Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Zahrádkáři v brodské kolonii zasázeli naposledy, na podzim musejí odejít

  8:39
V zahrádkářské kolonii Na Nebi v Havlíčkově Brodě bylo v posledních týdnech obzvlášť živo. Lidé využili jarního počasí a sázeli, upravovali záhonky a dávali zahrádky do pořádku. Kolonie má před sebou poslední sezonu, pak ustoupí novým domům. V době koronaviru je to pro nájemce o to smutnější.

Zahrádkářská kolonie Na Nebi je zelenou oázou poblíž panelového sídliště. Letos na podzim však musí ustoupit nové výstavbě. Bourat zděné chaty a kácet stromy nájemníci v odůvodněných případech nemusí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Už žádný posun nečekáme. Vedení města je pevně rozhodnuto. I když se za záchranu zahrádek angažovala spousta lidí, nic jsme nezmohli. Jak chce město něco udělat, prostě to udělá bez ohledu na jiné názory,“ konstatovala Jindřiška Trnková.

Byla to právě ona, kdo loni v létě sepsal petici za záchranu zahrádkářské kolonie. Během několika týdnů nasbírala více než osm stovek podpisů. U radních ale neuspěla. A nepomohlo ani, když později psala hejtmanovi, na ministerstva či ochráncům přírody.

„Odpovědi mi sice přišly, ale nemělo to žádný význam. Všechny instituce se odvolávají na územní plán města a rozhodnutí samosprávy,“ konstatovala.

Vedení radnice loni představilo záměr, o kterém uvažovalo a na němž pracovalo několik let. Zahrádkářská kolonie naproti domovu pro seniory v Reynkově ulici bude zrušena a na jejím místě vznikne 21 parcel pro rodinné domy, nová ulice s parkovacími místy a velké parkoviště pro přilehlé sídliště Výšina.

„Už v roce 2005 jsme rozhodli o postupném utlumování zahrádek a věnování lokality pro bydlení. Nájemcům jsme pravidelně opakovali, že se tu jednou bude stavět. Všichni o tom dlouho dopředu věděli. Teď ta doba nastala,“ vysvětluje od loňského léta místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Záměr podle něho bez připomínek prošel výbory, zastupitelstvem i veřejným projednáním.

Uveďte pozemek do původního stavu, žádá město

Současní nájemci pozemků v zahrádkářské kolonii však nynější vývoj situace nenesou lehce. K zahrádkám mají mnozí z nich takřka celoživotní vztah. Hospodaří na nich již dlouhá desetiletí a mnozí si tu vybudovali rozsáhlé zázemí. O to mají nyní přijít.

„Jak lidé letos kvůli koronaviru nikam moc nemohli, byly celé jaro zahrádky plné. Lidé se o ně starali, pracovali, věnovali jim více času než jindy. Možná i pod vědomím toho, že je to sezona poslední,“ přemýšlí Jindřiška Trnková.

Město už nájemníkům rozeslalo výpovědi. Podle nich musí pozemky odevzdat do 30. listopadu. „Žádáme je o vyklizení pozemku, včetně odstranění staveb na něm se nacházejících, a uvedení pozemku do původního stavu,“ tlumočila stanovisko majetkového odboru mluvčí radnice Alena Doležalová.

Takový striktní postoj se ale zahrádkářům nelíbí. A nelíbí se i celé řadě zastupitelů. „Výpovědi v tomto smyslu jsou matoucí. Co to je původní stav? Někteří lidé tam přišli před mnoha desítkami let jako na smetiště, jiní zahrádky zdědili po předchozích nájemcích i s vybavením,“ podotýká zastupitel Jan Schwarz (SNK Broďáci).

„Původním stavem se obecně rozumí stav před počátkem pronájmu. To znamená, že nájemce je povinen odstranit z pozemku všechny movité i nemovité věci, které jsou ve vlastnictví nájemce, případně další věci, které nájemce na pozemek přinesl,“ vysvětluje Doležalová.

Senioři nemohou bourat chatky, říká zahrádkářka

Podle Jindřišky Trnkové ale vedení města slíbilo, že odcházející nájemci nemusí bourat chatky a kácet stromy.

„Nedovedu si představit, že by pětasedmdesátiletý senior demoloval chatičku, kterou si tu před padesáti lety postavil,“ poznamenala.

Že město nebude nakonec v odůvodněných případech trvat na odstranění nemovitých věcí pevně spojených se zemí, připustila i mluvčí. Nájemci ale jsou povinni odstranit veškerý zahradní nábytek, nářadí, přístřešky či bazény.

Zda se začnou nové parcely i parkoviště připravovat okamžitě po odchodu zahrádkářů, ale zatím není jisté. „Na obou projektech se pracuje,“ vzkázal na posledním jednání zastupitelů Honzárek.

Pro jednadvacet parcel už loni v létě zastupitelé schválili regulační plán. Ten udává různá omezení, která na pozemcích budoucí majitelé budou muset při stavbě dodržet. Mezi ta nejzásadnější patří zákaz narovnání pozemků. Zvláště ty v části nad koupalištěm se strmě svažují. Odměnou však vlastníkům bude výhled na údolí Cihlářského potoka.

Parkoviště by mělo být umístěno podél dnešního severovýchodního obchvatu. Mělo by alespoň napomoci vyřešit špatnou situaci s parkováním na panelovém sídlišti Výšina. Parkovací plocha má být oplocená, opatřená závorou a sloužit má především pro obyvatele bytovek.

„Bojujete tady za pár zahrádek, ale tisíce lidí, kteří tu bydlí, nemají kde zaparkovat. Byty na Výšině přibývají, ale parkovací místa nikoli. Vůči obyvatelům sídliště kvůli tomu mám výčitky,“ obhajovala zrušení zahrádkářské kolonie radní Ivana Mojžyšková (ČSSD), která sama na sídlišti bydlí.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Podruhé už se šaráda neopakovala, zastupitelé o stejných tématech jednali

Po zasedání velkomeziříčského zastupitelstva, které se uskutečnilo 7. září a netrvalo ani deset minut, protože opozice...

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKULA NA SVÁŘENÍ MIG, MAG, TIG (28-35000,-)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...