Oslavy 17. listopadu 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvScénář trochu narušil chlapec na koloběžce, který do stěny najel s mírným předstihem oproti očekávanému načasování, čímž však přispěl ke spontaneitě setkání.
Iniciátorem nápadu postavit zeď byl učitel gymnázia Adam Doubek. „Přihlásili jsme se k tomu projektu. Chtěli jsme zeď udělat, aby vypadala věrohodně a byla i aktuální pro nás,“ řekl jeden ze studentů.
Průvod se zastavoval u klíčových míst událostí. Vedl jej žďárský předlistopadový disident Vít Bohumil Homolka a zdejší historik Miloslav Lopaur, kteří popisovali hlavní body tehdejšího žďárského dění.
První shromáždění v odezvě na brutální policejní zásah proti demonstrujícím na pražské Národní třídě ze dne 17. listopadu 1989 se uskutečnilo ve Žďáře nad Sázavou na náměstí u morového sloupu 20. listopadu večer.
„Přijížděli sem lidé z Prahy a informace rychle zprostředkovávali. Zpočátku tady bylo pár lidí, desítky. Ale pak jich přibývalo, a když se k protestům připojili pracovníci ze Žďasu, bylo už nás šest sedm tisíc. Náměstí bylo plné,“ zavzpomínal disident Homolka. „Ve výčepu zdejšího hotelu U Labutě jsme pouštěli videozáznam zásahu na Národní, docela jsme ve Žďáře stíhali to tempo událostí,“ dodal.
Účast lidí na nedělním pietním a vzpomínkovém shromáždění ho potěšila. „Je vidět, že lidé tady o hnutí za svobodu ve své obci mají zájem,“ míní Homolka.