ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V pelhřimovské nemocnici začne test e-neschopenek, v Jihlavě mají obavy

  • 1
Začalo to elektronickými recepty, nyní elektronizace ve zdravotnictví vstupuje do další fáze. Pelhřimovská nemocnice začne v pilotním projektu testovat vydávání elektronických neschopenek. Stane se tak již tento měsíc. A to i přes to, že praktičtí lékaři na novinku zatím nahlížejí s obavami.

„Čekáme na to, až nám specializovaná firma přiveze a nainstaluje software, který je k e-neschopenkám potřebný. To by mělo být ještě tento týden. Nejdříve bude elektronické neschopenky vystavovat oddělení chirurgie. Poté se budou postupně přidávat další odborné ambulance a všechna oddělení,“ uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Vystavování e-neschopenek bude pro všechny zdravotnické organizace i praktické lékaře povinné od 1. ledna 2020. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od novinky slibuje úbytek administrativy a zjednodušení celého procesu.

„Nemocným odpadne cesta do práce s papírem. Navíc se zrychlí předávání informací mezi nemocnými, lékaři, Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavateli, sníží se administrativní náročnost pro ošetřující lékaře,“ vyjmenovala výhody ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jana Maláčová.

U e-receptů se Vysočině ladění vyplatilo

Do konce letošního roku bude Nemocnice Pelhřimov testovat software pro vystavování e-neschopenek i pro další krajské nemocnice.

„Rádi do pilotních projektů chodíme. Nemocnice jsou pak na ten ostrý start připravené. Během testování jsme schopni vyladit detaily, vyzkoušet celou náročnost. Udělalo se to tak i u e-receptů a vyplatilo se nám to,“ pověděl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Pelhřimovská nemocnice si ověří v pilotním projektu i využití elektronického podpisu lékaře. Ten sice MPSV ani ČSSZ nevyžaduje, ale podle hejtmana Jiřího Běhounka je důležitý.

„Žádali jsme, aby e-neschopenky měly stopu lékaře, který ji vystavil. MPSV a ČSSZ na tom netrvá, protože pro ně je partnerem pro neschopenku organizace. Po dlouhých jednáních a diskusích se nám podařilo dohodnout, že pelhřimovská nemocnice vyzkouší podpis na kartičku, které máme k podpisům elektronických receptů. To proto, aby nebylo sporu o tom, kdo neschopenku vystavil,“ poznamenal hejtman Běhounek.

„Myslíme si, že když e-podpis už máme a funguje, měl by být využitelný i pro tuto záležitost,“ dodal Novotný.

Pro pacienty pelhřimovské nemocnice se ale ani v době testování nic nezmění. Až do konce roku budou stále dostávat potvrzení pracovní neschopnosti fyzicky na několikastránkovém formuláři.

Panují zde jisté obavy, hlavně z nemocnice v Jihlavě

Tématu elektronických neschopenek se věnovalo také poslední zasedání krajského zastupitelstva. Poslanec, krajský zastupitel a lékař v jedné osobě Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vznesl dotaz, jak jsou krajské nemocnice technicky vybavené na zavedení e-neschopenek.

Většina nemocnic má zastaralé informační systémy a vysoutěžit nového dodavatele se krajskému úřadu nedaří. „Mluvil jsem s některými pracovníky v IT a ti vyjádřili jisté obavy,“ řekl Kaňkovský krajským zastupitelům.

Podle vedoucího krajského odboru informatiky Petra Pavlince je připravenost jednotlivých nemocnic různá. „Největší problém očekáváme v Nemocnici Jihlava, kde dodavatel systému deklaroval, že nebude e-neschopenku podporovat. S nemocnicí řešíme další postup. Je zde stále možnost využívat bezplatnou aplikaci ČSSZ. Což lze, ale bude to nešikovné a zdlouhavé.“

Vladimír Novotný podotkl, že kraj teď bude prověřovat funkčnost této webové aplikace.

Také krajský předseda Sdružení praktických lékařů Jiří Havránek hledí na zahájení vydávání e-neschopenek poněkud s obavami.

„Máme tři měsíce do zahájení a ještě ani neproběhlo školení pro praktické lékaře ze strany správy sociálního zabezpečení. Jsme v očekávání a nevíme k tomu nic konkrétního. Myslím, že projekt není úplně připravený. Ale jednou to schválil parlament, můžeme mít námitky a myslet si, co chceme, ale musíme se tomu podřídit,“ dodal Havránek.

Jak budou e-neschopenky fungovat

  • Lékař elektronicky odešle hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení. Tento úkon nahrazuje 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Druhý díl, průkaz práce neschopného pojištěnce, nahradí papír formátu A5, který lékař pacientovi vytiskne. Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti. Tento průkaz bude současně sloužit i pro případnou kontrolu ze strany OSSZ.
  • Lékař bude mít přístup prostřednictvím online služeb do registrů ČSSZ (pojištěnců, zaměstnavatelů). Po zadání rodného čísla pojištěnce se lékaři předvyplní všechny dostupné údaje o pojištěnci i jeho zaměstnavateli, lékař je pouze potvrdí nebo upraví, doplní vlastní informace z vyšetření (diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti, vycházky, případně další údaje dle zákona) a neschopenku elektronicky odešle ČSSZ.
  • Pro vystavení e-neschopenky lékař potřebuje buď specializovaný software, identifikace bude probíhat prostřednictvím certifikátu od SÚKL, který už lékaři musí mít pro e-recept, nebo může využít bezplatně webovou aplikaci v rámci ePortálu ČSSZ.
  • V případě výpadku systému nebo internetu vystaví lékař neschopenku prostřednictvím papírového tiskopisu. Stejně tak se na původním tiskopise ukončí již započaté neschopnosti vydané před 1.1. 2020.
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení a Krajský úřad Kraje Vysočina