„Máme tam ztrátu z minulých let, která se projevuje záporným jměním, což toto zastupitelstvo bude muset taky řešit,“ přiznal na posledním zasedání primátor města Rudolf Chloupek.
U některých zastupitelů města to způsobilo překvapení. „Slyším to dnes poprvé, že má Dukla nějaké problémy,“ podivoval se Pavel Šlechtický.
A překvapený, alespoň podle svých slov, byl dokonce i náměstek primátora Jaromír Kalina, který je už více než čtyři roky členem dozorčí rady klubu. Tedy orgánu, který dohlíží na ekonomiku společnosti. „O tom, že má Dukla záporný vlastní kapitál, nic nevím,“ tvrdil redaktorovi MF DNES.
Společnost nemusí být schopna dostát závazkům
„Pokud tomu tak ale je, musí to nejdříve řešit dozorčí rada a po ní městské zastupitelstvo. Teprve pak vás o tom můžeme informovat. Ale já jsem pouhý náměstek, nemohu ani naznačovat, zkuste se obrátit na pana primátora,“ dodal ještě Kalina.
Přitom, jak sám primátor přiznává, nejde o věc, která by se udála v poslední době. Podle auditorské zprávy, která byla vypracována k uzávěrce 30. 4. 2014 a kterou má redakce MF DNES k dispozici, dosahuje záporný vlastní kapitál klubu výše přes 4 miliony korun.
„Tato skutečnost svědčí o tom, že existuje významná (materiální) nejistota, která by mohla zásadním způsobem zpochybnit schopnost společnosti nepřetržitě trvat, a že společnost proto nemusí být schopna v rámci běžného podnikání realizovat svá aktiva nebo dostát svým závazkům,“ píše ve zprávě auditor Jaroslav Veselý.
Dále připojil doušku o tom, že podle zákona o obchodních korporacích je povinností jednatele svolat valnou hromadu a navrhnout jí přijetí vhodného opatření nebo přímo zrušení celé společnosti.
Na vině je prý změna ve způsobu účtování
Za nelichotivým ekonomickým výsledkem je podle Chloupka změna ve způsobu účtování. „Nikdo nic neukradl. Podle informací, co mám k dispozici, vznikly problémy tím, že před řadou let přešla Dukla na jiný hospodářský rok (v současné době má Dukla hospodářský rok od 1. 5. do 30. 4. - pozn. red.). A nějakým způsobem se spotřebovaly dotace s jiným časovým horizontem, než měly,“ tvrdí primátor.
To potvrzuje i příloha k účetní uzávěrce. V ní se tvrdí, že dříve se přijaté dotace účtovaly dle období, v němž byly připsány na účet. V hospodářském roce 2013/14 však už byly časově rozlišovány rovnoměrně podle období, na něž byly poskytnuty. Dalším aspektem, který se podepsal pod negativním vlastním jměním klubu, je změna v účtování spotřeby sportovního materiálu.
Základní jmění společnosti se už jednou zvyšovalo
Vedení města nyní stojí před složitým úkolem. Pokud nechce poslat klub do konkurzu, musí začít jednat a situaci napravovat. Ideálním řešením by bylo, kdyby Dukla negativní bilanci postupně sanovala zisky v dalších letech. Jenže tato varianta není vzhledem k tomu, jakých hospodářských výsledků v minulosti dosahovala, příliš reálná. Další možností je pak mimořádná dotace z městské kasy nebo navýšení základního jmění společnosti - opět z městského rozpočtu.
„Žádná z těchto navrhovaných věcí se mi nezdá dobrá,“ krčí rameny primátor. „Až ekonomové najdou vhodné řešení, předložíme ho zastupitelům,“ dodal první muž města.
Ostatně není to tak dávno, co se právě navýšením základního jmění už potíže v ekonomice Dukly Jihlava řešily. V říjnu 2013 musel klub po doporučení auditora odepsat nedobytné pohledávky z minulých let. Tím se jeho vlastní kapitál také propadl do záporných hodnot. Zastupitelé proto rozhodli navýšit základní jmění ze 100 tisíc korun na 3,1 milionu korun.
A členové tehdejší dozorčí rady svorně tvrdili, že klub už je ekonomicky zdravý.
O současné ekonomické situaci Dukly bude v nejbližších týdnech jednat její dozorčí rada. Členové by měli mimo jiné dostat na stůl účetní uzávěrku za poslední sezonu, tedy za období od 1. května 2014 do 30. dubna 2015.