„Venkovní výběh však může navštěvovat pouze za vhodných podmínek, což znamená, že teplota vzduchu musí přesáhnout 10 stupňů Celsia,“ vysvětluje mluvčí jihlavské zoo Simona Kubičková.
Zpočátku tráví malá hroší slečna venku zhruba tři hodiny, s přibývajícím časem a rostoucími venkovními teplotami však bude bavit návštěvníky mnohem déle.
„Už teď stojí před výběhem hrošíků liberijských spousta lidí a pozorují, co se tam děje. Většinou se hrošíci jen tak procházejí, ale občas řádí také v jezírku, které mají k dispozici,“ prozrazuje Kubičková.
A vodní radovánky jsou aktuálně hlavní doménou právě nejmladšího člena hroší rodiny. „Ale jak říkám, je k tomu potřeba vhodné počasí. První dny, co byla venku, se teplotně vydařily, pak se ale ochladilo a chovatelé na to museli reagovat. Věříme, že teď už bude jenom lépe,“ přeje si mluvčí Zoo Jihlava.
Samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo je zvědavější. Už zlobí mámu![]() |
Hrošík liberijský je vzácný a ohrožený druh pocházející ze západní Afriky. Na rozdíl od svého většího příbuzného, hrocha obojživelného, žije samotářským a skrytějším způsobem života. Jeho přirozeným prostředím jsou husté lesy a mokřady, kde se živí rostlinnou stravou.
A jak už bylo řečeno, jsou to spíš samotáři, proto má také zoologická zahrada pro návštěvníky jednoduchý vzkaz. „Prosíme návštěvníky, aby se u výběhu chovali ohleduplně. Hrošíci mají velmi citlivý sluch a prudké pohyby nebo hlasité projevy mohou malou slečnu hrošíkovou polekat,“ vzkazuje Kubičková.