„Jejich zařazení do chovu je obohacením kolekce jihoamerických druhů. Pár k nám dorazil z Plzně, kde se i narodil. Samice v roce 2023, samec o čtyři roky dříve,“ prozradila mluvčí jihlavské zoo Simona Kubičková.
Mirikiny jsou podle ní výjimeční primáti, jako jediní zástupci vyšších primátů jsou totiž aktivní v noci. „Mají velké oči a skvělý zrak, barvy ale pravděpodobně vůbec nevnímají. Svět vidí v odstínech šedi, což jim pomáhá lépe rozeznávat pohyb ve tmě,“ dodává Kubičková.
V přírodě obývají mirikiny tropické lesy Jižní Ameriky (především Bolívie - pozn. red.), kde žijí převážně v párech nebo malých rodinných skupinách. V rodinné tlupě se přitom dorozumívají velmi širokou škálou zvuků.
Jihlavská zoo počítá další úspěchy, areál Modety ale zabírá jen pozvolna![]() |
„K meziskupinové komunikaci ale využívají také pachové značky, které zanechávají pomocí moči i výměšků žláz. Kromě cvrčivých tónů vydávají chrochtavé zvuky a hlasité, daleko slyšitelné tóny podobné úderům gongu. Jiný zvuk používají při nebezpečí, další při setkání s jinou skupinou nebo při vyhledávání partnera,“ upozorňuje mluvčí Zoo Jihlava.
Nový pár mirikin mohou návštěvníci obdivovat vedle tapírů, nacházejí se v expozici společně s pakou nížinnou. „Přes den většinou odpočívají, nicméně při troše štěstí je návštěvníci mohou zahlédnout, jak se procházejí nebo krmí. Pokud je ale chtějí vidět při plné aktivitě, doporučujeme navštívit večerní prohlídku se zoologem,“ připomíná Kubičková.
Podle ní navazuje jihlavská zoo na dřívější zkušenosti s chovem mirikin, přičemž věří, že se jí podaří dosáhnout i chovatelských úspěchů.