Zbrojíř po devíti letech dokončil nejpracněji vyrobenou dýku na světě

  16:11aktualizováno  16:11
Přibližně 2600 hodin práce rozvržené na dobu devíti let. Tak dlouho trvalo zbrojíři Alexandru Pospíšilovi z Brna, než vytvořil z masivu oceli 42 centimetrů dlouhou a osm centimetrů širokou ručně vyřezávanou dýku. Měla by být nejpracněji vyrobenou dýkou na světě. V Pelhřimově za to umělec získal ocenění.

Dýka je výjimečná nejenom precizním ručním zpracováním, ale i samotným motivem. Tím jsou gladiátoři. Čtyři jejich plastiky jsou umístěné přímo v čepeli.

Ve středu za to umělec obdržel od Agentury Dobrý den v Pelhřimově Certifikát znamenité ruční práce „zlatých českých ručiček“ za nejpracněji vyřezávanou dýku na světě. Dýka je zároveň i prvním z rekordů blížícího se Festivalu rekordů a kuriozit.

Fotogalerie

Práce na Projektu Gladius - jak své dýce Alexandr Pospíšil říká - byla náročná, zdlouhavá a také velmi precizní, vyvedená do nejjemnějších detailů. Vždyť jenom hlavy sošek gladiátorů měří ani ne čtyři milimetry.

„Už před rokem 2008 jsem jednoho takového gladiátora dělal. Ale řekl jsem si, že musím udělat něco opravdu monstrózního. To jsem ovšem nevěděl, do čeho se pouštím,“ usmívá se Alexandr Pospíšil, když vzpomíná na prvopočátky práce na tomto projektu.

Ty ostatně tehdy sledoval i jeho čerstvě narozený syn Šimon. Když zbrojíř své dílo letos dokončil, chlapci bylo 9 let. Mistr několikrát práci odložil a opět po čase se k ní vrátil.

Na dýce jsou gladiátoři, zbraně, ale i souboje a koloseum

„Intenzivně jsem na dýce pracoval rok. Pak došlo k vyhoření a práci jsem odhodil. Nedá se to dělat v jednom kuse. Musíte si odpočinout něčím jiným. V průběhu let jsem se k tomu vracel. Letos na začátku roku jsem si řekl, že to dodělám stůj co stůj,“ říká dvaačtyřicetiletý muž, který se vyučil puškařem, uměleckým rytcem a absolvoval i Mendelovu univerzitu.

Do dýky začlenil různé typy gladiátorů podle zbraní, které používali.

„V čepeli jsou čtyři sošky gladiátorů s rozdílnými zbraněmi. Jeden má trojzubec, další meč, sekeru a oštěp. Ozdobou záštity je výjev gladiátorského boje, z druhé strany je vyobrazené Římské koloseum. Na konci rukojeti je plastika gladiátora v boji s medvědem. Celý motiv sjednocují listy vinné révy, které i obepínají rukojeť vyrobenou z klu mamuta. Další dvojice gladiátorů zdobí pochvu vyrobenou z leštěné rejnočí kůže,“ popisuje unikátní zbraň, která je spíše uměleckým dílem.

Při práci používá nejrůznější nástroje. Dokonce i zubařskou frézu. „Základem je kvalitní model, který si zmenším. Motiv si pak rozvrhnu a pečlivě rozkreslím na ocel. Vrtačkou odvrtám základ. Sekáčky mám na hrubou práci, rýtka na jemnou,“ vysvětluje Pospíšil.

„Na carving, jak se modelování a vyřezávání plastik říká, používám kvalitní zubařskou frézu. Na ní si mimochodem musím sám vyrábět nástroje, protože tak malé v obchodech nekoupím,“ dodává zbrojíř, který je jako jediný Čech členem italské profesionální nožířské asociace.

Titěrná práce se už podepsala na umělcově zdraví

Cena této dýky se podle Pospíšila pohybuje někde kolem 45 tisíc eur, v přepočtu téměř 1,2 milionu korun. „Ale prodávat ji nebudu. Nechám ji synovi. Já už nikdy nic takového neudělám a popravdě ani nechci. Dokonce ani kdyby mi složili zálohu sto tisíc eur, tak bych do toho už nešel,“ říká rozhodnutě.

Nezastírá, že tato práce pod zvětšovacími skly a v sedě ve shrbené pozici ničí zdraví. Trpí záda, krční páteř a také oči. V minulosti už prodělal operaci páteře.

„Před operací jsem tvořil deset hodin denně. A to se na zdraví projeví. Zabrat dostávají i oči. Pracovat se zvětšovacím sklem zvládnu maximálně čtyři hodiny denně. Když pak vstanu od práce, vidím rozmazaně a bolí mě hlava,“ připomíná muž, který je držitelem řady ocenění.

Například v Paříži získal uměleckou ryteckou cenu a jeho um oceňují znalci v Americe i třeba v Číně.

Když se rozhodoval, jaké práci se v oblasti výroby zbraní bude věnovat, věděl, že to nikdy nebude nic tuctového. „Vždy jsem si přál dělat něco výjimečného,“ říká. Ve své tvorbě se věnuje takzvanému paleoartu. Jeho dýky zdobí například přeryté obrazy Zdeňka Buriana.

Dýky a nože s jeho uměleckým rukopisem vlastní například prezident Miloš Zeman, nebo také bývalý polský a litevský prezident. Jeden nůž z jeho tvůrčí dílny má i šéf Bugatti.

Alexandr Pospíšil se svými noži v Pelhřimově pochlubil už v roce 2013:

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Stranický palác v Jihlavě si komunisté raději hned nechali zpamátnit

Prestižní kšeft pro povolné architekty i obávaný polibek smrti pro řadu umělců. Okázalý znak moci i předmět nenávisti....

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, +-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz