Zbrojíř po devíti letech dokončil nejpracněji vyrobenou dýku na světě

  16:11aktualizováno  16:11
Přibližně 2600 hodin práce rozvržené na dobu devíti let. Tak dlouho trvalo zbrojíři Alexandru Pospíšilovi z Brna, než vytvořil z masivu oceli 42 centimetrů dlouhou a osm centimetrů širokou ručně vyřezávanou dýku. Měla by být nejpracněji vyrobenou dýkou na světě. V Pelhřimově za to umělec získal ocenění.

Dýka je výjimečná nejenom precizním ručním zpracováním, ale i samotným motivem. Tím jsou gladiátoři. Čtyři jejich plastiky jsou umístěné přímo v čepeli.

Ve středu za to umělec obdržel od Agentury Dobrý den v Pelhřimově Certifikát znamenité ruční práce „zlatých českých ručiček“ za nejpracněji vyřezávanou dýku na světě. Dýka je zároveň i prvním z rekordů blížícího se Festivalu rekordů a kuriozit.

Fotogalerie

Práce na Projektu Gladius - jak své dýce Alexandr Pospíšil říká - byla náročná, zdlouhavá a také velmi precizní, vyvedená do nejjemnějších detailů. Vždyť jenom hlavy sošek gladiátorů měří ani ne čtyři milimetry.

„Už před rokem 2008 jsem jednoho takového gladiátora dělal. Ale řekl jsem si, že musím udělat něco opravdu monstrózního. To jsem ovšem nevěděl, do čeho se pouštím,“ usmívá se Alexandr Pospíšil, když vzpomíná na prvopočátky práce na tomto projektu.

Ty ostatně tehdy sledoval i jeho čerstvě narozený syn Šimon. Když zbrojíř své dílo letos dokončil, chlapci bylo 9 let. Mistr několikrát práci odložil a opět po čase se k ní vrátil.

Na dýce jsou gladiátoři, zbraně, ale i souboje a koloseum

„Intenzivně jsem na dýce pracoval rok. Pak došlo k vyhoření a práci jsem odhodil. Nedá se to dělat v jednom kuse. Musíte si odpočinout něčím jiným. V průběhu let jsem se k tomu vracel. Letos na začátku roku jsem si řekl, že to dodělám stůj co stůj,“ říká dvaačtyřicetiletý muž, který se vyučil puškařem, uměleckým rytcem a absolvoval i Mendelovu univerzitu.

Do dýky začlenil různé typy gladiátorů podle zbraní, které používali.

„V čepeli jsou čtyři sošky gladiátorů s rozdílnými zbraněmi. Jeden má trojzubec, další meč, sekeru a oštěp. Ozdobou záštity je výjev gladiátorského boje, z druhé strany je vyobrazené Římské koloseum. Na konci rukojeti je plastika gladiátora v boji s medvědem. Celý motiv sjednocují listy vinné révy, které i obepínají rukojeť vyrobenou z klu mamuta. Další dvojice gladiátorů zdobí pochvu vyrobenou z leštěné rejnočí kůže,“ popisuje unikátní zbraň, která je spíše uměleckým dílem.

Při práci používá nejrůznější nástroje. Dokonce i zubařskou frézu. „Základem je kvalitní model, který si zmenším. Motiv si pak rozvrhnu a pečlivě rozkreslím na ocel. Vrtačkou odvrtám základ. Sekáčky mám na hrubou práci, rýtka na jemnou,“ vysvětluje Pospíšil.

„Na carving, jak se modelování a vyřezávání plastik říká, používám kvalitní zubařskou frézu. Na ní si mimochodem musím sám vyrábět nástroje, protože tak malé v obchodech nekoupím,“ dodává zbrojíř, který je jako jediný Čech členem italské profesionální nožířské asociace.

Titěrná práce se už podepsala na umělcově zdraví

Cena této dýky se podle Pospíšila pohybuje někde kolem 45 tisíc eur, v přepočtu téměř 1,2 milionu korun. „Ale prodávat ji nebudu. Nechám ji synovi. Já už nikdy nic takového neudělám a popravdě ani nechci. Dokonce ani kdyby mi složili zálohu sto tisíc eur, tak bych do toho už nešel,“ říká rozhodnutě.

Nezastírá, že tato práce pod zvětšovacími skly a v sedě ve shrbené pozici ničí zdraví. Trpí záda, krční páteř a také oči. V minulosti už prodělal operaci páteře.

„Před operací jsem tvořil deset hodin denně. A to se na zdraví projeví. Zabrat dostávají i oči. Pracovat se zvětšovacím sklem zvládnu maximálně čtyři hodiny denně. Když pak vstanu od práce, vidím rozmazaně a bolí mě hlava,“ připomíná muž, který je držitelem řady ocenění.

Například v Paříži získal uměleckou ryteckou cenu a jeho um oceňují znalci v Americe i třeba v Číně.

Když se rozhodoval, jaké práci se v oblasti výroby zbraní bude věnovat, věděl, že to nikdy nebude nic tuctového. „Vždy jsem si přál dělat něco výjimečného,“ říká. Ve své tvorbě se věnuje takzvanému paleoartu. Jeho dýky zdobí například přeryté obrazy Zdeňka Buriana.

Dýky a nože s jeho uměleckým rukopisem vlastní například prezident Miloš Zeman, nebo také bývalý polský a litevský prezident. Jeden nůž z jeho tvůrčí dílny má i šéf Bugatti.

Alexandr Pospíšil se svými noži v Pelhřimově pochlubil už v roce 2013:

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Na brodském stadionu se zelená tráva, na kterou se půl roku nesmí vkročit

Atleti mají při trénincích k dispozici běžecký ovál. Na travnatou plochu...

Na havlíčkobrodském letním stadionu se od loňské rekonstrukce zelená nový trávník. Má však drobnou chybu. Nikdo na něj...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Umění ze zmuchlaného papíru. Výročí slavného výtvarníka připomene výstava

Všestranný umělec Ladislav Novák působil od šedesátých let jako malíř, od...

Třebíčský výtvarník, básník a prozaik surrealista Ladislav Novák patří podle galeristů mezi dvacítku nejoriginálnějších...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz