Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Umělecké školy zkusí rozpoznat talenty i pomocí kamer a videokonferencí

  8:39
Vedení základních uměleckých škol na Vysočině se připravuje na talentové zkoušky. Stejně jako v loňském roce bude jejich průběh ovlivněn aktuální epidemickou situací. Ředitelé proto chystají různé varianty přijímaček. Vyloučená není ani distanční forma talentových zkoušek.

Desetiletá Iveta Jordánová z Jihlavy se už několik měsíců učí na violoncello distančně. Není vyloučeno, že podobnou formou mnohé základní umělecké školy uspořádají i talentové přijímací zkoušky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Přestože většina zástupců základních uměleckých škol (ZUŠ) počítá spíše s prezenční formou průzkumu talentu a věří v návrat dětí do učeben, někteří z oslovených ředitelů v kraji připravují vzhledem k nejisté situaci i krizovou variantu zkoušek. Ta by se uskutečnila distančně, například formou videokonference.

„Máme naplánované talentované zkoušky až na konec května. Do rukou se mi dostal z ministerstva školství přehled postupného otevírání škol. Pokud k tomu dojde, počítá se tam s talentovými zkouškami prezenční formou i s individuální prezenční výukou. Jsme optimističtí, a pokud se školy v polovině dubna začnou otevírat, věříme, že se s dětmi potkáme osobně. V záloze máme ale i krizový scénář s distanční formou zkoušek,“ popsala Eva Vaňková, ředitelka ZUŠ v Třebíči.

Některé školy zvažují, že nabídnou uchazečům o studium oba způsoby absolvování talentových zkoušek. Vzhledem k tomu, že základní umělecká škola v Pelhřimově začala s talentovými zkouškami již od dubna, spustila online verzi zkoušek.

„Teď zvažujeme, že pokud se protiepidemická opatření rozvolní a školy se otevřou, nabídneme i prezenční formu,“ říká ředitel školy Jiří Váňa.

Studenti by si tak mohli vybrat, která forma jim vyhovuje. Online talentové zkoušky si jeho škola vyzkoušela již v loňském roce.

Namalovaný výkres děti vhodí do schránky

„Samozřejmě osobní kontakt je vždy lepší. Ale v hudebním oboru se distanční zkouška dá udělat docela dobře. Děti zazpívají, vytleskají rytmus. Ve výtvarném oboru to funguje tak, že učitelé zadají téma, na které děti zpracují obrázek, ten vhodí k nám do schránky a učitelé pak vybírají na základě konkrétního výtvoru,“ popisuje Váňa.

U tanečního oboru byla distanční talentová zkouška nastavená tak, že uchazeči zasílali nahraná videa na základě zadaného úkolu.

„Podobně to bylo i u literárně dramatického oboru. Ale tam je pochopitelně lepší komunikovat přímo s kantorem. Vidí, jak dotyčný reaguje na otázky,“ připomíná ředitel pelhřimovské umělecké školy.

Největší vysočinská Základní umělecká škola Jihlava, kde nyní studuje celkem 1 242 žáků, počítá s prezenčním přezkoušením talentu.

„Zkoušky máme naplánované na duben a květen. Už nyní je možné se elektronicky přihlásit na jednotlivé termíny. Součástí přihlašovacího formuláře je rezervační systém, který umožňuje vybrat si termín i čas talentové zkoušky,“ připomíná ředitelka školy Dana Fučíková.

Jihlavská ZUŠ zkoušky přinejhorším odloží

„V minulém školním roce jsme poprvé zavedli elektronický způsob přihlášení s rezervačním systémem, a to ještě v době, kdy jsme netušili, jak tento systém bude výhodný vzhledem k následným hygienickým opatřením. Bylo to dobře načasované. Letošní talentové zkoušky budou tedy v podobném režimu jako loni,“ dodává zástupce ředitelky Petr Sobotka.

Zkoušky se mají uskutečnit za přísných epidemiologických opatření. „A to tak, aby byla zaručena bezpečnost dětí i rodičů. Pokud nebude možno některý z termínů z důvodu vládních opatření realizovat, budou uchazeči přihlášení na tento termín přesunuti na termín pozdější,“ vysvětlila ředitelka Fučíková. O tom, že by se zkouška uskutečnila vzdáleně formou videokonference, škola neuvažuje.

Distanční výuka na jihlavské základní umělecké škole (záběry z února):

  • Nejčtenější

Jágrův gól nestačil, rozhodl až Kubík. Kladno ve finále první ligy srovnalo

Kladenští hokejisté vyhráli ve čtvrtém finálovém zápase první ligy v Jihlavě 2:1 v prodloužení a srovnali stav série na...

V první bitvě o extraligu uspěla Jihlava. V Kladně rozhodla v prodloužení

Do finálové série první hokejové ligy, která je zároveň bojem o postup do extraligy, vstoupila výhrou 4:3 Jihlava. V...

Jihlava udělala i druhý krok k extralize. Kladno musí zabrat na Vysočině

Hokejisté Jihlavy zvítězili i ve druhém finálovém duelu první ligy na ledě Kladna 4:1 a v sérii hrané na čtyři...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno zabralo, po výhře v Jihlavě snížilo ve finále první ligy na 1:2

Hokejisté Kladna se odmítli smířit s rolí statistů ve finále první hokejové ligy, které je zároveň bojem o účast v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

Rychlá petice lípu nezachránila. Strom požírá dřevomor, Žďár kácet musí

Žďár nad Sázavou chtěl urychleně pokácet stoletou lípu na sídlišti Libušín. Ještě bleskovější byla reakce místních,...

Havlíčkův Brod má zájem o stanici hasičů, od státu ji však chce zdarma

Přes půl století působili profesionální hasiči v centru Havlíčkova Brodu. Stanice v Žižkově ulici začala sloužit v roce...

Začala stavba obchvatu Velké Bíteše, město se dočkalo po mnoha letech

Na severozápadním okraji Velké Bíteše se již staví první část obchvatu města. Za komunikaci, která je jedním z kroků k...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...