obce. A k tomu by zahrádeckému kostelu chtěli věnovat dar - nový zvon.

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá například při tradičních zahrádeckých poutích. Na kostele, který jako jediná stavba zůstal, však chybí zvon. To by se mělo změnit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na zvony měli v Zahrádce vždycky smůlu. Podle dostupných a v archivech dohledatelných zápisů o něj přišli minimálně čtyřikrát. „Při požárech v letech 1783 a 1850 se v plamenech roztavil. A za obou světových válek byl v letech 1915 a 1942 zabaven,“ přiblížil Jan Čihák, člen výboru Spolku Přátelé Zahrádky.

Od druhé světové války je kostel svatého Víta bez vlastního zvonu. Na věži byl zřejmě jen zapůjčený zvon z ježovské zvonice, který se v sedmdesátých letech, kdy Zahrádka musela ustoupit vodě, vrátil na své původní místo.

„Ihned po válce farář Josef Toufar, který v Zahrádce sloužil, nechal malý zvon zhotovit. Ale protože byl ihned poté přemístěn do Číhoště, nikdo už dnes neví, jak to se zvonem pro Zahrádku dopadlo,“ podotýká Čihák.

Solidní základ pro zvon vznikl už ve sbírce na vitrážová okna

Zaniklé městečko si letos připomíná kulaté výročí 800 let od svého založení. V polovině června se u kostela odehraje velká slavnost, setkání rodáků, mše. A při té příležitosti Lenku Lhotovou, dceru někdejších zahrádeckých občanů, napadlo, že by kostel konečně mohl dostat zvon.

Fotogalerie

„Byl to výborný nápad, zvon by se náramně hodil. Při akcích tu pouštíme nahrávku zvonu ježovského. Je to sice pěkné, ale není to ono, je to pořád jen nahrávka. Originální zvon by dělal úplně jiný dojem,“ nepochybuje Jan Čihák.

Přátelé Zahrádky před časem vyhlásili veřejnou sbírku na restaurování vitrážových oken kostela. Na účtu shromáždili dostatek peněz i zhruba sedmdesátitisícovou rezervu. A tu by vzali jako základ pro sbírku další, jejímž cílem by bylo právě vyhotovení zvonu.

Bez nahrávky by se mohl spolek obejít na Dušičkové setkání

Spolek by během nejbližších měsíců rád získal sumu, za niž by bylo možné nový zvon odlít, zavěsit a napojit na elektrické ovládání.

Peníze na zvon pro Zahrádku

  • Finanční prostředky na pořízení zvonu spolek shromažďuje na účtu veřejné sbírky na opravy, restaurování a vybavení kostela svatého Víta v Zahrádce. Jeho číslo je 5399739001/5500.
  • Pokud bude dárce chtít vázat využití svého příspěvku na nákup zvonu, může do zprávy pro příjemce uvést heslo „Zvon“.
  • V případě potřeby spolek dárcům vystaví potvrzení o daru, které lze použít jako doklad na slevu z daně z příjmu, nebo uzavře darovací smlouvu.

„Hlas zvonu by pak mohl oznamovat poledne a klekání v údolí Želivky každý den,“ doufají členové spolku.

Menší zvon by podle nich přišel zhruba na sto tisíc korun. Zvon větší včetně ovládání by pak mohl stát až 350 tisíc korun. „Uvidíme, jak se bude sbírka vyvíjet a co si budeme moci dovolit,“ konstatoval Čihák.

Nový zvon by měl na kostele znít ještě v letošním roce. Takřka jisté však je, že se to nepodaří už na červnovou slavnost. „Předpokládám, že přibližně v té době se budeme teprve rozhodovat, jaký zvon pořídíme. Můj osobní tip je, že by se mohl poprvé rozeznít na Dušičkové setkání,“ podotkl Jan Čihák. Tato akce se v Zahrádce koná na konci října.

Zatopené městečko Zahrádka nedaleko Ledče nad Sázavou:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Softbalisté důležitý souboj zvládli. Na domácím MS porazili Filipíny

Momentka z utkání Česko - Argentina na MS softbalistů.

Čeští softbalisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas s nejslabším celkem skupiny A. V havlíčkobrodské Hippos...

Pracujeme v postoji závodící Sáblíkové, líčí stavbař opravu mostu na D1

Stavbyvedoucí Radovan Hofírek stojí na jedné z šesti lávek, které se pohybují...

Monumentální stavba překlenující údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí budí pozornost už od svého vzniku. Loni na podzim...

Další z rubriky

Havíření aspiruje na akci roku. Na tři dny uzavře ulice v centru Jihlavy

V jihlavském havířském průvodu se letos poprvé sešli Češi s Němci.

Krajské město Vysočiny se chystá na akci, která si činí ambice být největším letošním kulturním počinem v kraji....

Pouť uzavře hlavní průtah. Odříznuté Přibyslavi to letos vadit nebude

Kvůli přestavbě křižovatky ulic Na Střelnici, Dobrovského a Studentská na...

Poslední červnový víkend čeká Přibyslav velká sláva. Městské slavnosti společně s poutí podstatně ovlivní život ve...

Nová školka stojí, otevření však oddálila o rok výroba lůžek pro seniory

Nová přístavba domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice je...

V Havlíčkově Brodě vyrostla nová mateřská škola. Budova je postavena, pracuje se na jejím zařízení. Rodiče a děti se na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz