V pelhřimovské nemocnici začne test e-neschopenek, v Jihlavě mají obavy

  12:04aktualizováno  12:04
Začalo to elektronickými recepty, nyní elektronizace ve zdravotnictví vstupuje do další fáze. Pelhřimovská nemocnice začne v pilotním projektu testovat vydávání elektronických neschopenek. Stane se tak již tento měsíc. A to i přes to, že praktičtí lékaři na novinku zatím nahlížejí s obavami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Čekáme na to, až nám specializovaná firma přiveze a nainstaluje software, který je k e-neschopenkám potřebný. To by mělo být ještě tento týden. Nejdříve bude elektronické neschopenky vystavovat oddělení chirurgie. Poté se budou postupně přidávat další odborné ambulance a všechna oddělení,“ uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Vystavování e-neschopenek bude pro všechny zdravotnické organizace i praktické lékaře povinné od 1. ledna 2020. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od novinky slibuje úbytek administrativy a zjednodušení celého procesu.

„Nemocným odpadne cesta do práce s papírem. Navíc se zrychlí předávání informací mezi nemocnými, lékaři, Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavateli, sníží se administrativní náročnost pro ošetřující lékaře,“ vyjmenovala výhody ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jana Maláčová.

U e-receptů se Vysočině ladění vyplatilo

Do konce letošního roku bude Nemocnice Pelhřimov testovat software pro vystavování e-neschopenek i pro další krajské nemocnice.

„Rádi do pilotních projektů chodíme. Nemocnice jsou pak na ten ostrý start připravené. Během testování jsme schopni vyladit detaily, vyzkoušet celou náročnost. Udělalo se to tak i u e-receptů a vyplatilo se nám to,“ pověděl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Pelhřimovská nemocnice si ověří v pilotním projektu i využití elektronického podpisu lékaře. Ten sice MPSV ani ČSSZ nevyžaduje, ale podle hejtmana Jiřího Běhounka je důležitý.

„Žádali jsme, aby e-neschopenky měly stopu lékaře, který ji vystavil. MPSV a ČSSZ na tom netrvá, protože pro ně je partnerem pro neschopenku organizace. Po dlouhých jednáních a diskusích se nám podařilo dohodnout, že pelhřimovská nemocnice vyzkouší podpis na kartičku, které máme k podpisům elektronických receptů. To proto, aby nebylo sporu o tom, kdo neschopenku vystavil,“ poznamenal hejtman Běhounek.

„Myslíme si, že když e-podpis už máme a funguje, měl by být využitelný i pro tuto záležitost,“ dodal Novotný.

Pro pacienty pelhřimovské nemocnice se ale ani v době testování nic nezmění. Až do konce roku budou stále dostávat potvrzení pracovní neschopnosti fyzicky na několikastránkovém formuláři.

Panují zde jisté obavy, hlavně z nemocnice v Jihlavě

Tématu elektronických neschopenek se věnovalo také poslední zasedání krajského zastupitelstva. Poslanec, krajský zastupitel a lékař v jedné osobě Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vznesl dotaz, jak jsou krajské nemocnice technicky vybavené na zavedení e-neschopenek.

Většina nemocnic má zastaralé informační systémy a vysoutěžit nového dodavatele se krajskému úřadu nedaří. „Mluvil jsem s některými pracovníky v IT a ti vyjádřili jisté obavy,“ řekl Kaňkovský krajským zastupitelům.

Podle vedoucího krajského odboru informatiky Petra Pavlince je připravenost jednotlivých nemocnic různá. „Největší problém očekáváme v Nemocnici Jihlava, kde dodavatel systému deklaroval, že nebude e-neschopenku podporovat. S nemocnicí řešíme další postup. Je zde stále možnost využívat bezplatnou aplikaci ČSSZ. Což lze, ale bude to nešikovné a zdlouhavé.“

Vladimír Novotný podotkl, že kraj teď bude prověřovat funkčnost této webové aplikace.

Také krajský předseda Sdružení praktických lékařů Jiří Havránek hledí na zahájení vydávání e-neschopenek poněkud s obavami.

„Máme tři měsíce do zahájení a ještě ani neproběhlo školení pro praktické lékaře ze strany správy sociálního zabezpečení. Jsme v očekávání a nevíme k tomu nic konkrétního. Myslím, že projekt není úplně připravený. Ale jednou to schválil parlament, můžeme mít námitky a myslet si, co chceme, ale musíme se tomu podřídit,“ dodal Havránek.

Jak budou e-neschopenky fungovat

  • Lékař elektronicky odešle hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení. Tento úkon nahrazuje 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Druhý díl, průkaz práce neschopného pojištěnce, nahradí papír formátu A5, který lékař pacientovi vytiskne. Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti. Tento průkaz bude současně sloužit i pro případnou kontrolu ze strany OSSZ.
  • Lékař bude mít přístup prostřednictvím online služeb do registrů ČSSZ (pojištěnců, zaměstnavatelů). Po zadání rodného čísla pojištěnce se lékaři předvyplní všechny dostupné údaje o pojištěnci i jeho zaměstnavateli, lékař je pouze potvrdí nebo upraví, doplní vlastní informace z vyšetření (diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti, vycházky, případně další údaje dle zákona) a neschopenku elektronicky odešle ČSSZ.
  • Pro vystavení e-neschopenky lékař potřebuje buď specializovaný software, identifikace bude probíhat prostřednictvím certifikátu od SÚKL, který už lékaři musí mít pro e-recept, nebo může využít bezplatně webovou aplikaci v rámci ePortálu ČSSZ.
  • V případě výpadku systému nebo internetu vystaví lékař neschopenku prostřednictvím papírového tiskopisu. Stejně tak se na původním tiskopise ukončí již započaté neschopnosti vydané před 1.1. 2020.
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení a Krajský úřad Kraje Vysočina

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz