I dámy umí vzít do ruky vrtačky a zahalit se prachem, ukazují ve Žďáře

  17:43aktualizováno  17:43
Zvuk brusek, vrtaček a poťukávání kladívek či majzlíků se rozléhá Dvorskou ulicí ve Žďáře nad Sázavou. Kdepak, nejde o vrcholící stavební sezonu, ale o sochařské sympozium s názvem Žďáření. Tři autorky vybrané odbornou komisí mají dva týdny na to, aby z pískovcových kvádrů vytesaly sochy.

Mirka Špačková z Moravce sochá z pískovce objekt s názvem Vodní živel. Kámen ještě doplní kovové prvky, po dokončení dílo najde místo blízko řeky Sázavy. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Mirka Špačková, Věra Vejsová a Kamila Housová Mizerová nejsou schované před světem v klidu ateliéru. Až do pátku budou tvořit lidem na očích poblíž klášterské sokolovny na hasičském cvičišti.

Název sympozia sice odkazuje na původ názvu města, jenž připomíná vypalování lesů kvůli získávání zemědělské půdy, ale umělkyně pracují s mnohem trvanlivějším materiálem, než je dřevo.

„Tvoříme na téma Spojení. Pro sochy máme vybrané místo blízko řeky Sázavy v lokalitě u Modrého hřiště mezi cyklostezkou a řekou. Moje socha s názvem Vodní živel bude stát blízko u řeky, vodu budou symbolizovat zvlněné vlasy z kovu,“ představuje svoje vznikající dílo Mirka Špačková, sochařka a restaurátorka z nedalekého Moravce.

Fotogalerie

Kolemjdoucí většinou jen koukají přes plot. Cyklisté letmo otočí hlavu, když projíždějí po cyklistické stezce k Pilské nádrži.

„V prvních dnech se k nám nikdo neodvážil přijít. Možná proto, že děláme hluk a prach,“ říká s úsměvem Mirka Špačková. „Ale branka je otevřená, ať se lidé klidně přijdou podívat, jak sochy vznikají, i o tom sympozium je,“ dodává jedním dechem.

„Možná se lidé bojí, přece jen je to první ročník, akce se musí dostat víc do povědomí,“ míní další z tvůrkyň, Jihočeška Věra Vejsová, jíž pod rukama ze tří kusů pískovce vzniká Síla přírody.

Třetí do party, pražská sochařka, šperkařka a designérka Kamila Housová Mizerová, sochá objekt Živý kámen. Stejně jako ostatní opracovává kvalitní hořický pískovec, jaký využíval už dvorní stavitel a sochař Karla IV. Petr Parléř.

Pro umělkyně je horší všudypřítomný prach, než vedro

Práci nekomplikuje ani tak horký konec prázdnin jako všudypřítomný prach. „Kámen je při broušení hodně nebezpečný plicím. Pro nás je horší než horko vítr, který víří prach, pak bychom musely mít pořád nasazený respirátor, jinak by nám hrozila silikóza,“ zmiňuje Špačková nepříjemné onemocnění plic.

Když potřebují tři dámy otočit těžké kvádry do jiné pozice, přijede na pomoc „bobíček“, jak láskyplně říkají UNC bagru. Ale jinak si musí s nástroji určenými obvykle mužům poradit samy. Zaprášené od hlavy až k patě. „Obědy si raději nosíme s sebou, pořád se umývat, to by byla ztráta času. Začínáme v devět ráno a končíme v sedm večer,“ popisuje Věra Vejsová.

Nová akce pod hlavičkou města po pauze volně navazuje na sympozia Dřevěná plastika. „Do roku 2002 se ve Žďáře konalo deset ročníků, vzniklo při nich minimálně padesát dřevěných plastik,“ připomíná koordinátorka sympozia, žďárská sochařka a sklářka Monika Vosyková.

Zatímco ty dřevěné při nedostatečné péči postupně podléhají zubu času, pískovcové plastiky vydrží ve městě několik století.

Vernisáž je plánována na neděli 4. září v 16 hodin. „Nakonec bude přímo tady v Dvorské ulici. Jelikož bude pod sochami betonový sokl, který ještě podléhá schválení, umístíme na něj sochy později,“ vysvětluje Mirka Špačková.

Autor:

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Každý film má udělat divákovi radost, říkával režisér Léta s kovbojem

Režisér Ivo Novák se narodil v Moravských Budějovicích.

Často reprízované filmy Fešák Hubert, Léto s kovbojem, Kam slunce nechodí... či seriál Dynastie Nováků. I pod nimi je...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Brod zbourá bývalý statek. Radní neví kdy, za kolik ani kdo to zaplatí

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá zbourat bývalý statek U Vojtěcha. Nevyužívaný komplex budov loni město koupilo...

Najdete na iDNES.cz