Ředitel jihlavské zoo má kancelář s opicemi. Teď už raději zavřenými

  7:38aktualizováno  7:38
Kdyby se soutěžilo, kdo má nejhezčí kancelář, možná by vyhrála ta, ve které sedí ředitel jihlavské zoologické zahrady Jan Vašák. Celou jednu stěnu totiž tvoří prosklená ubikace drápkatých opiček. A co víc. Už jenom cesta chodbou k ředitelské pracovně je lemována expozicemi těchto drobných primátů.

Stěnu ředitelské pracovny v zoo, kde od léta sedí Jan Vašák, tvoří expozice drápkatých opic. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Přímo v pracovně se dívám na tamaríny vousaté. Je jich šest včetně mláďat. Na chodbě je pak rodina kosmanů černovousých, pak dva samci tamarínů Graellsových, rodina kosmanů zakrslých a dvojice samic kosmanů běločelých,“ vypočítává Vašák druhy drápkatých opiček, které sídlí v budově ředitelství.

Celkem jich chovají zaměstnanci jihlavské zahrady jedenáct druhů. Tato kolekce patří k největším v českých zoo.

Propojení kancelářských prostor s expozicí byl nápad ještě někdejšího ředitele Vladislava Jirouška. Po něm ředitelskou pracovnu převzala Eliška Kubíková a letos od léta Jan Vašák.

„Myslím, že je to velice reprezentativní kancelář. Je to, jako kdybych tu měl puštěnou televizi s přírodopisným pořadem o opicích,“ směje se.

Není to bez rizika, jedna z opic poškrábala tvář exředitelce

Zároveň přiznává, že podobně upravenou ředitelskou pracovnu v českých zoo neviděl. „Mají třeba terária, ochočeného papouška, ale vyloženě skupinu zvířat oddělenou sklem od pracovny ne,“ popisuje ředitel.

Prosklená expozice v jeho pracovně je už řadu let uzavřená, ale bývaly prý doby, ještě za ředitele Jirouška, kdy se při zvláštních příležitostech otevírala. Například když zoo navštívila mimořádná návštěva.

První drápkaté opičky začala jihlavská zoo chovat v roce 1991. Tato rodina...

První drápkaté opičky začala jihlavská zoo chovat v roce 1991. Tato rodina kosmanů černovousých žije na chodbě ředitelství.

„Seděla jsem tehdy s ředitelem Jirouškem v jeho kanceláři. Aby umocnil dojem z expozice a aby to pro návštěvu bylo atraktivní, tak ji otevřel. Tenkrát mi jedna z opiček skočila na rameno, postavila se mi na hruď, koukli jsme si z očí do očí a pak mi přejela drápky přes obličej,“ líčí bývalá ředitelka zoo Eliška Kubíková.

Nebyl to prý úplně příjemný pocit. „Když jsem si pak postěžovala, že se opička chovala trošku nespolečensky a že mám šrámy v obličeji, ředitel Jiroušek mi to vysvětlil tak, že je to tím, že nemám vousy. Protože tato opička prý má v oblibě vousaté chlapy,“ směje se Kubíková.

Hypotetický přístup do ředitelské pracovny by mohli mít i tamaríni pinčí, kteří mají svou expozici v přízemí ředitelství a mohou se venku volně pohybovat.

„Já jsem raději, když mi do kanceláře nechodí. Jednak mi tam mohou udělat nepořádek, ale také by si mohli ublížit. Doma také nemám rád, když mi zvíře leze do postele,“ dodává Vašák.

A kdyby si mohl vybrat zvíře, které by do ředitelské expozice ještě přidal? „Možná nějaké noční poloopice. To když tady zůstanu do večera, abych se mohl na něco dívat,“ usmívá se.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Jihlavský školák umí portréty jako nikdo jiný, učí se od starých mistrů

Sedmák Šimon Palovčík a jeho perfektní portréty slavných osobností i...

Třináctiletý školák Šimon Palovčík z Jihlavy udivuje svým neobyčejným kreslířským uměním. S tužkou, propiskou i...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Najdete na iDNES.cz