Na zookoutek s exotickými zvířaty ve Studenci došly peníze. Prozatím

  11:34aktualizováno  11:34
Ideální poloha na půl cesty vlakem mezi Jihlavou a Brnem měla být základem komerčního úspěchu soukromého Parku zvířat Studenec. Mohl konkurovat zoo v krajských městech. Majitel teď ale své plány zabrzdil.

Podnikatel Michal Novák buduje ze staré pily ve Studenci zvířecí park. Už nyní v něm chová mnoho šelem, například lvy, tygry nebo hyeny. Časem mají přibýt i třeba sloni, zebry nebo pandy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nové jsou tam jen obrovské hromady zeminy a drcené stavební suti. Jinak se navenek už měsíce nic zvláštního v areálu bývalého dřevozpracujícího závodu naproti vlakovému nádraží Studenec neděje.

„Ráno je tam slyšet řvaní zvířat, ale nic moc dalšího tam nezaznamenáváme,“ shodli se včera dva zaměstnanci Českých drah, kteří se v poledne pohybovali po peroně sousedního vlakového nádraží.

Hyeny a lvi u lesa

V halách bývalé pily jsou od loňska ustájená exotická zvířata. U studeneckého lesa našli domov například lvi, tygr, hyeny či vlci.

Jejich majitelé ze společnosti 9 mm chtěli těžit z dobré dopravní dostupnosti a bývalý dřevařský závod hodlali přebudovat na veřejně přístupný soukromý chov. Místo se tak mělo stát atraktivním zejména pro rodiny s dětmi.

Fotogalerie

„Došly ale peníze, letos nic nezpřístupníme. Uvidíme, co bude příští rok, nechci teď nic předpovídat,“ vyjádřil se pouze ve stručnosti Třebíčan Michal Novák, jednatel firmy 9 mm. Víc to rozvádět nechtěl. Podotkl pouze ještě, že zvířata jsou v areálu víceméně stále stejná, jen vlky plánuje stěhovat pryč.

Přitom areál u lesa, navíc v těsném sousedství silnice první třídy I/23 či železnice, jež vedou do Brna, Jihlavy i Velkého Meziříčí, to jsou faktory, které by mohly přispět ke komerčnímu úspěchu takového podnikatelského záměru.

„Zvěsti mezi lidmi kolují různé, prý tam dokonce má být něco úplně jiného. Slyšel jsem už hodně verzí. Tak jsem se ptal projektanta, s majitelem jsem ještě nemluvil,“ uvedl včera studenecký starosta Jiří Tomešek.

Projektant mu řekl, že stavba má dvě fáze, kdy v té první se vyřešilo stavební povolení pro budovy určené k soukromému chovu zvířat.

„A ve druhé fázi má vzniknout zookoutek přístupný veřejnosti. Prý to stále platí,“ dodal starosta.

Železniční přejezd bude vadit

Soukromý majitel uzpůsobil staré haly uvnitř tak, aby v nich mohla být ustájená zvířata. Postavil tam vnitřní výběhy a kotce.

Venku začal dělat například přístavby výběhů, ovšem chybělo mu stavební povolení. Kvůli tomu se dostal do sporu s náměšťským stavebním úřadem.

„Stavební povolení už získal. Ovšem zdůrazňuji, že zatím pouze pro soukromý chov zvířat, nikoli pro veřejně přístupný areál,“ upozornil vedoucí náměšťského stavebního úřadu Jaroslav Čech.

K první fázi se vyjádřily všechny dotčené strany včetně hygieniků, drah a veterinářů. „Se stavbou v nynějším rozsahu souhlasili,“ dodal Čech. Podle jeho slov ale nebude jednoduché získat stavební povolení pro veřejně přístupný areál.

„Zatím tam vůbec není řešené zázemí pro veřejnost, parkování, a co vidím jako podstatnou budoucí komplikaci, to je železniční přejezd. Nachází se dost blízko vjezdu do areálu,“ přidal postřeh Čech.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Bez televize i počítačů. Fotografka nahlédla mezi nejortodoxnější Židy

Třebíčská fotografka Eliška Blažková se jako jedna z mála lidí dokázala dostat...

Před osmi lety přijela třebíčská rodačka Eliška Blažková poprvé na stáž do Izraele. Jako studentka fotografie měla...

Ikonický hotel vedle biatlonové arény změnil majitele a čeká na novinky

Hotelový komplex vedle Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě koupil brněnský...

Ikonický hotel Ski v Novém Městě na Moravě s trojúhelníkovým štítem má nového majitele. Komplex vedle Vysočina Areny od...

Každý film má udělat divákovi radost, říkával režisér Léta s kovbojem

Režisér Ivo Novák se narodil v Moravských Budějovicích.

Často reprízované filmy Fešák Hubert, Léto s kovbojem, Kam slunce nechodí... či seriál Dynastie Nováků. I pod nimi je...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz