Fronta na zubaře se stála i ve Žďáře, lékařka se vrátila po mateřské

  14:27aktualizováno  14:27
Nejen Jihlava. I ve Žďáře nad Sázavou se stála potupná fronta na registraci u zubaře. Důvod, aby si pacienti přivstali a obrnili trpělivostí, jim i zde dává nedostatek těchto lékařů. Ve městě chybí nejméně dvě stomatologické ordinace. A do konce roku tam má o zubaře přijít dalších 1 200 pacientů.

Takto vypadala v polovině září fronta na registraci u zubaře v Jihlavě. Tento týden si podobnou museli vystát i pacienti ve Žďáře nad Sázavou. | foto: Tereza Kartáková

V úterý dávno před svítáním vyrazili někteří pacienti ze svých domovů, aby si „vyčekali“ frontu před stomatologickou ordinací v Modrém domě na žďárském náměstí.

Kdo přišel později, neměl šanci. Proud lidí - místy i ve vícestupu - se vinul z druhého patra domu, přes schodiště do vstupního vestibulu až k silnici u Staré radnice.

„Jsme tam. Šílený. Horší než fronta na banány za minulého režimu,“ ulevil si jeden z čekajících v diskusním příspěvku na Facebooku.

Podobný obrázek byl k vidění v polovině září i v Jihlavě.

Že jsou zubaři na roztrhání, platí v posledních letech například vedle Jihlavy také ve Žďáře nad Sázavou. Podle informací z radnice působí nyní ve městě celkem devatenáct stomatologických ordinací.

„V blízkém okolí jsou ještě dvě ordinace praktického zubního lékaře. Odhadem ve Žďáře chybí dvě takové ordinace,“ bilancuje mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Podle sociálního odboru města, který situaci mapuje, navíc bude k datu 31. prosince končit další zubní ordinace s více než tisícovkou pacientů, a to bez náhrady.

„O své stomatology přišlo více než dva tisíce pacientů a ke konci roku to bude dalších minimálně 1 200 pacientů,“ počítá mluvčí Papáček s tím, že počet občanů bez praktického zubního lékaře bude pravděpodobně ještě vyšší, neboť zubní lékaři stále poukazují na to, že musejí odmítat zájemce o registraci.

Pacienti mají štěstí, lékařka se vrací po rodičovské dovolené

Před pár dny, 30. září, ukončila ve městě činnost Jiřina Fialová, která odchází do důchodu. Někteří její pacienti mají alespoň to štěstí, že je převezme mladá lékařka Klára Kuncová, která se vrací po rodičovské dovolené. Ta před pauzou ordinovala v Novém Městě na Moravě a teď se usadí právě ve žďárském Modrém domě.

Nápor zájemců očekávala. „V úterý jsme registrovali pacienty, přednostně jsme zapisovali část pacientů doktorky Fialové. Jsem ještě na mateřské a nemůžu přebrat najednou úplně všechny zájemce,“ říká Klára Kuncová k aktuální situaci.

Plánuje, že po nezbytných úpravách ordinace bude k dispozici od listopadu nejprve čtyři dny v týdnu.

V úterý už po několika hodinách musela vyhlásit stop stav. Na koho se nedostalo, figuruje na „čekacím“ listu. „Už nyní mám pacienty objednané až do dubna. Jiný postup by byl na úkor kvality ošetření,“ vysvětluje lékařka.

Počet zubařských ordinací ve Žďáře považuje Klára Kuncová za nedostatečný. „Obecně je stomatologů dost, ale zůstávají ve velkých městech a do těch menších se nehrnou. Muselo by sem nastoupit x lékařů, aby se zájem lidí pokryl,“ míní.

Do výzvy dotačního programu přišla pouze jediná žádost

Vedení města se snaží mladé lékaře přilákat na dotaci ve výši 300 tisíc na odkup, vybavení nebo rekonstrukci ordinace, a také bezúročné půjčky až do výše jednoho milionu korun. Zájemci se mohli přihlásit během srpna a září.

Podmínkou je věk lékaře do 35 let, uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami a ordinace na území města. „Do výzvy dotačního programu pro podporu stomatologické péče přišla jedna žádost,“ uvedl Matěj Papáček. Jde právě o Kláru Kuncovou.

Radnice má však avizovaný zájem jiného zubaře a nyní připravuje další výzvu dotačního programu. „Snažíme se najít způsoby, jak sem mladé lékaře nalákat. Chceme proto vypsat další dotační program, který by měl umožnit přihlásit se o podporu širšímu okruhu zájemců,“ reagoval starosta Martin Mrkos.

Zastupitelé by vypsání dalšího dotačního programu měli schvalovat na konci října. Při jednání o prvním grantu se přeli, zda je nastavení věkové hranice diskriminační nebo proč zvýhodňuje pouze stomatology, když ve městě chybí i další specialisté.

Podle zákona by měl mít každý svého zubaře do 35 kilometrů

Končící zubaři nebo jejich kolegové s plnými kartotékami většinou pacienty odkazují na zdravotní pojišťovny. Když se MF DNES o téma zajímala na začátku prázdnin, na regionální pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny doporučovali stomatology v Brně nebo Třebíči.

„V prvé řadě je nutné zdůraznit, že dostatečná dostupnost zdravotní péče není věcí názoru zdravotních pojišťoven, ale stejně tak ani věcí názoru zástupců samospráv, médií či různých nátlakových skupin. Dostupnost zdravotní péče je totiž jednoznačně a závazně stanovena platnou legislativou,“ vysvětluje mluvčí VZP Iwona Navrátilová.

Nařízení vlády hovoří o místní a časové dostupnosti. „Vláda tímto svým nařízením stanovila, že každý pojištěnec musí mít takzvanou primární péči, kam patří i stomatolog, dostupnou v dojezdové vzdálenosti do 35 minut autem. Tedy ne nezbytně v každé obci či městě, ale vždy v okruhu zhruba 35 kilometrů,“ vysvětluje Iwona Navrátilová.

VZP podle své mluvčí postupuje v souladu s legislativou. „Pokud by snad náhodou v ojedinělých případech měl některý z našich klientů problém sehnat lékaře dostupného tak, jak to předpokládá nařízení vlády, ať se obrátí na pobočku VZP, kde mu poradí,“ ujišťuje mluvčí největší tuzemské zdravotní pojišťovny.

Autor:
  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Najdete na iDNES.cz