Žďárský zámek otevře dosud nepřístupné prostory, plánuje hrabě Kinský

  8:59aktualizováno  8:59
Zámek ve Žďáře nad Sázavou by se měl stát velkou turistickou atrakcí. Jeho majitel šlechtic Constantin Kinský chce veřejnosti zpřístupnit hospodářskou část a vybudovat nevšední zážitkovou expozici. To vše za přibližně 90 milionů korun.

Constantin Kinský ukazuje na fotomapě svůj žďárský zámek z ptačí perspektivy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Plánujeme další rekonstrukci zámeckého areálu. Lidé by se pak mohli dostat do další části, která je zatím pro veřejnost zavřená, což je škoda. Chceme ji otevřít," popsal Kinský.

Fotogalerie

Očím veřejnosti se tak zpřístupní dvůr, kde jsou nyní hospodářské budovy a v minulosti zde býval pivovar. "Chceme opravit alespoň jeho jednu polovinu," pravil Kinský.

Podle odhadů ale projekt vychází až na 90 milionů korun. Proto se šlechtická rodina bude snažit získat část peněz z dotací. Žádost už podali v lednu, zda uspěli, se dozvědí nejpozději začátkem června.

"Doufám, že to bude co nejdříve. Je to dost komplexní práce, tak abychom mohli začít stavět. Pokud to vyjde, a já doufám, že ano, protože už jsme do toho investovali dost velké peníze a naše spoluúčast je dost signifikantní, tak by se to otevřelo v květnu 2015," upřesnil Constantin Kinský.

Nahradí zastaralé Muzeum knihy

Už cena projektu napovídá, že se jedná o rozsáhlou komplexní rekonstrukci. A vzhledem k tomu, že část zámku, které se projekt týká, je národní památka, chtějí Kinští zásah udělat pečlivě a citlivě.

"Je to i na spolupráci s městem, Národním památkovým ústavem, místními aktéry a odborníky na restaurování památek. Ten projekt by měl nahradit současné Muzeum knihy," pravil majitel zámku.

Muzeum knihy v části zámku sídlí od padesátých let. Je to známá expozice, ale podle Kinského už i trošku zastaralá, kterou je potřeba obnovit. "Kniha už ztratila význam, který měla kdysi. Takže je sem třeba vnést nový koncept. Už máme i dohodu s Národním muzeem, že tam budou opravdu zajímavé a unikátní exponáty," napověděl šlechtic.

Plány Kinských se líbí i žďárské radnici. "My jako město budeme jedině rádi, když se areál takto zlepší. Je chvályhodné, když si někdo chce svůj majetek zvelebit a když tam navíc chce dělat akce pro veřejnost. Velmi to vítáme," konstatovala starostka Dagmar Zvěřinová.

Pokud vše vyjde podle představ majitele, mohou se lidé těšit třeba na zážitkovou expozici. "Ne na klasickou výstavu, kde koukáte na věci na stěnách. Bude o historii a založení kláštera za cisterciáckého řádu," vysvětluje Constantin Kinský. Expozice odpoví i na otázky, proč je bohatá česká tradice a dnešní konkurenceschopnost v rybářství důležitá a z jaké doby pochází.

Normální Čech je barokní člověk

Zážitková expozice bude mít i svou část speciálně věnovanou období baroka. "Normální Čech je totiž barokní člověk, ale mnoho z nás to neví. To, jak reagujeme, či třeba vztah k emocím pochází z baroka," objasňuje Kinský.

Vybudováním expozice ale plány Kinského nekončí. Další část zámku chce přebudovat v místo pro setkávání s lidmi z celého světa. "Plánujeme taneční a hudební akce. Malý festival se chystáme uspořádat 5. nebo 6. července. Můžete se těšit na duo tanečníka a bagru," zmínil šlechtic a uznávaný finančník.

Ten právě v roli cestovního ruchu vidí dobrou záchranu proti krizi. A Žďáru chce svým projektem pomoct. Kromě přestavby části zámeckého areálu se chystají i změny před ním. Město tady plánuje úpravu parkoviště a zřízení přechodu pro chodce. Právě ten před zámkem chybí.

"Krajský úřad i policie nám píší, abychom s tím něco udělali do konce října. Budeme jednat, přechod by tu měl vzniknout," sdělila Dagmar Zvěřinová.

Zároveň potvrdila, že se město na projekt upravující parkoviště chystá. "Přidáme sem chodník a lávku k Táferně. Uvidíme v květnu, zda dopadne dotace," dodala.

"Kamiony, které by tu měly jezdit čtyřicítkou, jezdí mnohem rychleji. To je dost nebezpečné zejména pro děti, takže přechod je tu potřeba," doplnil ji Constantin Kinský.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Je to Mirek? Není moc tlustý? ptal se sám sebe autor Donutilovy busty

Podle Miroslava Donutila se busta, jejíž finální verzi viděl až při samotném...

Oblíbený filmový a divadelní herec a bavič Miroslav Donutil dostal ke svým čtvrtečním 68. narozeninám od přátel,...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Další z rubriky

Vedení Žďáru se mě doteď bojí, říká tajemník, který přešel k opozici

Jan Havlík nastoupil coby tajemník na žďárskou radnici v červnu 1997. Pod jeho...

Tajemník Jan Havlík končí na žďárské radnici po více než 21 letech. Vzhledem ke svým střetům s vedením města loni...

Válka dolehla i na hokejové hvězdy, na venkov jely fasovat vepřové

Pro tříapůltisícové městečko byl příjezd slavného týmu LTC ohromnou událostí.

Psal se 14. únor 1943. Město Žďár, což je dnešní Žďár nad Sázavou, mívalo tři a půl tisíce obyvatel. A právě sem si...

Zloděj se zaměřil na favority a felicie, za dvě hodiny jich vykradl osm

Poničená Škoda Felicia po útoku rozzuřené skupinky (5.5. 2011)

Na škodovky Favorit a Felicia se zaměřil recidivista v Pelhřimově. Během dvou hodin jich ve městě dokázal vykrást osm....

Najdete na iDNES.cz