Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Zastavte přípravu infocentra pod Zelenou horou, žádají lidé v petici

  15:41
Proti plánované výstavbě informačního a turistického centra Zelená hora a navazující infrastruktury na jihozápadním úpatí slavného poutního místa ve Žďáře nad Sázavou se ozvala řada odpůrců.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Město společně s římskokatolickou farností, která poutní kostel od roku 2014 spravuje, zadalo letos v květnu architektonickou soutěž o návrh, jak bude vypadat dosud chybějící zázemí památky UNESCO.

Kritici jsou však již v této fázi zásadně proti záměru umístit stavbu infocentra do „závazně řešeného území“, tedy do míst mezi schodištěm na Zelenou horu a hřištěm ve Vejmluvově ulici.

Architekti budou ve svých návrzích pracovat s umístěním ITC Zelená hora na jihozápadním úpatí kopce.

Svoje požadavky a výhrady zformulovali do petice, jež mezi lidmi koluje od minulé středy. „Žádáme zadavatele soutěže, aby po uzavření a vyhodnocení projektové soutěže o návrh ITC Zelená hora dle dané zadávací dokumentace nepodnikali žádné další kroky směřující k výstavbě a vyzvali širokou veřejnost k diskusi,“ stojí v petici, kterou organizují obyvatelé přilehlých ulic.

Petiční výbor naopak vyzval zadavatele k dalšímu jednání především s Národním památkovým ústavem, aby došlo k dohodě o umístění ITC Zelená hora v jiné lokalitě bez limitujícího omezení nadmořskou výškou 600 metrů, což je podle zadání nepřekročitelná hranice kvůli pohledovým osám.

Objekt musí být co nejméně nápadný

Vybrané místo podle kritiků naruší historicky unikátní přírodní charakter, krajinný ráz a vzhled Zelené hory jako celku. Podle vedení města však jde o jediné možné místo, na kterém panuje shoda s památkáři a dalšími subjekty. 

„Chceme, aby návrh co nejvíce zapadl do krajiny a nerušil nejen pohledy z dálky, ale i z blízka. Mám pocit, že nás podezíráte z opaku, že tu chceme postavit McDonald’s s neonovou reklamou,“ reagovala místostarostka Romana Bělohlávková na výtky, jež zazněly během místy bouřlivé diskuse na středečním setkání s občany právě na téma Zelená hora.

Jak místostarostka uvedla, v minulosti se zvažovalo pro stavbu zázemí minimálně pět míst, která byla z různých důvodů zamítnuta.

Zástupce Národního památkového ústavu na setkání chyběl. Památkáři už dříve odmítli, že by zázemí vzniklo přímo v poutním areálu či vedle horní brány na nový hřbitov. Objektu ve spodní třetině kopce však dali zelenou.

„Neměl by to být objekt, který by dominoval, neměl by být naddimenzovaný, ale poskytovat základní komfort pro návštěvníky,“ řekl v červnu Pavel Jerie, garant této národní kulturní památky.

Iniciátoři petice se obávají, že zvažovaná výstavba negativně ovlivní komfort bydlení a především bezpečnost obyvatel a zhorší dopravní situaci v ulicích Vejmluvova, Sychrova a Zelenohorská. Výhrady mají i k tomu, že návrh nereflektuje potřeby návštěvníků s omezenou schopností pohybu.

Toalety jako nejslabší článek

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je už od roku 1994 zařazen na prestižní seznam UNESCO. Přesto mu dosud chybí zázemí pro průvodce či toalety pro návštěvníky.

Jde o nejslabší článek místa, kam na prohlídku přijde přes 30 tisíc návštěvníků ročně. Další tisíce lidí míří na Zelenou horu při poutích nebo kulturních akcích.

Co řeší architekti?

  • Parametry architektonické soutěže zmiňují v případě zázemí pro průvodce a návštěvníky Zelené hory obestavěný prostor 2 000 m³, zastavěnou plochu 500 m² a předpokládané náklady ve výši 20 milionů korun. 
  • Půjde o investici farnosti. O navazující technickou a dopravní infrastrukturu ve výši 15 milionů se postará město. 
  • Architekti budou hledat místo pro pět parkovacích míst pro invalidy, tři místa pro zásobování a personál a počítá se i se zálivy pro tři autobusy v režimu pouze pro vystoupení a nastoupení cestujících. 
  • V místě má vzniknout i nová zastávka MHD místo nevyhovující zastávky v Sychrově ulici.

Jak uvedl farář Vladimír Záleský, při poutích lze využít mobilní toaletu, jinak návštěvníci poutního místa míří k obřadní místnosti na hřbitově. „Průvodcům nyní slouží jako zázemí provizorní buňka v ambitu, které říkáme bojler. Na pět let má povolení od památkářů,“ uvedl Záleský.

Architekti původně měli svoje soutěžní návrhy posílat do konce září. V půlce srpna však město upravilo podmínky soutěže a termín prodloužilo až do 20. prosince. 

Proč? „Ten důvod je takový, že v rámci soutěže přišly asi od potencionálních zájemců dotazy, proč se nemohou soutěže zúčastnit (vedle architektů) autorizovaní inženýři. Na základě právní analýzy jsme vyhodnotili, že by bylo nešikovné, kdyby pak výsledky soutěže někdo rozporoval u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Proto jsme se rozhodli rozšířit možnost účasti také o autorizované inženýry,“ řekl starosta Martin Mrkos.

Termín je tedy nyní posunutý do 20. prosince. „Do stejného data chceme sbírat podpisy pod petici. Zatím jsou jich stovky,“ řekla za petiční výbor Irma Poděbradská.

Jelikož je petici možné podepsat na několika místech a také online, přesný počet podpisů není aktuálně znám.

Město o petici ví, starosta si sjedná schůzku

Setkání s občany, kterých přišlo ve středu večer na zámeckou faru zhruba sedmdesát, mnoho nového nepřineslo. „Nesplnilo to moje očekávání, naopak to ve mně vyvolalo zděšení, protože jednotliví přívrženci tohoto projektu se neshodovali v základních parametrech ani způsobu řešení. Například to, že architekt města nezná majetkoprávní vztahy a že jsou do řešeného území zahrnuty i pozemky, na kterých je hřiště ve Vejmluvově ulici,“ kritizuje Irma Poděbradská. V diskusi však opakovaně zazněl od vedení města příslib, že je hřiště nedotknutelné.

O petici samotné nepadlo na setkání s občany ani slovo, vedení města už o ní však ví. „Až petice přijde, ze zákona máme 30 dní na odpověď. Praxe je taková, že se snažím s petičním výborem sejít a vysvětlit si stanoviska,“ pravil starosta Mrkos.

Při setkání také zaznělo, že město mělo komunikovat s občany dříve, než zadalo architektonickou soutěž.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

  • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Ve Žďáře vzniká největší farma na 3D tisk betonu, dům zvládne za tři dny

Největší 3D tiskárna betonu v Česku a jedna z deseti největších na světě. To je nová farma ve Žďáru nad Sázavou....

Migranti si točili jízdu na podvozku kamionu, pak šli pěšky po D1 na Prahu

Neobvyklé záběry přímo od jednoho z dvojice zadržených syrských migrantů zveřejnila Policie České republiky. Je na ní...

Máš průšvihy a jdou po tobě, napsal policista známému. Dostal podmínku

Na přehnané kamarádství doplatil policista obvodního oddělení v Chotěboři Jiří Fiala. Když v práci zjistil, že je po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nasouvání nového mostu přes Sázavu se v Havlíčkově Brodě chýlí ke konci

Obyvatelům východní části Havlíčkova Brodu se nyní z oken naskýtá nezvyklý pohled. Mohou sledovat, jak se nad řeku...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Kapři, štiky, candáti i sumci. Na Vysočině začínají výlovy s prodejem ryb

Nakoupit si čerstvé kapry, líny, štiky, amury, candáty a další druhy šupinatých obyvatel vysočinských rybníků mohou...

Některá přestavět, jiná zrušit. Žďár chystá změny v síti dětských hřišť

Pět milionů ročně chce v nadcházejících letech investovat žďárská radnice do obnovy či budování nových dětských hřišť....

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Nasouvání nového mostu přes Sázavu se v Havlíčkově Brodě chýlí ke konci

Obyvatelům východní části Havlíčkova Brodu se nyní z oken naskýtá nezvyklý pohled. Mohou sledovat, jak se nad řeku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...