Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Zahrádkáři v brodské kolonii zasázeli naposledy, na podzim musejí odejít

  8:39
V zahrádkářské kolonii Na Nebi v Havlíčkově Brodě bylo v posledních týdnech obzvlášť živo. Lidé využili jarního počasí a sázeli, upravovali záhonky a dávali zahrádky do pořádku. Kolonie má před sebou poslední sezonu, pak ustoupí novým domům. V době koronaviru je to pro nájemce o to smutnější.

Zahrádkářská kolonie Na Nebi je zelenou oázou poblíž panelového sídliště. Letos na podzim však musí ustoupit nové výstavbě. Bourat zděné chaty a kácet stromy nájemníci v odůvodněných případech nemusí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Už žádný posun nečekáme. Vedení města je pevně rozhodnuto. I když se za záchranu zahrádek angažovala spousta lidí, nic jsme nezmohli. Jak chce město něco udělat, prostě to udělá bez ohledu na jiné názory,“ konstatovala Jindřiška Trnková.

Byla to právě ona, kdo loni v létě sepsal petici za záchranu zahrádkářské kolonie. Během několika týdnů nasbírala více než osm stovek podpisů. U radních ale neuspěla. A nepomohlo ani, když později psala hejtmanovi, na ministerstva či ochráncům přírody.

„Odpovědi mi sice přišly, ale nemělo to žádný význam. Všechny instituce se odvolávají na územní plán města a rozhodnutí samosprávy,“ konstatovala.

Vedení radnice loni představilo záměr, o kterém uvažovalo a na němž pracovalo několik let. Zahrádkářská kolonie naproti domovu pro seniory v Reynkově ulici bude zrušena a na jejím místě vznikne 21 parcel pro rodinné domy, nová ulice s parkovacími místy a velké parkoviště pro přilehlé sídliště Výšina.

„Už v roce 2005 jsme rozhodli o postupném utlumování zahrádek a věnování lokality pro bydlení. Nájemcům jsme pravidelně opakovali, že se tu jednou bude stavět. Všichni o tom dlouho dopředu věděli. Teď ta doba nastala,“ vysvětluje od loňského léta místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Záměr podle něho bez připomínek prošel výbory, zastupitelstvem i veřejným projednáním.

Uveďte pozemek do původního stavu, žádá město

Současní nájemci pozemků v zahrádkářské kolonii však nynější vývoj situace nenesou lehce. K zahrádkám mají mnozí z nich takřka celoživotní vztah. Hospodaří na nich již dlouhá desetiletí a mnozí si tu vybudovali rozsáhlé zázemí. O to mají nyní přijít.

„Jak lidé letos kvůli koronaviru nikam moc nemohli, byly celé jaro zahrádky plné. Lidé se o ně starali, pracovali, věnovali jim více času než jindy. Možná i pod vědomím toho, že je to sezona poslední,“ přemýšlí Jindřiška Trnková.

Město už nájemníkům rozeslalo výpovědi. Podle nich musí pozemky odevzdat do 30. listopadu. „Žádáme je o vyklizení pozemku, včetně odstranění staveb na něm se nacházejících, a uvedení pozemku do původního stavu,“ tlumočila stanovisko majetkového odboru mluvčí radnice Alena Doležalová.

Takový striktní postoj se ale zahrádkářům nelíbí. A nelíbí se i celé řadě zastupitelů. „Výpovědi v tomto smyslu jsou matoucí. Co to je původní stav? Někteří lidé tam přišli před mnoha desítkami let jako na smetiště, jiní zahrádky zdědili po předchozích nájemcích i s vybavením,“ podotýká zastupitel Jan Schwarz (SNK Broďáci).

„Původním stavem se obecně rozumí stav před počátkem pronájmu. To znamená, že nájemce je povinen odstranit z pozemku všechny movité i nemovité věci, které jsou ve vlastnictví nájemce, případně další věci, které nájemce na pozemek přinesl,“ vysvětluje Doležalová.

Senioři nemohou bourat chatky, říká zahrádkářka

Podle Jindřišky Trnkové ale vedení města slíbilo, že odcházející nájemci nemusí bourat chatky a kácet stromy.

„Nedovedu si představit, že by pětasedmdesátiletý senior demoloval chatičku, kterou si tu před padesáti lety postavil,“ poznamenala.

Že město nebude nakonec v odůvodněných případech trvat na odstranění nemovitých věcí pevně spojených se zemí, připustila i mluvčí. Nájemci ale jsou povinni odstranit veškerý zahradní nábytek, nářadí, přístřešky či bazény.

Zda se začnou nové parcely i parkoviště připravovat okamžitě po odchodu zahrádkářů, ale zatím není jisté. „Na obou projektech se pracuje,“ vzkázal na posledním jednání zastupitelů Honzárek.

Pro jednadvacet parcel už loni v létě zastupitelé schválili regulační plán. Ten udává různá omezení, která na pozemcích budoucí majitelé budou muset při stavbě dodržet. Mezi ta nejzásadnější patří zákaz narovnání pozemků. Zvláště ty v části nad koupalištěm se strmě svažují. Odměnou však vlastníkům bude výhled na údolí Cihlářského potoka.

Parkoviště by mělo být umístěno podél dnešního severovýchodního obchvatu. Mělo by alespoň napomoci vyřešit špatnou situaci s parkováním na panelovém sídlišti Výšina. Parkovací plocha má být oplocená, opatřená závorou a sloužit má především pro obyvatele bytovek.

„Bojujete tady za pár zahrádek, ale tisíce lidí, kteří tu bydlí, nemají kde zaparkovat. Byty na Výšině přibývají, ale parkovací místa nikoli. Vůči obyvatelům sídliště kvůli tomu mám výčitky,“ obhajovala zrušení zahrádkářské kolonie radní Ivana Mojžyšková (ČSSD), která sama na sídlišti bydlí.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Malý vánoční smrček stojí do stokoruny, dvoumetrové jedle i přes tisícovku

Vytvořit si doma sváteční atmosféru vonící lesem mohou lidé i za cenu, která nebude výrazným zásahem do jejich...

Svíčka ve tvaru Zelené hory voní po medu, váže se ke kulatému výročí

Jako originální dárek pod stromeček nebo voňavá vánoční dekorace může posloužit nový propagační předmět, který je nyní...

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...