Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Jihlavské závody Kronospanu loni vypustily nejvíc formaldehydu v Česku

  8:46
Do žebříčků významných znečišťovatelů se v roce 2020 opět zařadil jihlavský dřevozpracující podnik Kronospan. Přehled zveřejnila organizace Arnika. Vychází z veřejných informací v Integrovaném registru znečišťování, který vede ministerstvo životního prostředí.
Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Z jednotlivých údajů vyplývá, že jihlavský podnik Kronospan CR loni vypustil nejvíc formaldehydu v rámci celé České republiky. Bylo to konkrétně 5 928 kilogramů, což je oproti roku 2019 o dva tisíce kilogramů víc.

Dalších 4 141 kilogramů formaldehydu vypustil závod Kronospan OSB, který sídlí hned vedle Kronospanu CR, a je v republikovém srovnání na třetím místě. I v tomto případě jde o meziroční nárůst o více než tři tisíce kilogramů. Stoupající čísla obou podniků jsou vyšší i v případě sledování rakovinotvorných a mutagenních látek.

Zástupci společnosti Kronospan na otázky MF DNES odpověděli tiskovou zprávou. V ní hovoří o tom, že společnost patří co do objemu zpracování dřeva k největším podnikům, a tudíž je umístěna v žebříčku největších znečišťovatelů v celkových emisích formaldehydu, který je přirozenou součástí dřevní hmoty.

„Žebříčky IRZ srovnávají vedle sebe údaje pro zcela odlišné provozy a nezachycují ani vliv těchto látek na životní prostředí, ani skutečnou expozici obyvatel,“ uvedla mluvčí společnosti Silvie Soukalová.

Zároveň odkázala na odbornou studii Bohumila Pokorného z roku 2019, kterou si firma nechala zpracovat, kde stojí, že na zátěži vnějšího prostředí v Jihlavě se společnost Kronospan podílí pouze z 3,5 procenta. Největším zdrojem formaldehydu ve městě je podle této studie doprava s 82,9 procenta a lokální topeniště s 13,6 procenta.

„Emise formaldehydu produkované v roce 2020 stejně jako v minulých letech odpovídají plnění předepsaných limitů a oscilují v uvedených mezích již od roku 2012,“ doplnila Soukalová s tím, že společnost podle ní dodržuje veškeré limity stanovené integrovaným povolením.

Znepokojený stoupajícím trendem je spolek Ne kronospadu, který je kritikem této společnosti a požaduje mimo jiné zrušení všech výjimek z hygienických limitů či důsledné sledování hlukové a spadové zátěže ze závodů.

„Do této doby odpovědné orgány včetně kraje, krajské hygieny i ministerstev naše stížnosti zamítaly. Věříme, že po volbách dojde k pozitivní změně na ministerstvech. Jsme připraveni oslovit nové ministry s žádostí o prověření dosavadního přístupu k našim námitkám, stížnostem a podnětům,“ sdělila v prohlášení rada spolku Ne kronospadu.

Předžalobní výzvy na spolek i jeho předsedu

Spolek i jeho předseda mimo jiné před časem obdrželi předžalobní výzvy právníků Kronospanu. Jedna se týká názvu spolku a druhá mířila na předsedu spolku Milana Matějku za některá jeho vyjádření na sociálních sítích.

„Je naší povinností chránit zákonem daná práva společnosti,“ okomentovala to mluvčí firmy Soukalová.

„Pokud je cílem holdingu zastrašit občany nebo je odradit od snahy o dosažení nápravy, tak se míjí účinkem. Řešení vidíme v diskusi, ne v soudních žalobách,“ uvedla k tomu rada spolku.

Bližší vysvětlení k nárůstu emisí požadovalo i vedení jihlavské radnice. „Znervóznilo mě zvýšení jednotlivých ukazatelů a reagovali jsme na to schůzkou se zástupci Kronospanu. Úřad byl ubezpečen, že znečištění se v rámci města nezhoršuje,“ uvedl Vít Zeman (TOP 09), náměstek primátorky pro životní prostředí.

Zároveň uvedl, že větší problémy v rámci společnosti vidí v hlučnosti, prašnosti a hospodaření s vodou. To by podle Zemana měla pozitivně ovlivnit investice společnosti do úpravy provozu za 80 milionů korun. Podle něj jde o výsledek tvrdého dvouletého jednání magistrátu s firmou.

„První výsledky těchto úprav by měly být patrné v létě příštího roku,“ uvedl Zeman. A znovu odmítl, že by vůči firmě změnil své postoje. Částí veřejnosti je kritizován za to, že svůj původně tvrdý přístup vůči firmě změnil a na boj rezignoval.

Radnice nechá změřit hluk v okolí závodu

Vysoká hlučnost v noci je problém, na který si lidé v okolí společnosti nejvíc stěžují. Podle Rostislava Habána, ekologa Kronospanu, který je i městským zastupitelem za ANO, společnost obdržela několik podnětů na zvýšenou hlučnost.

„Všechny jsme prověřili. A prověřili jsme i technologie provozované v našem areálu a neshledali jsme žádné mimořádné činnosti či události, které by mohly být zdrojem zvýšeného hluku,“ uvedl Habán s tím, že závod je pod kontrolou hygieniků a České inspekce životního prostředí a ty nezjistily žádné porušení ve vztahu k hlukovým limitům. 

Magistrát nyní slíbil vyčlenit 150 tisíc korun na změření hlučnosti v okolí závodu. Společnost, která bude hluk měřit, by měli vybrat kritici dosavadního měření. Zapojením obyvatel do přípravy dalšího měření chce radnice dosáhnout toho, aby lidé výsledku uvěřili. Jak uvedli zástupci spolku Ne kronospadu, tento týden obdrželi z radnice nabídku na spolupodílení se na tomto záměru, což vítají.

Náměstek Zeman potvrdil, že magistrát se s Kronospanem dohodl na tom, že firma uvolní částku zhruba jeden milion korun na výběr čtyř architektonických ateliérů, které by měly navrhnout kompletní úpravy veřejného prostoru v okolí závodu. Návrhy by měly obsahovat i ochranné prvky, třeba zelené pylony, jež budou zachycovat prach a snižovat hlučnost. Řešit by se měly i úpravy Pávovské ulice, která trpí náporem kamionů jedoucích do závodu. K návrhům se mají organizovat diskuse s veřejností.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

V rodné vsi generála Svobody vyhrál prezidentské volby další generál

Jeden armádní generál už na Pražském hradě seděl. Rodák z Hroznatína na Třebíčsku Ludvík Svoboda byl prezidentem v...

Policie dopadla cizince, který loupil a střílel na čerpací stanici v Bíteši

Policisté dopadli muže, který v listopadu se zbraněmi v rukou přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši. Jedná se o...

Pelhřimov chystá opravu sedmi ulic, provoz se zpomalí a vzniknou jednosměrky

Kompletní rekonstrukce povrchů silnic a chodníků, inženýrských sítí i veřejného osvětlení, budování nových parkovacích...

Nová pelhřimovská cyklostezka za 25 milionů korun obkrouží rybník Stráž

Více možností pro sportování a procházky v přírodě má nabídnout nová cyklistická stezka kolem rybníka Stráž na...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...