Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Řidiče ve Žďáru nad Sázavou čeká perný rok, Jihlavskou ulici uzavře oprava

  16:15
Kraj chystá na příští rok opravu Jihlavské ulice ve Žďáru nad Sázavou, která je součástí silnice II/353. Na rekonstrukci tohoto tahu se bude podílet i město a Svaz vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko.

ilustrační snímek | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Práce na půlkilometrovém úseku jedné z nejvytíženějších silnic na příjezdu do města od Jihlavy by měly začít na jaře a potrvají do konce října, kdy by měla být silnice otevřena v režimu předčasného užívání,“ uvedl Miroslav Houška, náměstek hejtmana.

Jihlavskou ulici, konkrétně část od firmy Hettich až po křížení s Chelčického ulicí, čeká nejen kompletní rekonstrukce vozovky a odvodnění, ale také opravy dvou mostů, jež se ve zmíněném úseku nacházejí.

Jeden z nich se klene nad železniční tratí Praha–Brno a druhý nad železniční vlečkou do místního podniku Žďas. U obou je v plánu rekonstrukce mostního svršku a říms.

„S Krajem Vysočina postupujeme společně, co se týče koordinace prací. My jako město budeme u firmy Hettich budovat autobusovou zastávku, přechodové místo a veřejné osvětlení,“ přiblížil podíl radnice žďárský starosta Martin Mrkos. SVK Žďársko se postará o rekonstrukci vodovodu.

Se zahájením výběrového řízení na dodavatele celé stavby počítá kraj pravděpodobně v lednu 2022, přičemž předpokládaná hodnota zakázky činí 33,9 milionu korun.

Nákladní doprava a objížďky

Pro motoristy jsou však zásadní hlavně dopravní omezení, jež s sebou oprava Jihlavské ulice přinese. Počítat musejí s tím, že komunikace bude v závislosti na konkrétně prováděných pracích uzavřena částečně, nebo i úplně.

„Veškerá nákladní doprava bude v průběhu rekonstrukce odkloněna na objízdné trasy. Po dobu výstavby by měl být umožněn přístup vlastníkům nemovitostí, provizorní vjezd do přilehlých průmyslových areálů a stejně tak i průjezd složek integrovaného záchranného systému,“ uvedla za krajský odbor dopravy a silničního hospodářství Lenka Procházková.

Dopravní situace ve Žďáře však bude příští rok velmi vypjatá i kvůli souběhu této akce s další zásadní rekonstrukcí. Na jaře má totiž pokračovat letos již započatá oprava hlavního průtahu městem – státní silnice I/37. Ta dávala zabrat řidičům po celé léto i na podzim; ve městě se tvořily kolony a šoféři často uzavřené úseky objížděli úzkými uličkami přilehlé čtvrti, což budilo mezi místními silné emoce.

Práce u barokního mostu

Rekonstrukce průtahu, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), pro letošek skončila v Bezručově ulici u odbočky do Purkyňovy. V nadcházející stavební sezoně se ale opravy, a tedy i uzavírky, stanou opět aktuálními. Týkat se budou úseku po barokní most u zámku a poté celé Santiniho ulice až k čerpací stanici ve směru na Škrdlovice. 

Pracem na rekonstrukci povrchů bude navíc tentokrát předcházet ještě oprava kanalizace v Santiniho ulici, konkrétně „překopy“ přípojek, o což se postará SVK Žďársko.

Rok 2022 nebude ale ve Žďáře „jen“ o rekonstrukcích silnic, začne se i s budováním nových. ŘSD se pustí do výstavby další části obchvatu města – propojky ulic Brněnská (silnice I/37) a Jihlavská, která by měla vyjít na asi sto milionů korun. V půli ledna, dovolí-li to počasí, začne demolice někdejší prodejny koberců v Jihlavské ulici. Ta stojí v cestě připravované komunikaci.

„Pokud jde o samotnou přípravu stavby, dokončujeme čistopis dokumentace pro stavební povolení, což nám brzy umožní požádat o jeho vydání. Dále vybereme zhotovitele, a pokud všechny procesy proběhnou bez větších zdržení, mohla by samotná výstavba začít v polovině roku 2022,“ nastínil Martin Buček z vysočinského ŘSD.

Dá se podle něj také očekávat, že dojde ke koordinaci prací s krajskou opravou Jihlavské ulice, aby byl provoz omezen co nejméně.

Propojení v roce 2024

Zbudování zhruba 800 metrů dlouhé propojky nebude otázkou jen jedné stavební sezony, jako termín uvedení do provozu je zatím stanoven rok 2024.

Součástí komunikace bude rovněž kruhový objezd na křížení ulic Jihlavská a Chelčického. Tvar vlivem toho změní i stávající okružní křižovatka v Brněnské ulici, ta by se měla více přiblížit elipse.

První část obchvatu, tedy propojení ulic Brněnská a Novoměstská od průmyslové zóny po místní část Mělkovice, začali řidiči využívat již v roce 2015.

Nyní připravovaný druhý úsek má ulehčit hlavně vytíženému „kruháči“ u Enpeky. Doprava směřující z Nového Města na Moravě do Jihlavy po Brněnské ulici se mu totiž díky přeložce zcela vyhne.

Jihlavskou ulici, konkrétně část od firmy Httich až po křížení s Chelčického ulicí, čeká nejen kompletní rekonstrukce vozovky a odvodnění, ale také opravy dvou mostů, jenž se ve zmíněném úseku nacházejí.

Jihlavskou ulici, konkrétně část od firmy Httich až po křížení s Chelčického ulicí, čeká nejen kompletní rekonstrukce vozovky a odvodnění, ale také opravy dvou mostů, jenž se ve zmíněném úseku nacházejí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Prezident si v Jihlavě vyzkoušel biatlonovou střelbu, při běhu ho chytila křeč

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přijel na svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká...

Řidič ve zlatém autě prosvištěl na D1 kolem policistů rychlostí 222 km/h

Téměř o sto kilometrů v hodině překročil nejvyšší povolenou rychlost silniční pirát na D1. Policisté mu naměřili 222...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nehoda uzavřela D1 u Větrného Jeníkova, kolona měla pět kilometrů

Nehoda dvou aut u Větrného Jeníkova na Jihlavsku zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Prahu. Zraněnou ženu...

Největší jihlavský squat jen pár set metrů od centra je úplně jiný svět

Pod svícnem bývá největší tma. Toto úsloví nyní platí v Jihlavě. Největší no-go zóna je tu jen 400 metrů od Masarykova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavla potěšilo vřelé přijetí v Jemnici, slíbil řešení nedostatku lékařů v kraji

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v pátek odpoledne farmu v Kožichovicích na Třebíčsku. Zakončili tak...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Stěhování zatoulaných psů v Brodě se odkládá, kvůli petici to však není

Stěhování útulku pro psy v Havlíčkově Brodě nabere zpoždění. Je třeba doladit administrativní záležitosti a získat...

Řidič kamionu na D1 přehlédl odstavené auto, po srážce nákladní vůz shořel

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla uzavřena. Na 78,5. kilometru u Vojslavic se srazila dvě nákladní auta, jedno začalo...

Pavla potěšilo vřelé přijetí v Jemnici, slíbil řešení nedostatku lékařů v kraji

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívili v pátek odpoledne farmu v Kožichovicích na Třebíčsku. Zakončili tak...

Projekty, do nichž by měl Pelhřimov investovat, si mohou navrhnout občané

Mezi řadu sídel na Vysočině, kde mají obyvatelé možnost ovlivnit rozvoj města prostřednictvím participativního...

Prodej památky 800 m2 náměstí…
Prodej památky 800 m2 náměstí…

náměstí Zachariáše z Hradce, Telč - Telč-Vnitřní Město, okres Jihlava
29 990 000 Kč

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...