Třebíč hazard zakázala. Teď se bojí, že se automaty přesunou za humna

  8:49aktualizováno  8:49
Vládnoucí koalici v Třebíči se nepodařilo protlačit oddálení platnosti vyhlášky proti hazardu ve městě. Proti hlasovali dva koaliční zastupitelé. Místostarosta Pavel Pacal se obává, že hazard přesídlí těsně za hranici města do Stop Shopu. Nákupní centrum se už nachází v katastru sousední Stříteže.
Třebíč i sousední Střítež se obávají, že se z města, kde bude hazard zakázán, automaty přesunou těsně za jeho okraj do nákupního centra, které už leží ve střítežském katastru. Ilustrační snímek.

Třebíč i sousední Střítež se obávají, že se z města, kde bude hazard zakázán, automaty přesunou těsně za jeho okraj do nákupního centra, které už leží ve střítežském katastru. Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Termín, kdy z území Třebíče včetně jeho integrovaných obcí nadobro zmizí veškeré hrací přístroje či videoloterijní terminály, se měnit nebude. Platí 1. leden 2015, jak to loni určila přijatá vyhláška. Radniční koalice s jeho oddálením na schůzi zastupitel neuspěla.

Tentokrát totiž neměla úplnou podporu ve vlastních řadách. Proti se postavil místostarosta Milan Zeibert a zastupitel Milan Šťastný (oba Břehy). Důvody jsou podle nich hlavně etické. Hazard řadě lidí ničí osobní život. Čím dřív se jej z území Třebíče podaří vystrnadit, tím lépe.

Vedení města nedávno přišlo poněkud překvapivě s variantou odsunout nabytí účinnosti vyhlášky o rok. A důvod? Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) uvedl, že by si o tak výrazném zásahu do rozpočtu města mělo rozhodnout nové zastupitelstvo.

Obává se taky bujení černého hazardu, ze kterého do městské kasy nepoplyne nic. Sportovcům a sociálním službám vymýcením různých heren podle něho utečou miliony - jen loni se za provozování hazardu ve městě vybralo 12,8 milionu korun.

"A taky se ozval zástupce majitele nákupního centra Stop Shop, který sdělil, že jakmile skončí hazard v Třebíči, osloví jednotlivé provozovatele a pozve je k sobě. Jenže Stop Shop je už těsně v katastru sousední Stříteže, která z toho pak bude finančně profitovat. Hazard se přelije tam," přidal na zastupitelstvu další argument Pacal. O plánech provozovatelů Stop Shopu a o diskusi v Třebíči však Střítežští nevědí.

"Je to o nás bez nás. A to se mi nezdá úplně v pořádku. Jednak s námi ze Stop Shopu nikdo zatím nejednal. A dále bych rád upozornil, že pokud je v republice tendence potírat hazard, nechceme být enklávou, kde naopak bude bujet," řekl v pondělí střítežský starosta Zbyněk Procházka.

Na kasinu se Střítežští se Stop Shopem nedohodli

Podle jeho slov je to záležitost, kterou se bude zabývat střítežské zastupitelstvo, pokud se vůbec dostane na pořad jednání.

"Nejsme příznivci těchto věcí. Měly by dopad na celé okolí, kterému my ale nechceme dělat špatně. Vznikly by tam (ve Stop Shopu - pozn. red.) problémy s kriminalitou. Osobně jsem pro, aby se tyto věci řešily společným postupem. Ne, že jedna obec hazard zakáže a druhá ho o to víc bude podporovat," upozornil Procházka.

A dodal, že před několika lety, když nové nákupní centrum rozjíždělo provoz, absolvovala Střítež jednání s jeho provozovatelem o hazardu.

"Tehdy tam chtěl mít ale něco na vyšší úrovni pro movitější klientelu, než jsou ztroskotanci a odpadlíci, co hážou peníze do hracích automatů. Mělo tam být snad kasino. Tehdy nás provozovatel upozornil, že o hrací automaty nestojí. Nasadili jsme vysoké finanční požadavky. Nakonec si to s kasinem rozmyslel," zmínil starosta.

Je si vědom toho, že pokud se opravdu objeví nabídka na penězovod do obecní pokladny z hracích automatů ve Stop Shopu, vedení obce bude muset lidem ve vsi vysvětlit, proč s tímto druhem byznysu nesouhlasí.

Jak opravdový je zájem provozovatele Stop Shopu, společnosti Nákupní centrum Třebíč, v budoucnu usilovat o hrací automaty ve svém areálu, to se MF DNES nepodařilo zjistit. Ota Kohoutek, který v minulosti komunikoval s médii, nezvedal telefon.

Věděli, že ruku nezvedneme, tvrdí dva přeběhlíci

Že při jednání zastupitelstva tentokrát koalice nehlasovala jako jeden muž, což jinak bývá v Třebíči obvyklé, bylo docela překvapením.

"Ale my jsme s Milanem Šťastným kolegy předem informovali, že pro odsunutí termínu o rok ruku nezvedneme," řekl po zasedání zastupitelstva místostarosta Milan Zeibert (Břehy).

Místostarosta Pavel Pacal obhajoval posun termínu na rok 2016 také tím, že Třebíč loni zakázala vývěsní štíty a reklamy na herny. Ty monitorují i kamery a kriminalita v nich nebují. Opíral se o statistiky republikové a městské policie.

"Kdo přijede k nám do Třebíče, na první pohled nepozná, že tu nějaké herny jsou," podotkl na zastupitelstvu. Místostarosta Milan Zeibert však volí jiný úhel pohledu. Hlavním důvodem, proč hlasoval proti, jsou konkrétní příběhy lidí, kterým gamblerství zničilo život.

"Stává se mi, že nějakého svého známého delší čas nepotkám. A pak na něj narazím až ve fázi, kdy žebrá o padesátikorunu. Hrací automaty mu mezitím vzaly rodinu, práci, normální život. S Milanem Šťastným jsme v tom zajedno, gamblerství je vážný problém, nelze ho přehlížet nebo nějak podporovat," říká místostarosta Zeibert.

Podle místostarosty zasahují do rozpočtu svých následovníků

Je mu jasné, že mince do hracích automatů nehází jen ti, co se řítí ke dnu, a že spektrum hráčů je široké a zahrnuje taky dobře situované lidi, kteří si prostě potřebují občas vybít stres.

"Přesto si myslím, že dopad na velké množství rodin je příliš destruktivní, než abychom nad tím mohli přivírat oči," zdůraznil Milan Zeibert.

Pavel Pacal se domnívá, že současné zastupitelstvo docela vážně zasahuje do rozpočtu, který si budou tvořit až zastupitelé, kteří vzejdou z příštích voleb. "Příjem z loterií je skoro 13 milionů ročně, patří mezi daňové příjmy, které jsou navázány na koncepci sportu a podporu sociálních služeb. Proto by si o tom mělo rozhodnout příští zastupitelstvo," řekl.

Tradiční oponent Jaromír Barák (STAN) mu ale vmetl, že jednou už zastupitelé v roce 2012 rozhodli, že hazard je zlo, tak proč to znovu rozebírat. A odmítl argument umetat cestu novým zastupitelům či to nechávat na nich. Hazard je podle něho potřeba utnout co nejdřív.

V Třebíči je na území města 22 heren. Registrováno je celkem 221 různých přístrojů, na kterých lze hrát hazardní hry.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

Historickou stavbu v Telči dobře znají kromě místních i turisté z celého světa....

Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu...

Další z rubriky

Příprava stavby obchvatů začala, dočkat se mají Budějovice i Jaroměřice

Protihlukové stěny na jihovýchodním obchvatu Chebu končí v Hájích zároveň s...

Města v jižní části Vysočiny si mohou pomalu dělat naděje na vybudování obchvatů. Projektanti už brzy začnou kreslit...

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

Přeškolovací tábor v Lípě názvem klamal, Židé si tu zvykali na Terezín

Vězni tábora v Lípě při práci. V popředí SS dozorce tábora Anton Schmeiler....

V Lípě nedaleko dnešního Havlíčkova Brodu byl na počátku druhé světové války postaven takzvaný přeškolovací tábor. Byl...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz