Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

V pelhřimovské nemocnici začne test e-neschopenek, v Jihlavě mají obavy

  12:04
Začalo to elektronickými recepty, nyní elektronizace ve zdravotnictví vstupuje do další fáze. Pelhřimovská nemocnice začne v pilotním projektu testovat vydávání elektronických neschopenek. Stane se tak již tento měsíc. A to i přes to, že praktičtí lékaři na novinku zatím nahlížejí s obavami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Čekáme na to, až nám specializovaná firma přiveze a nainstaluje software, který je k e-neschopenkám potřebný. To by mělo být ještě tento týden. Nejdříve bude elektronické neschopenky vystavovat oddělení chirurgie. Poté se budou postupně přidávat další odborné ambulance a všechna oddělení,“ uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Vystavování e-neschopenek bude pro všechny zdravotnické organizace i praktické lékaře povinné od 1. ledna 2020. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od novinky slibuje úbytek administrativy a zjednodušení celého procesu.

„Nemocným odpadne cesta do práce s papírem. Navíc se zrychlí předávání informací mezi nemocnými, lékaři, Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavateli, sníží se administrativní náročnost pro ošetřující lékaře,“ vyjmenovala výhody ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jana Maláčová.

U e-receptů se Vysočině ladění vyplatilo

Do konce letošního roku bude Nemocnice Pelhřimov testovat software pro vystavování e-neschopenek i pro další krajské nemocnice.

„Rádi do pilotních projektů chodíme. Nemocnice jsou pak na ten ostrý start připravené. Během testování jsme schopni vyladit detaily, vyzkoušet celou náročnost. Udělalo se to tak i u e-receptů a vyplatilo se nám to,“ pověděl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Pelhřimovská nemocnice si ověří v pilotním projektu i využití elektronického podpisu lékaře. Ten sice MPSV ani ČSSZ nevyžaduje, ale podle hejtmana Jiřího Běhounka je důležitý.

„Žádali jsme, aby e-neschopenky měly stopu lékaře, který ji vystavil. MPSV a ČSSZ na tom netrvá, protože pro ně je partnerem pro neschopenku organizace. Po dlouhých jednáních a diskusích se nám podařilo dohodnout, že pelhřimovská nemocnice vyzkouší podpis na kartičku, které máme k podpisům elektronických receptů. To proto, aby nebylo sporu o tom, kdo neschopenku vystavil,“ poznamenal hejtman Běhounek.

„Myslíme si, že když e-podpis už máme a funguje, měl by být využitelný i pro tuto záležitost,“ dodal Novotný.

Pro pacienty pelhřimovské nemocnice se ale ani v době testování nic nezmění. Až do konce roku budou stále dostávat potvrzení pracovní neschopnosti fyzicky na několikastránkovém formuláři.

Panují zde jisté obavy, hlavně z nemocnice v Jihlavě

Tématu elektronických neschopenek se věnovalo také poslední zasedání krajského zastupitelstva. Poslanec, krajský zastupitel a lékař v jedné osobě Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vznesl dotaz, jak jsou krajské nemocnice technicky vybavené na zavedení e-neschopenek.

Většina nemocnic má zastaralé informační systémy a vysoutěžit nového dodavatele se krajskému úřadu nedaří. „Mluvil jsem s některými pracovníky v IT a ti vyjádřili jisté obavy,“ řekl Kaňkovský krajským zastupitelům.

Podle vedoucího krajského odboru informatiky Petra Pavlince je připravenost jednotlivých nemocnic různá. „Největší problém očekáváme v Nemocnici Jihlava, kde dodavatel systému deklaroval, že nebude e-neschopenku podporovat. S nemocnicí řešíme další postup. Je zde stále možnost využívat bezplatnou aplikaci ČSSZ. Což lze, ale bude to nešikovné a zdlouhavé.“

Vladimír Novotný podotkl, že kraj teď bude prověřovat funkčnost této webové aplikace.

Také krajský předseda Sdružení praktických lékařů Jiří Havránek hledí na zahájení vydávání e-neschopenek poněkud s obavami.

„Máme tři měsíce do zahájení a ještě ani neproběhlo školení pro praktické lékaře ze strany správy sociálního zabezpečení. Jsme v očekávání a nevíme k tomu nic konkrétního. Myslím, že projekt není úplně připravený. Ale jednou to schválil parlament, můžeme mít námitky a myslet si, co chceme, ale musíme se tomu podřídit,“ dodal Havránek.

Jak budou e-neschopenky fungovat

  • Lékař elektronicky odešle hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení. Tento úkon nahrazuje 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Druhý díl, průkaz práce neschopného pojištěnce, nahradí papír formátu A5, který lékař pacientovi vytiskne. Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti. Tento průkaz bude současně sloužit i pro případnou kontrolu ze strany OSSZ.
  • Lékař bude mít přístup prostřednictvím online služeb do registrů ČSSZ (pojištěnců, zaměstnavatelů). Po zadání rodného čísla pojištěnce se lékaři předvyplní všechny dostupné údaje o pojištěnci i jeho zaměstnavateli, lékař je pouze potvrdí nebo upraví, doplní vlastní informace z vyšetření (diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti, vycházky, případně další údaje dle zákona) a neschopenku elektronicky odešle ČSSZ.
  • Pro vystavení e-neschopenky lékař potřebuje buď specializovaný software, identifikace bude probíhat prostřednictvím certifikátu od SÚKL, který už lékaři musí mít pro e-recept, nebo může využít bezplatně webovou aplikaci v rámci ePortálu ČSSZ.
  • V případě výpadku systému nebo internetu vystaví lékař neschopenku prostřednictvím papírového tiskopisu. Stejně tak se na původním tiskopise ukončí již započaté neschopnosti vydané před 1.1. 2020.
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení a Krajský úřad Kraje Vysočina
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Transport lávky skončil nehodou na D1, pětitunový náklad narazil do mostu

8. prosince 2023  16:13

V pátek ráno měla být ve Žďáře nad Sázavou, na jedno z ramen řeky Sázavy pod Bránským rybníkem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelář nabízí pětimetrové kolejiště za pět milionů. A k němu dům jako bonus

4. prosince 2023

Premium „Prodám kolejiště s rodinným domkem.“ Takový inzerát si před pár dny podal jeden z nejznámějších...

S autem vlétl do ledové nádrže. Spolujezdkyně vyplavala, pro řidiče skočil svědek

11. prosince 2023  13:37

Tragicky skončila dopravní nehoda, která se stala v neděli odpoledne mezi obcemi Vír a Koroužná na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

4. prosince 2023  8:36

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Brod se dočkal. Po 20 letech se otevírá další část obchvatu, má 4 kilometry

11. prosince 2023  18:30

Historický okamžik pro celé Havlíčkobrodsko a velká úleva, ale i nesnesitelně dlouhé čekání. Tato...

S autem vlétl do ledové nádrže. Spolujezdkyně vyplavala, pro řidiče skočil svědek

11. prosince 2023  13:37

Tragicky skončila dopravní nehoda, která se stala v neděli odpoledne mezi obcemi Vír a Koroužná na...

Nebezpečná křižovatka na dálničním přivaděči v Pávově se změní. Nově bude okružní

11. prosince 2023  8:52

Jedna z nejnebezpečnějších silničních křižovatek na Vysočině, na níž již došlo k řadě tragických...

Provazochodec a akrobatka vzdali hold Santinimu, nezalekli se ani mrazu

10. prosince 2023  10:31

Dechberoucí podívanou mohli v sobotu večer sledovat lidé na náměstí ve Žďáře nad Sázavou. V...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...