V polovině roku 2012 byl Havlíčkův Brod jedním z prvních měst v republice, který si dal za cíl vymýtit hazard za hranice města. Zastupitelé tehdy schválili vyhlášku, která od 1. ledna 2016 provoz jakýchkoliv hracích automatů zakazovala. Město dalo provozovatelům heren tři a půl roku, aby se na odchod připravili (více čtěte zde).
Dva měsíce před tím, než měla vyhláška vejít v platnost, brodští zastupitelé otočili. „Na půdě parlamentu se vyvíjí nový loterijní zákon, během roku ho očekáváme. Přijměme zatím vyhlášku, která by provoz heren nezakazovala a reagujme až na novelu zákona,“ vysvětlil starosta města Jan Tecl (ODS).
Zařazení bodu na program jednání však odůvodnil i tím, že v minulých letech se obměnila část zastupitelů a ti nynější mají na herny jiný názor než jejich předchůdci před třemi roky. Mimochodem, Jan Tecl v minulosti, ještě dávno před tím, než se stal starostou, byl majitelem jedné z nejnavštěvovanějších heren ve městě.
Tento návrh zastupitelé nakonec těsnou většinou jednoho hlasu schválili. I když až napodruhé. Napoprvé bylo hlasování po stejném výsledku prohlášeno za zmatečné a muselo se opakovat. Stejně vzrušená byla i debata, která mu předcházela. Trvala skoro hodinu a nebyla při ní nouze o osobní útoky.
„Nemáme na sport a kulturu!“ „Ale jsou to černé peníze!“
„Snad každá strana má v programu, že chce vymést hazard z města,“ rozčiloval se komunista Zdeněk Dobrý, že se vyhláškou opakovaně zastupitelé vůbec zabývají.
„Pokud má vzniknout zákon, který loterie a hazard řeší, počkejme si na něj. Je to rozumnější než šmahem vše zakázat. Lepší je přísná regulace než černé herny při trvání na zákazu,“ argumentoval lékař, zastupitel a poslanec ČSSD Pavel Antonín.
Podle jeho stranické kolegyně, místostarostky Ivany Mojžyškové, klesají městu příjmy a nedostává se peněz na sport, kulturu a školství. „Do doby platnosti loterijního zákona jsem ochotna přimhouřit oko a nechat herny v provozu,“ pravila.
Na její slova ihned reagovaly další ženy v brodském zastupitelstvu. „Jsou to špinavé peníze, které za to nestojí,“ vyjádřila se o příjmech z hazardu Martina Matějková (ODS). „Jako dětská lékařka vidím, jaké jsou veškeré závislosti zlo. Radovat se z těchto peněz je nemorální a neetické,“ dodala Magdalena Chvílová-Weberová (KDU-ČSL).
„Miliony může člověk prohrát v sázkových hrách na každé trafice, na benzince, na poště. A když porovnám závislost na automatech s alkoholem a tabákem, jsou pro mě automaty tím nejmenším zlem,“ oponoval Ivan Kuželka (nezávislí – Broďáci).
Novou přísnější vyhlášku přežijí asi dvě třetiny heren
Schválené usnesení ovšem neznamená, že by se na provozu heren od Nového roku v Brodě nic nezměnilo. Pondělním rozhodnutím zastupitelé schválili přípravu nové vyhlášky, která nahradí tři roky starý zákaz. A podle předkladatelů bude nová vyhláška na herny přísnější, než byla ta dosavadní.
Už teď je jasné, že nepovolí zřízení žádné nové, zakoupení žádného dalšího automatu. Zároveň ty stávající musí být pro svůj provoz herny už z minulosti zkolaudované. Musí mít vnitřní kamerový systém i monitorovaný vstup do provozovny. Zároveň nesmí být v blízkosti škol nebo v budovách nádraží, státních institucí, sociálních zařízení nebo třeba v církevních budovách. Zakázána by měla být i světelná reklama a velké poutače lákající do heren.
V Havlíčkově Brodě je momentálně městem povoleno provozování 108 automatů, další 107 videoloterijních terminálů je povoleno ministerstvem financí. V konečném součtu by nová vyhláška umožnila další provoz přibližně dvou třetin z jejich celkového součtu.