Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Radní z Vysočiny létali do Číny i Izraele, opozice nic nevěděla

  8:44
Radní Kraje Vysočina absolvovali desítky cest do zahraničí. Navštívili třeba i Čínu nebo Tchaj-wan. Dozvěděli se na nich o výzkumu cévních onemocnění a mozkových mrtvic, nákladním vlaku z Číny do Evropy, nebo vezli lyže do bruselské tomboly. Opozice však o vzdálenějších letech neměla ponětí.

Jedním z největších vysočinských cestovatelů je náměstek hejtmana Libor Joukl. Třeba v Číně se bavil o novém železničním propojení Evropy s jihovýchodní Asií. | foto: ČTK

Pro Otu Bence z ODS bylo třeba novinkou, že náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) navštívil loni Čínu.

"Některé kraje už mají partnerské regiony v Číně a daří se jim napomáhat podnikatelům, aby měli šanci v Asii, nebo obráceně, aby Číňané umisťovali investice sem," uvedl Joukl. Jako příklad významného investora v Česku uvedl třeba Huawei.

Kde vysočinští politici byli

Jiří Běhounek, hejtman

- únor 2010: Belgie, český ples v Bruselu

- květen 2010: Izrael, mise českého zdravotnictví do Izraele u příležitosti mezinárodní výstavy Medax

- listopad 2010: Tchaj-wan, spolupráce v oblasti eHealth

- srpen 2011: Bulharsko, návštěva japonské nemocnice Tokuda

Libor Joukl, náměstek hejtmana

- únor 2010: Belgie, český ples v Bruselu, pracovní jednání

- říjen 2010: Rumunsko, pracovní jednání ohledně projektu CPVV

- říjen 2011: Švýcarsko, seznámení představitelů českých regionů s tamním systémem veřejné dopravy

- červen 2013: Čína, setkání regionálních představitelů

Petr Piňos, krajský radní

- listopad 2013: Francie, doprovod na gastrosoutěži

Jana Fialová, krajská radní

- květen 2013: Finsko, setkání partnerů

Vladimír Novotný, náměstek

- listopad 2010: Tchaj-wan, spolupráce v oblasti eHealth

Petr Krčál, krajský radní

- červen 2009: Velká Británie, ministerský seminář. Praxe v systému péče o osoby s mentálním postižením

- červenec 2009: Švýcarsko, cesta po zařízeních sociálních služeb

- červenec 2010: Norsko, Švédsko, zařízení sociálních služeb v severských zemích

- srpen 2011: Island, návštěva zařízení sociálních služeb

- květen 2012: Švýcarsko, sociální a seniorské bydlení

Marie Kružíková, krajská radní

- duben 2012: Finsko - Tampere, projekty v oblasti školství

- prosinec 2009: Norsko, návštěva Osla a dohoda možné spolupráce

Martin Hyský, krajský radní

- srpen 2010: Island, příprava čerpání norských projektů

- listopad 2010: Španělsko, projektová konference Open Source

Josef Matějek (bývalý radní)

- listopad 2009: Watec Izrael

Zdeněk Ryšavý (bývalý radní)

- červen 2010: Izrael, specializovaná odborná mise IT

- září 2010: Finsko, seminář

"Cesta byla jenom za letenku, protože to tehdy celé platila čínská vláda," doplnil náměstek hejtmana. V Asii jednal třeba i o možnosti výměnných pobytů pro studenty vysokých škol nebo o dopravě.

Hejtman Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) zažil jednu poměrně nezvyklou cestu do Bulharska. Jeho cílem byla v roce 2011 japonská nemocnice Tokuda v Sofii. S hejtmanem tam vyrazil i ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.

"Nadace pana Tokudy má po světě víc nemocnic. Jeli jsme tam ohledně možné spolupráce při výzkumu cévních onemocnění a mozkových mrtvic," popsal hejtman. Ve volném čase si stihli prohlédnout chrámy ve městě.

Ze spolupráce však nakonec nic nebylo. Vyšlo najevo, že nemocnice na Vysočině jsou zaměřeny jinak než japonská nemocnice v Bulharsku.

Když ale hejtman cestoval na Tchaj-wan nebo do Izraele, tak z toho podle něj už Vysočina těžila. Ve spolupráci s Tchaj-wanem se rozběhl mimo jiné systém elektronického přihlašování k lékařům.

"Spolupráci s Tchaj-wanem využívají i naše muzea. Pomohli nám také k úsporám energií," poznamenal Běhounek. Většinu nákladů na cestu včetně letenek platila tchajwanská strana.

Při pracovních cestách podle hejtmana není moc volného času, přesto si tam zástupci Vysočiny stačili prohlédnout třeba čajové plantáže nebo místo, kde se pěstují orchideje.

Do Izraele provázel hejtmana v roce 2010 Petr Pavlinec, šéf krajského odboru informatiky. V delegaci byl i tehdejší šéf VZP s náměstkem ministra. Jeli všichni společně na mezinárodní výstavu Medax.

Na ples už nepojedou, ten je jen pro velvyslance

I z této návštěvy měly podle Jiřího Běhounka nemocnice v kraji užitek. Třeba v podobě počítačové výměny rentgenových snímků. V rámci návštěvy si tam česká skupina stačila prohlédnout chlouby Svaté země včetně Mrtvého moře. "Bydleli jsme v Tel Avivu," dodal hejtman.

Zúčastnil se před lety spolu s náměstkem Liborem Jouklem i českého plesu v Bruselu, kam přivezli do tomboly třeba lyže a další věci z Vysočiny. Po dvou účastech ale vedení kraje přestalo tento bruselský ples navštěvovat. "Bylo to spíše pro velvyslance a jejich rodinné příslušníky," dodal hejtman.

Kraj se teď spíše prezentuje na tradiční červnové Czech Street Party v Bruselu, kam se dostane mnohem víc lidí. "To má větší efekt," podotkl Jiří Běhounek.

Jeho kolegyně z regionální vlády Jana Fialová (ČSSD) před rokem navštívila Finsko. Kromě ní tam jeli i někteří ředitelé některých škol.

I ve Finsku je nutné slučovat školy, což bylo podle Fialové jedno ze společných témat. "Povídali jsme si třeba, jak školy zvládají slučování a jak se daří propojování učitelských sborů," popsala radní.

Petr Krčál na Islandu certifikoval sociální služby

Do Finska a Izraele vyjel i bývalý krajský radní a současný starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý (ČSSD), který se jako internetový specialista dlouhodobě zabývá elektronizací veřejné správy.

"Izrael je jedna ze zemí, kde to funguje velmi dobře. Jeli jsme tam na jejich pozvání," řekl. Do Finska zamířil v souvislosti s evropským projektem nazvaným Váš názor, do něhož bylo zapojeno dvanáct regionů. Podle finského vzoru se pak program rozjel i v Česku. Týká se vtáhnutí obyvatel do rozhodování radnic a krajů.

Krom jiných zemí, i na Island se vypravil krajský radní Petr Krčál (ČSSD). "Bylo to hrazeno z peněz Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která mě tam pozvala. Byl jsem na Islandu certifikovat sociální služby," shrnul.

Dvakrát putoval i po Švýcarsku, kde navštívil zařízení sociálních služeb. A tyto návštěvy mají podle něj už viditelný odraz v podobných domech u nás. Třeba ve formě vzpomínkové terapie pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Pro ně je podle Krčála na Vysočině budováno centrum péče inspirované švýcarským vzorem.

Ve zprávě o činnosti rady nenašla opozice o cestách zmínku

Opoziční zastupitel Ota Benc (ODS) se až od MF DNES dozvěděl, že sociální demokraté z vedení kraje v minulosti cestovali i do některých vzdálenějších zemí.

"Pečlivě studujeme zprávy o činnosti rady a nikdy jsme tam nenašli ani zmínku o zahraničních cestách. To je divné. Jistě je důležité vědět, kdo tyto cesty doporučuje a schvaluje. A proč byl třeba inženýr Joukl v Číně," uvedl Benc s tím, že chce o cestách do ciziny získat podrobnější informace.

Náměstek hejtmana Libor Joukl reagoval, že opozici stačí, aby se o cesty do zahraničí zajímala, že se k informacím dostane. "Každá cesta do zahraničí dnes musí mít nějaký výstup," dodal Joukl.

Má prý hodně nabídek na zahraniční cesty - třeba i od firem. "Některé nabídky nejsou na rozdíl od Číny tak efektivní a nevyužívám jich," řekl náměstek hejtmana.

V Číně byl na dopravní konferenci. "Prioritně byla řeč o propojení, co se týče nákladní dopravy. Do budoucna by se měla stavět železniční trať mezi Čínou a Evropou," uvedl Joukl s tím, že se v tuto chvíli v hrubých obrysech rýsuje, jak by bylo vhodné trasu vést, aby úplně neminula Česko.

Čína je ekonomikou budoucnosti, vysvětluje cestu Joukl

Také navštívil region Hubei s jeho dvanáctimilionovým hlavním městem Wuhan. Tam sídlí přes 80 univerzit či vysokých škol. Podařilo se vyjednat možnost výměnných pobytů. Joukl tam řešil i napojení Vysočiny na podnikatelský sektor v Číně.

"V tuto chvíli společnost Jihlavan Airplanes dodává letadlo do Číny. Jedna z delegací má zájem na tom, aby postavili společnou firmu na výrobu a prodej letadel," řekl Joukl. Příležitostí podle něj je, že od 1. ledna 2014 je v Číně otevřený vzdušný prostor pro sportovní létání.

Číňané byli na Vysočině, prohlédli si například jihlavskou nemocnici. "Do budoucna by mohla být ta spolupráce docela úspěšná. Z mého skromného pohledu je Čína, ať už na ni budeme nazírat jakýmkoli způsobem, ekonomikou budoucnosti," uvedl Joukl.

Sám Ota Benc byl jako opoziční zastupitel jednou na Ukrajině v partnerském kraji, kterému Vysočina pomáhá.

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Zchátralá kovárna má staronovou střechu, vrátila se i unikátní zvonička

Historická kovárna ve Věžnici na Havlíčkobrodsku už má zpět střechu, po opravě se na ni vrátila i unikátní zvonička. Do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Komunisté ho odsoudili, stal se místostarostou a teď zkouší léčit konopím

„Chtěl bych, aby se o tom vědělo. A aby to lidem pomohlo.“ Miloslav Gajdorus se už dvacet let pohybuje na hraně zákona....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...