ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V jihlavské nemocnici nefungovaly e-neschopenky, lidé dostávali papírové

  • 21
V první den nového roku, kdy skončily dovolené a děti musely do školy, postihl nemocnici v Jihlavě problém s e-neschopenkami. Od rána se lékařům nedařilo připojit k portálu České správy sociálního zabezpečení. Neschopenky tedy museli vypisovat postaru ručně na papírové formuláře.

Lékařům jihlavské nemocnice nefungovalo přihlášení k portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přes webové rozhraní. Tento způsob připojení využívají proto, že jejich informační systém „přímé“ připojení neumožňuje.

„Přihlášení nefunguje, skončí to na timeoutu a napíše vám to, ať to zkusíte později. Kontaktovali jsme ČSSZ, ti nám řekli, že o problému ví a že pracují na jeho odstranění,“ uvedl v poledne vedoucí oddělení informačních technologií nemocnice David Zažímal.

V ordinacích to tedy fungovalo postaru, pacienti dostávali do ruky doktorem potvrzený formulář, který musí do tří pracovních dnů odevzdat zaměstnavateli. „Pro výjimečné případy je lékaři nafasovali. A tento výjimečný případ nastal hned šestého ledna,“ kroutí hlavou Zažímal.

Výpadky měl pouze bezplatný systém ČSSZ, uvedl náměstek

Že měl systém elektronických neschopenek výpadky, však potvrdil náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD). Podle něj je už závada odstraněna.

„Šlo o naprosto drobné výpadky na portálu, který využívají jednotky, nebo možná desítky lékařů denně. Tam, kde se používá klasický zdravotnický software, k žádným výpadkům nedošlo. My dnes evidujeme tisíce řádně zpracovaných elektronických neschopenek, takže skutečně to je naprostá marginálie,“ uvedl Povšík.

„Já mám informace takové, že skutečně docházelo k výpadku pouze tam, kde je používán pouze bezplatný software České správy sociálního zabezpečení,“ zopakoval Povšík.

To potvrdila i Ivana Žáčková z ústředního ředitelství ČSSZ. „Nemocnice v Jihlavě používá bezplatný ePortál ČSSZ, neboť jejich dodavatel softwaru nezajistil úpravu nemocničního informačního systému. Proto po dobu výpadku ePortálu využili záložní papírové tiskopisy,“ konstatovala.

Přístup ČSSZ k problému však rozladil ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva. „Nikdo nám není schopen sdělit, kde je problém a kdy bude vyřešen. Protože lékaři na takové věci nemají čas, musí jeden technik sedět u počítače a opakovaně testuje, zda už je možné se připojit,“ popisuje Velev. „Chybí jakýkoliv systém varování,“ dodal.

Za jeden běžný pracovní den lékaři v jihlavské nemocnici vydají pacientům kolem pěti desítek neschopenek. K tomu se přidává další nutná agenda.

Jinde problémy nehlásí, k portálu jsou připojeni jiným způsobem

Problémy s připojením v Jihlavě však na Vysočině byly spíše výjimkou. Že by měly s e-neschopenkami potíže, jiné nemocnice v kraji nehlásily.

„V Havlíčkově Brodě ani v Pelhřimově žádné problémy nemáme, připojení funguje. Musím ale upozornit, že jsme kvůli systému pořídili nový software a k portálu jsme připojeni přímo, nikoliv přes webové rozhraní jako v Jihlavě,“ podotkla mluvčí obou nemocnic Petra Černo.

Že by přípravu na e-neschopenky podcenila pouze jihlavská nemocnice, však Lukáš Velev odmítá. „Ministerstvo práce a sociální věcí i Česká správa sociálního zabezpečení garantují dostupnost systému přes webové stránky,“ tvrdí ředitel jihlavské nemocnice.

„Protože bylo zavedeno připojení přes webové stránky, uživatelé starších nemocničních systémů nemuseli v rámci povinné podpory instalovat nový modul. Ten problém je jinde. Je otázka odvahy přiznat, že něco nejde,“ poukázal Lukáš Velev.

Do systému ještě není připojeno čtvrt milionu zaměstnavatelů

Na e-neschopenky si stěžovali i někteří zaměstnavatelé. Uváděli, že nemají informace o nemoci svých pracovníků. Podle náměstka Povšíka je to tím, že do systému se zatím přihlásila jen část zaměstnavatelů.

„Systém se v žádném případě nehroutí. Je tu určitá chyba na straně zaměstnavatelů, kteří byli velmi laxní. Mohli využít měsíc prosinec k tomu, aby se přihlásili. Většina to nechala až na dnešek,“ řekl Povšík.

Podle něj se přihlásilo zatím asi 30 tisíc zaměstnavatelů. V systému jsou přitom údaje 280 tisíc zaměstnavatelů a 4,5 milionu zaměstnanců. E-neschopenku má využívat 22 tisíc zdravotnických zařízení.