Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Zvířata naše problémy nezajímají, žrát musí, říkají majitelé zookoutků

  8:47aktualizováno  8:47
V podstatě bez příjmů se nyní ocitají nejrůznější zookoutky, záchranné stanice či minizoo, které mnohdy pečují o desítky až stovky zvířat. Zrovna na začátku hlavní sezony k nim kvůli nařízením proti šíření koronaviru nesmějí návštěvníci, což je většinou hlavní zdroj jejich příjmů.

Zookoutek v Nové Říši na Jihlavsku navštíví běžně za hezkého počasí zhruba sto lidí denně. Teď si ovšem zvířata, jichž tu mají kolem padesáti druhů, musí kvůli protikoronavirovým nařízením vystačit jen se svými majiteli. Těm už ale akutně chybějí peníze na provoz. Na snímku Tomáš Protivinský, jenž společně s Davidem Valkovičem zookoutek provozuje. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jedním z těchto zařízení je třeba Rodinný zookoutek Nová Říše, který se nachází poblíž Telče.

„Ocitli jsme se doslova na dně. Ale zvířata to nezajímá, ta musejí dostat potravu a péči bez ohledu na to, co se nyní děje, takže děláme, co můžeme, abychom se udrželi nad vodou,“ popisuje Tomáš Protivinský, jenž zookoutek provozuje s Davidem Valkovičem.

Chovají na pět desítek druhů běžných i exotických zvířat - od ovcí, koz, fretek a koní přes skunky, drůbež i ptactvo až třeba po dikobraza, makaka či polární lišku.

Na krmení, veterinární potřeby a další věci nutné k chovu si majitelé šetřili převážně ze vstupného, nabízení projížděk na koních a z prodeje suvenýrů i svých odchovanců. O tyto hlavní zdroje peněz nyní přišli.

„Nešťastné bylo především to, že jsme se na tuto situaci nemohli dopředu připravit. Nařízení uzavřít koutek pro návštěvníky přišlo ze dne na den,“ přibližuje Protivinský.

Když bylo pěkné počasí, zavítalo k nim podle jeho slov klidně kolem sta lidí denně, takže pokles na nulu byl razantní.

„Nějaké peníze jsme měli, ale dlouhodobě to táhnout nešlo. Chov zvířat je finančně náročný, každé potřebuje něco jiného. Jsou to statisíce ročně. Pomoc od státu očekávat nemůžeme, takže jsme moc vděční za to, že nás podpořili alespoň naši příznivci,“ poznamenal provozovatel.

Zookoutek na svém webu požádal veřejnost o podporu a díky solidaritě lidí se nejen sešly na účet peníze, ale lidé dovezli třeba i krmení, seno, slámu nebo stavební materiál.

Majitelé zookoutku totiž dobu, kdy musí mít zavřeno, využívají k přípravě na návštěvnickou sezonu, v jejíž start v květnu věří. Budují nové výběhy a vylepšují areál. Plánují ale i aktivity pro veřejnost - příměstský tábor, zoologický kroužek či zážitkové programy, kdy se zájemci budou moci na jeden den stát třeba ošetřovatelem zvířat.

Školy a školky do stanice v Pavlově už nepřijedou

S finanční nouzí se potýkají i další zařízení pro živočichy. Příkladem je záchranná stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde pečují o zraněné a handicapované tvory.

„Situace je pro nás hodně složitá. Duben je začátek naší hlavní sezony, kdy k nám najíždí děti z mateřských a základních škol na výukové programy i vícedenní pobyty. Ty se ale teď ruší. Školy jsou zavřené, a i když se pak otevřou, budou mít asi jiné starosti,“ míní ředitel stanice Zbyšek Karafiát.

Kde potřebují pomoc

Vybraná zařízení v nouzi:

Podle něj hodně záleží na tom, jak se budou vyvíjet další projekty podpory a postoje donátorů zařízení. A také, zda se v květnu, kdy začíná pětiměsíční návštěvní sezona pro veřejnost, podmínky protikoronavirových opatření už uvolní.

„Finanční ztráty tu samozřejmě budou, a nemalé, chod stanice bude složitější, ale musíme si nějak poradit,“ dodal Karafiát s tím, že si velmi cení finanční podpory příznivců zařízení. Ti mohou pomoci třeba symbolickou adopcí zvířete či zasláním příspěvku na transparentní účet.

Peníze jsou na jaře hodně důležité i proto, že do záchranných stanic je v tomto období dováženo velké množství zvířat, zvláště pak mláďat, jež například přišla o rodiče i domov při probíhající těžbě dřeva, senoseči či vypadla z hnízda nebo jde o domnělé nalezence, kterých se ujali lidé často při chybné domněnce, že jsou zvířata opuštěná.

SOS volá také Záchranná stanice Pasíčka, jež sídlí u Boru u Skutče na Chrudimsku, kam někdy též míří zraněná zvířata i návštěvníci z Vysočiny.

„Jsme nestátní nezisková organizace, která svou činnost financuje zejména z grantů, prostředků od sponzorů a dárců. Vzhledem k tomu, že došlo k výraznému omezení těchto zdrojů, nezbývá nám než omezit některé služby pouze na nezbytné,“ uvádí ve svém prohlášení stanice s prosbou o finanční podporu dárců.

  • Nejčtenější

Psa umlátí polenem a opečou hořákem, líčí indonéské trhy český zoolog

Premium Emeritní ředitel jihlavské zoologické zahrady a vášnivý cestovatel, fotograf a zoolog Vladislav Jiroušek je zvyklý být...

Pár obcí na Vysočině netuší, že jim stát nakreslil přes katastr rychlovlak

Stát pokračuje v rýsování plánů vysokorychlostní železniční trati přes Vysočinu. V budoucnu má spojit Prahu s Brnem....

Zahrádkáři v brodské kolonii zasázeli naposledy, na podzim musejí odejít

V zahrádkářské kolonii Na Nebi v Havlíčkově Brodě bylo v posledních týdnech obzvlášť živo. Lidé využili jarního počasí...

Na startu druhé ligy Dukla porazila Jihlavu, krátce po půli rozhodl Holík

Začala druhá fotbalová liga. V předehrávce 18. kola pražská Dukla porazila druhou Jihlavu 2:1 a bodově se dotáhla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

O budovu obchodní akademie má zájem ZUŠ i městská a soukromá základka

Bez měsíce deset let už je prázdná budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu. Šance na její využití...

Muže, který zmizel od nehody, po několika dnech našli. Byl i na pohovoru

Čtyři dny pátrali policisté po mladém muži, jehož auto nalezli havarované bez řidiče. Po výzvách ho ve čtvrtek poznali...

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Vychvalovaná žďárská laboratoř je ve ztrátě, hledá nového provozovatele

Uznávaná laboratoř, kterou provozuje žďárská poliklinika pro potřeby lékařů, veterinářů i veřejnosti z celého regionu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz