Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Pár obcí na Vysočině netuší, že jim stát nakreslil přes katastr rychlovlak

  13:52
Stát pokračuje v rýsování plánů vysokorychlostní železniční trati přes Vysočinu. V budoucnu má spojit Prahu s Brnem. Přípravu však provází řada nejasností a rozporů, obce si stěžují na nedostatek informací. Vychází také najevo, že by trasa měla vést přeci jen blíže Jihlavě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Projektanti nyní zpracovávají studii proveditelnosti, tedy návrh vedení trasy a budoucí jízdní řád vlaků.

„Studie také potvrdí smysluplnost celého záměru. Je v pokročilé fázi, předpokládá se její dokončení v tomto roce. Pracovní tým již připravuje další kroky, kterými bude aktualizace krajského územního plánu, průzkumné práce a zadání podrobnější předprojektové dokumentace,“ uvedl Marek Illiaš, mluvčí Správy železnic, která vysokorychlostní trať (VRT) připravuje.

Studie podle Illiaše také potvrdí, že má smysl vést trasu blíže k Jihlavě oproti dříve navrhované trase, která toto město míjela.

Krajský úřad už od Správy železnic obdržel požadavek na aktualizaci územního plánu kraje.

„Požadavek se týká dvou částí VRT - úseku od hranic kraje po Světlou nad Sázavou a úseku od Velké Bíteše po hranice kraje. Žádost však nebyla úplná, Správa železnic byla vyzvána k doplnění a upřesnění. O zapracování žádosti do Zásad územního rozvoje kraje musí rozhodnout krajské zastupitelstvo,“ sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Termín projednání zatím podle ní nelze upřesnit. „Zatím nejbližší možný termín projednání v zastupitelstvu je v září,“ řekla Svatošová.

Neřekli nám, že trať povede u nás, stěžují si obce

Někteří zástupci obcí na plánované trase VRT si stěžují na nedostatek informací o záměru, který se dotýká jejich katastrálních území.

„My jsme vůbec nedostali od Správy železnic informaci, že VRT půjde přes náš katastr, upozornilo nás na to město Velká Bíteš. Já jsem byl naposledy na jednání o VRT před čtyřmi roky, informovanost je špatná,“ kritizoval starosta obce Nové Sady Karel Klíma.

Jeho obec leží kousek od Bíteše, u dálnice D1. Trasa VRT i se svým uvažovaným přivaděčem k Osové Bítýšce by ji spolu s D1 už obklíčila ze dvou stran.

„Není to v souladu s naším územním plánem, VRT má například vést kolem našeho zdroje pitné vody,“ upozornil Klíma.

Města Velké Meziříčí a Velká Bíteš a další obce v okolí o svém postupu vzhledem k plánování trati chtěly společně jednat letos v únoru. Mají pochybnosti o smyslu uvažovaného uzlu na VRT poblíž Velké Bíteše a jeho dopadech na okolní obce. Vyhlášení nouzového stavu kvůli covid-19 však jednání obcí prozatím utlumilo.

Podle představ Správy železnic by měla být v roce 2030 trať v celém úseku Praha - Brno rozestavěná a některé úseky dokončované.

Plánujeme, co nebude odpovídat době, říká expert

Jihlavský dopravní inženýr Luděk Bohuňovský míní, že při současném tempu příprav postrádá myšlenka VRT smysl.

„Jestli by to mělo být v provozu za patnáct až 20 let, tak plánujeme něco, co nebude odpovídat úrovni dopravních technologií v době uvedení do provozu,“ domnívá se.

„Ten vlak tady už měl dávno být. V Číně už vyvinuli a odzkoušeli systém, kdy cestující mohou z rychlovlaku vystoupit a přistoupit pomocí odpojení a připojení horní kabiny, přičemž ten vlak vůbec nemusí zastavit, což je klíčové. Ale my vůbec s takovou technologií ani do budoucna při plánování VRT nepočítáme,“ říká Bohuňovský.

Správa železnic začala po delší pauze a opětovném oživení přípravy VRT záměr v regionu znovu projednávat loni v září v Jihlavě.

„Na to navazují osobní setkání se starosty všech dotčených obcí. Celkem jich je na trase Praha - Brno téměř 120. Zatím se podařilo trasu osobně představit zhruba padesátce z nich. Ostatní setkání jsou naplánována na nejbližší měsíce,“ podotkl Illiaš.

Vyplatí se napojení, samostatné terminály nikoliv

Na řadě míst se podle něj podařilo návrh trasy po vzájemné dohodě upravit. „Diskutovány jsou také možnosti prostupů skrze trať, návaznosti místních cest, začlenění trati do okolí, vodní režim v okolí a další místní potřeby,“ dodal Illiaš.

Jeden kilometr trati bez tunelů a mostů by měl stát asi 400 milionů korun. Cesta z Prahy do Brna by nejrychlejším spojem měla trvat hodinu, z Jihlavy do Prahy 45 minut. Studie proveditelnosti se bude zabývat více variantami trasy i provozu vlaků.

„Studie ukazuje, že má smysl se zabývat napojením Jihlavy. Ukazuje také, že VRT má určitou volnou kapacitu i pro trochu pomalejší vlaky o rychlosti asi 200 kilometrů v hodině, které v určitém okamžiku VRT opustí a obslouží přilehlý region,“ vyjádřil se Illiaš.

To se podle něj týká například Světlé na Sázavou, Havlíčkova Brodu, Velké Bíteše nebo Velkého Meziříčí. „Naopak využití samostatných terminálů na VRT mimo velká města se ukazuje jako nízké. Prověřována byla například lokalita u Velkého Meziříčí nebo Velké Bíteše,“ dodal Illiaš.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

Proti úložišti radioaktivních odpadů na Hrádku se postavila i Jihlava

Jasné ne zvažovanému úložišti vyhořelého jaderného odpadu v lokalitě Hrádek vyslovili jihlavští zastupitelé. Nelíbí se...

Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za...

Chata u jezu poblíž Humpolce ve filmu Soukromá vichřice byla jen atrapa

Jedna z nejobsazovanějších českých hereček Daniela Kolářová začala svoji filmovou kariéru na romantickém místě u...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...