Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Zima na Vysočině kouzlí z ledu a láká k vycházkám na zajímavá místa

  8:43
Procházky do přírody jako jedny z mála zatím nepodléhají protikoronavirovým omezením. A na Vysočině mohou zájemci vybírat i v zimním období z mnoha zajímavých cílů, přičemž některé z nich získávají na atraktivitě právě až s mrazy nebo se sněhovou pokrývkou.

Voda z umýváren nastříkaná na hromadu nařezaných větví, stromků a keřů dokáže za mrazivého počasí dělat divy. Vytvoří totiž velký ledový monument, který mohou zájemci obdivovat na veřejném tábořišti na okraji vesničky Lhotka na Telčsku. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Teploty, jež v uplynulých dnech, a zvláště pak nocích, padaly hodně pod nulu, vytvořily na četných místech kraje zajímavé ledové útvary. Také zamrzlé vodní plochy jsou velkým lákadlem, a to nejen pro milovníky bruslení. Jiný nádech získávají rovněž vyhlídky do krajiny, která je aktuálně zahalená do bílé, či procházky zachumelenými lesy.

1Ledové výtvory na Jihlavsku

Velký ledopád je při mrazech už roky k vidění ve veřejném tábořišti na okraji vísky Lhotka nedaleko Telče. Jeho správci nechávají vodu vyvedenou z umývárny rozprašovačem rozstřikovat po hromadě nařezaných větví, keřů a malých stromků. Příroda se pak postará o nádhernou - a v případě některých dětí i osvěžující - podívanou.

Ledové království v Lovětíně na Jihlavsku. Každoročně vzniká díky vodě tryskající na okolní stromy a tuhým mrazům. Běžně takto nasvícené však není, osvětlení bylo vytvořené svíčkami a čelovkami jen pro účely fotografa.

Podobná atrakce je roky k vidění i o pár kilometrů dál, na okraji lesa u Lovětína, což je místní část Batelova. Také tam stříká z vodovodního potrubí voda a při mrazech postupně na stromech vzniká ledová hradba. Takzvaný Lovětínský krápník je rovněž častým cílem cest turistů ze širokého okolí.

Další velikánský ledový stalagmit vytvářel v minulosti v Hybrálci u Jihlavy na okraji své zahrady Lukáš Rychtecký. Když se zadařilo a byly opravdu silné mrazy, krápník dorůstal i k osmi metrům výšky. Zajímavá podívaná to byla hlavně za tmy, neboť byl obří rampouch osvětlen.

2Bývalý lom u Hamrů skrývá ledopády

Hned několik zajímavých cílů pro zimní výlety nabízí okolí Hamrů nad Sázavou. Obec poblíž Žďáru nad Sázavou je známá mimo jiné díky betonovým sochám Michala Olšiaka, jež jsou roztroušené po celé Vysočině. Ve svém okolí jich mají Hamry hned několik.

U toku řeky Sázavy odpočívá například Mamut. Tento monument je snadno dostupný i za horších klimatických podmínek; třeba z hamerské části Najdek je to k němu jen přes půl kilometru. Na opačném břehu řeky se tyčí další výletnická atrakce - Rozštípená skála, jež vábí horolezce i turisty.

Milovníci historie zase mohou zavítat ke Šlakhamru, někdejšímu Brdíčkovu mlýnu. Zrekonstruovaná památka, nyní schovaná v malebném, sněhem zapadaném údolí, je v historických pramenech zmiňovaná už počátkem 15. století. K prohlídkám je sice otevřena od května do října, ale za obhlídku stojí i její exteriér.

V zimě se určitě vyplatí zamířit ještě do blízkého bývalého kamenolomu Štenice, jehož stěny za mrazivého počasí zdobí dlouhé ledové střechýly. Téměř až k lomu vede žlutá značka či Hamerský a Sázavský vycházkový okruh, odbočka je označená nápisem.

3Okolí Dalešické přehrady, které nezamrzá

V uplynulých letech lákala Dalešická přehrada na Třebíčsku na projížďky lodí, jež šlo absolvovat celoročně, tedy i v zimě. Nádrž totiž ani v tomto období zcela nezamrzá. Avšak kvůli protikoronavirovým nařízením jsou nyní všechny plánované plavby zrušeny.

Naštěstí okolí přehrady nabízí i tak řadu zajímavých výletních cílů. Břehy ukrývají zříceniny hradů, vyhlídky na rozsáhlou vodní hladinu, skaliska či vodopády. Zájemci mají možnost vybírat podle své fyzické zdatnosti. K dispozici je jim hned několik značených turistických tras, jež se vinou kolem přehrady.

Rodiny s menšími dětmi ocení třeba jen procházku po zasněžených plážích s přístupem k vodě, například poblíž Kozlan a Koněšína či u kempu Wilsonka. Nad ním se majestátně tyčí stejnojmenná skála s vyhlídkou. Ze vsi Plešice nebo z Chroustova se zase lze vypravit ke zřícenině hradu Holoubek, v jejíž blízkosti se nachází Plešický vodopád.

4Putování zimním údolím řeky Doubravy

Neopakovatelnou zimní atmosféru nabízí údolí řeky Doubravy u Bílku na Havlíčkobrodsku. Zájemci se tam během chvíle ocitnou v hluboce zaříznutém kaňonu, jímž spěchá řeka, která při své cestě mezi kameny a skalami vytváří drobné peřeje, tůně či mohutné vodopády.

Zatímco v létě je tento unikát hojně vyhledáván turisty, mimo sezonu lze v této přírodní rezervaci nalézt nerušený klid. O něco více lidí tam však míří i za mrazivého počasí, kdy se řeka zahalí do ledového šatu, a lze se tak kochat zasněženými skalami nebo rampouchy a ledopády všeho druhu.

Ideálním výchozím bodem je Bílek, odkud vede červená turistická značka. Terén je členitý, není vhodný pro kočárky. Ke zřícenině Sokolohrady je to necelé 3 kilometry. Zpět se lze vydat stejnou cestou údolím, nebo po schůdnější zelené značce vedoucí po zpevněné cestě.

5Skála nabízí daleký rozhled do kraje

Vyhlídku z mohutného skaliska na sněhem zasypanou krajinu si lze užít na Míchově skále. Přírodní památka, jeden z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly, se nachází v Jihlavských vrších kousek pod vrcholem Javořice, asi osm kilometrů od Telče. Nejsnazší přístup je k ní od Velkého Pařezitého rybníka. Z parkoviště u tamního kempu je to ke skále necelé tři kilometry po červené a poté zelené značce.

Většina trasy vede po zpevněné cestě, nejde tedy o příliš náročnou túru, samozřejmě v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách.

Samotnou Míchovu skálu tvoří dvě skalní věže vysoké asi 13 metrů. Na obě lze, v zimě s opatrností, vylézt. Vzhledem k úbytku lesů v okolí je ze skály krásný výhled do kraje - třeba na masiv Javořice, nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny.

6Ransko a jezírka, jež jsou ukrytá v závějích

Pod sněhovou pokrývkou získává národní přírodní rezervace Ransko na Havlíčkobrodsku zcela jinou podobu. Jezírka, která vznikla zaplavením různě hlubokých prohlubní po bývalé těžbě železné rudy ve 14. století, jsou zamrzlá a pokrytá vrstvou sněhu. Stejně bíle oděný je i okolní les s vyvýšeninami starých hald, jež jsou rovněž památkami na dávnou těžbu.

K jezírkům se lze dostat například od Starého Ranska, z Hluboké nebo od Havlíčkovy Borové, trasa měří čtyři až pět kilometrů. Za příznivých sněhových podmínek se tam lze vypravit i na lyžích.

Za malou odbočku z trasy naučné stezky Ranské polesí stojí i Důl Staré Ransko. Od 60. let se tam těžily barevné kovy a po ukončené této činnosti v roce 1989 už ji připomíná pouze starý těžební vozík upevněný na betonové desce zakrývající původní jámu.

  • Nejčtenější

Kamion přejel do protisměru, ve slisovaném osobním autě zemřel řidič

Řidič kamionu vjel ráno do protisměru a čelně se srazil s osobním autem na silnici u České Bělé na Havlíčkobrodsku....

Lidé podepisovali petice kvůli nevychovanému psovi, hádali se i o lavičku

Odeberte psa jeho majiteli, zvíře je nebezpečné, jeho pán nezodpovědný. S takovou peticí se setkali radní v Havlíčkově...

Kámen se má v Pohledu těžit ještě 4 roky. Bude pak voda na zatopení lomu?

Havlíčkobrodsku a jeho okolí hrozí v brzké době nedostatek stavebního kamene. Během nejbližších let bude končit provoz...

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po operaci žlučníku žena zemřela. Lékaři v Brodě pochybili, rozhodl soud

Nemocnice Havlíčkův Brod je odpovědná za úmrtí Jaroslavy Vencelidesové, které tamní lékaři v roce 2011 operovali...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Počet nakažených na Vysočině roste, personál ubývá nemocnicím i službám

Nákaza koronavirem nabírá kvůli rychle se šířící variantě omikron na intenzitě. Denní přírůstky pozitivně testovaných v...

Kdo se stane obyvatelem Třebíče, dostane vstupenku do bazénu a MHD zdarma

Města a obce na Vysočině se pomalu vylidňují. Hledají proto způsoby, jak k přihlášení trvalého pobytu přihlásit lidi,...

Kamion přejel do protisměru, ve slisovaném osobním autě zemřel řidič

Řidič kamionu vjel ráno do protisměru a čelně se srazil s osobním autem na silnici u České Bělé na Havlíčkobrodsku....

Vracejí do krajiny staré polní cesty, Žďár nad Sázavou obnoví další dvě

Žďár nad Sázavou obnovuje na městských pozemcích staré polní cesty, které kdysi byly běžnou součástí zemědělské...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...