Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Třebíč hazard zakázala. Teď se bojí, že se automaty přesunou za humna

  8:49
Vládnoucí koalici v Třebíči se nepodařilo protlačit oddálení platnosti vyhlášky proti hazardu ve městě. Proti hlasovali dva koaliční zastupitelé. Místostarosta Pavel Pacal se obává, že hazard přesídlí těsně za hranici města do Stop Shopu. Nákupní centrum se už nachází v katastru sousední Stříteže.
Třebíč i sousední Střítež se obávají, že se z města, kde bude hazard zakázán, automaty přesunou těsně za jeho okraj do nákupního centra, které už leží ve střítežském katastru. Ilustrační snímek.

Třebíč i sousední Střítež se obávají, že se z města, kde bude hazard zakázán, automaty přesunou těsně za jeho okraj do nákupního centra, které už leží ve střítežském katastru. Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Termín, kdy z území Třebíče včetně jeho integrovaných obcí nadobro zmizí veškeré hrací přístroje či videoloterijní terminály, se měnit nebude. Platí 1. leden 2015, jak to loni určila přijatá vyhláška. Radniční koalice s jeho oddálením na schůzi zastupitel neuspěla.

Tentokrát totiž neměla úplnou podporu ve vlastních řadách. Proti se postavil místostarosta Milan Zeibert a zastupitel Milan Šťastný (oba Břehy). Důvody jsou podle nich hlavně etické. Hazard řadě lidí ničí osobní život. Čím dřív se jej z území Třebíče podaří vystrnadit, tím lépe.

Vedení města nedávno přišlo poněkud překvapivě s variantou odsunout nabytí účinnosti vyhlášky o rok. A důvod? Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) uvedl, že by si o tak výrazném zásahu do rozpočtu města mělo rozhodnout nové zastupitelstvo.

Obává se taky bujení černého hazardu, ze kterého do městské kasy nepoplyne nic. Sportovcům a sociálním službám vymýcením různých heren podle něho utečou miliony - jen loni se za provozování hazardu ve městě vybralo 12,8 milionu korun.

"A taky se ozval zástupce majitele nákupního centra Stop Shop, který sdělil, že jakmile skončí hazard v Třebíči, osloví jednotlivé provozovatele a pozve je k sobě. Jenže Stop Shop je už těsně v katastru sousední Stříteže, která z toho pak bude finančně profitovat. Hazard se přelije tam," přidal na zastupitelstvu další argument Pacal. O plánech provozovatelů Stop Shopu a o diskusi v Třebíči však Střítežští nevědí.

"Je to o nás bez nás. A to se mi nezdá úplně v pořádku. Jednak s námi ze Stop Shopu nikdo zatím nejednal. A dále bych rád upozornil, že pokud je v republice tendence potírat hazard, nechceme být enklávou, kde naopak bude bujet," řekl v pondělí střítežský starosta Zbyněk Procházka.

Na kasinu se Střítežští se Stop Shopem nedohodli

Podle jeho slov je to záležitost, kterou se bude zabývat střítežské zastupitelstvo, pokud se vůbec dostane na pořad jednání.

"Nejsme příznivci těchto věcí. Měly by dopad na celé okolí, kterému my ale nechceme dělat špatně. Vznikly by tam (ve Stop Shopu - pozn. red.) problémy s kriminalitou. Osobně jsem pro, aby se tyto věci řešily společným postupem. Ne, že jedna obec hazard zakáže a druhá ho o to víc bude podporovat," upozornil Procházka.

A dodal, že před několika lety, když nové nákupní centrum rozjíždělo provoz, absolvovala Střítež jednání s jeho provozovatelem o hazardu.

"Tehdy tam chtěl mít ale něco na vyšší úrovni pro movitější klientelu, než jsou ztroskotanci a odpadlíci, co hážou peníze do hracích automatů. Mělo tam být snad kasino. Tehdy nás provozovatel upozornil, že o hrací automaty nestojí. Nasadili jsme vysoké finanční požadavky. Nakonec si to s kasinem rozmyslel," zmínil starosta.

Je si vědom toho, že pokud se opravdu objeví nabídka na penězovod do obecní pokladny z hracích automatů ve Stop Shopu, vedení obce bude muset lidem ve vsi vysvětlit, proč s tímto druhem byznysu nesouhlasí.

Jak opravdový je zájem provozovatele Stop Shopu, společnosti Nákupní centrum Třebíč, v budoucnu usilovat o hrací automaty ve svém areálu, to se MF DNES nepodařilo zjistit. Ota Kohoutek, který v minulosti komunikoval s médii, nezvedal telefon.

Věděli, že ruku nezvedneme, tvrdí dva přeběhlíci

Že při jednání zastupitelstva tentokrát koalice nehlasovala jako jeden muž, což jinak bývá v Třebíči obvyklé, bylo docela překvapením.

"Ale my jsme s Milanem Šťastným kolegy předem informovali, že pro odsunutí termínu o rok ruku nezvedneme," řekl po zasedání zastupitelstva místostarosta Milan Zeibert (Břehy).

Místostarosta Pavel Pacal obhajoval posun termínu na rok 2016 také tím, že Třebíč loni zakázala vývěsní štíty a reklamy na herny. Ty monitorují i kamery a kriminalita v nich nebují. Opíral se o statistiky republikové a městské policie.

"Kdo přijede k nám do Třebíče, na první pohled nepozná, že tu nějaké herny jsou," podotkl na zastupitelstvu. Místostarosta Milan Zeibert však volí jiný úhel pohledu. Hlavním důvodem, proč hlasoval proti, jsou konkrétní příběhy lidí, kterým gamblerství zničilo život.

"Stává se mi, že nějakého svého známého delší čas nepotkám. A pak na něj narazím až ve fázi, kdy žebrá o padesátikorunu. Hrací automaty mu mezitím vzaly rodinu, práci, normální život. S Milanem Šťastným jsme v tom zajedno, gamblerství je vážný problém, nelze ho přehlížet nebo nějak podporovat," říká místostarosta Zeibert.

Podle místostarosty zasahují do rozpočtu svých následovníků

Je mu jasné, že mince do hracích automatů nehází jen ti, co se řítí ke dnu, a že spektrum hráčů je široké a zahrnuje taky dobře situované lidi, kteří si prostě potřebují občas vybít stres.

"Přesto si myslím, že dopad na velké množství rodin je příliš destruktivní, než abychom nad tím mohli přivírat oči," zdůraznil Milan Zeibert.

Pavel Pacal se domnívá, že současné zastupitelstvo docela vážně zasahuje do rozpočtu, který si budou tvořit až zastupitelé, kteří vzejdou z příštích voleb. "Příjem z loterií je skoro 13 milionů ročně, patří mezi daňové příjmy, které jsou navázány na koncepci sportu a podporu sociálních služeb. Proto by si o tom mělo rozhodnout příští zastupitelstvo," řekl.

Tradiční oponent Jaromír Barák (STAN) mu ale vmetl, že jednou už zastupitelé v roce 2012 rozhodli, že hazard je zlo, tak proč to znovu rozebírat. A odmítl argument umetat cestu novým zastupitelům či to nechávat na nich. Hazard je podle něho potřeba utnout co nejdřív.

V Třebíči je na území města 22 heren. Registrováno je celkem 221 různých přístrojů, na kterých lze hrát hazardní hry.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Soud zmírnil čtyřem mužům podmínky za pád mostu ve Vilémově, pátého zprostil

Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti mužů obžalovaným kvůli pádu mostu ve Vilémově na...

Arboristé dva dny šplhali po památné žďárské lípě, zpevnili ji lany

Výrazných zásahů se na konci vegetačního klidu dočkala lípa u Tokozu, která je považovaná za nejstarší strom na území...

Chystaná aréna čelí námitkám k výběrovému řízení i příliš obtěžující demolici

Hned po dvou liniích se vedou námitky, které v posledních dnech zaregistrovalo vedení jihlavské radnice, připravující...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...