Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

V čele ODS na Vysočině zůstává Vystrčil, sněm řešil podporu Svobodných

  22:22aktualizováno  10. listopadu 15:37
Na sobotním sněmu vysočinská buňka ODS hýbala funkcemi a přibrala nové lidi. Post předsedy regionálního sdružení na další dva roky obhájil Miloš Vystrčil. Tisková konference začala o hodinu a půl později než měla, řešilo se totiž, co s členy ODS, kteří před volbami prohlásili, že místo ODS podpoří Svobodné.

Senátor Miloš Vystrčil. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Novým místopředsedou se stal Tomáš Dufek. Přivítali jsme nové členy Jana Podhráského, Zdeňka Geista. Za Třebíč je nový Vítězslav Jonáš, který je nyní místopředsedou. Jihlava se také vyměnila, já jsem se ze člena stal předsedou. A ve Žďáře, kde je místopředseda Radovan Necid byl nově zvoleným členem Jan Mokříš," vyjmenoval Vystrčil. "Stanislav Cejpek je na stejném postu, stejně jako místopředseda Jan Tecl a Ondřej Kozub," doplnil. 

Jak samotný předseda Miloš Vystrčil uvedl, nejdelší debata byla o "usnesení týkající se mediálních výstupů, které bylo možné číst například v MF DNES". Jihlavský radní Erich Janderka a Jan Tesař se totiž před časem pro MF DNES vyjádřili, že podpoří Stranu svobodných občanů. 

Tesař dokonce tvrdil, že ke změně ODS je potřeba, aby padla až na dno, od kterého se má pak odrazit. Kromě toho se vyjádřil, že podle něj je současná ODS pouze o usměvavých tvářích a prázdných frázích. Podle Janderky zase jeho strana teď nic nenabízí a měla by vyměnit lidi ve vedení, na oblasti, na kraji a nejvyšší vedení. Proti své straně se vyjádřil také člen Michal Zigl.  

"Vyjádřeními jednotlivých členů by se mělo zabývat místní sdružení. Regionální sněm vyjádřil svůj nesouhlas s tím, co se objevilo v médiích. Jak bude další postup vypadat, to už přísluší organizacím, kterých se vyjádření týká z hlediska členství těch jednotlivých osob," uvedl Vystrčil. 

Nechápu postoj těch, kteří podpořili Svobodné, řekl Dufek

"Pokud sem jdou duševně zdraví lidé, tak ten postoj nechápu," řekl místopředseda regionálního sdružení Tomáš Dufek. "Jestliže je někdo uprostřed strany, tak má se členy diskutovat a přesvědčit je o své pravdě. A pokud svůj menšinový názor neprosadím a začnu stranu pomlouvat, že ji nebudu volit a podobně, tak nechápu proč dotyčný v té straně je. Ale stanovy, které už máme x let zavedené, na to myslí a ony umí tuto situaci vyřešit. Obávám se, že diskuzí na toto téma bylo již hodně, spíš je potřeba si říct, jakým způsobem ti lidé chtějí v ODS vůbec existovat." 

"Jestliže člen ODS a bývalý člen rady doporučuje, že nebude sám volit ODS a podporuje Stranu svobodných občanů, tak bych doporučil, aby byl v této anebo jiné, která je mu názorově blíž," doplnil Dufek. 

 "Strašně nás to před volbami poškodilo," vyjádřil svůj názor místopředseda regionálního sdružení ODS a krajský zastupitel Radovan Necid. "Bylo neuvěřitelné to číst, a kdyby to byli členové Velkého Meziříčí, které vedu, řešil bych to s nimi rázně," dodal. Podle Vystrčila to ale na výsledek voleb vliv nemělo.

"Je to vystoupení, které nám týden před volbami nepomohlo. Bylo to politicky hloupé a nerozvážné rozhodnutí, ale že by to zapříčinilo těch našich šest procent, není pravda," souhlasil Strejček.

Janderka zvažuje odchod ze strany

"Je mi docela jasné, proč mluví raději o Janderkovi, než aby mluvili o tragickém volebním výsledku," reagoval na propírání "kauzy" Erich Janderka s tím, že odchod ze strany zvažuje. 

Na otázku, zda si myslí, že volební výsledek na Vysočině mohlo ovlivnit jeho vyjádření, že svou stranu svým hlasem nepodpoří, Janderka uvedl: "To je nesmysl, je to zvrhlost a zhovadilost, že to snad není pravda. My jsme měli posledně ve volbách 17 912 hlasů, v roce 2010 jsme měli 46 657 hlasů. Myslíte si, že Janderka byl schopný připravit ODSku o 30 tisíc hlasů?"

"Rozhodně Zigl, Tesař ani Janderka neměli zásadní vliv na ten debakl, který ODS utrpěla. Nezvažuji, že bych z ODS odešel," vyjádřil se Zigl. "Do ODS jsem vstupoval z přesvědčení a pořád v koutku duše doufám, že se promění v tu transparentní stranu s těmi ideemi, které zastávala. Podle mě by se měly řešit jiné věci než jestli Janderka, Tesař a Zigl řekli před volbami, že nebudou volit ODS. Tehdy mi zavolali mi novináři, kteří se mě zeptali, koho budu volit. Nikdy jsem jim nelhal a nebudu. Nejsem pokrytec," vysvětlil.

"Všichni řeší naše hlasování, ale příčiny problému ne"

"Docela mě překvapuje, jaké úsilí a kolik času na různých úrovních ODS věnují její představitelé řešení toho, že jsme nedali hlas ODS. Ale vůbec jsem nezaznamenal usnesení, které by se zabývalo příčinami proč ty hlasy nejen z řad voličů, ale i členů, ODS ztratila. A to nejsme samozřejmě jen my, těch lidí bylo víc, o nás je to jen veřejně známo," řekl Jan Tesař.

"Nikdo se nepozastavil nad příčinami proč jsme se tak rozhodli, tedy kroky ODS před volbami, programem a lidmi, co ji reprezentují. Ani z toho nikdo nevyvodil osobní odpovědnost. Když to vidím za sebe, tak já vždy ODS volil, v žádné jiné straně jsem nebyl. Ale dnes jsou zde na různých úrovních lidé, kteří buď byli aktivně členy jiné strany nebo minimálně za jinou stranu kandidovali. Ať už paní Fisherová, pan Vymazal, pan Geist. To jsou všechno lidé, kteří přirozeně nebyli v ODS a to si myslím je také na pozastavení," zmínil.

Tesař má v plánu účastnit se místního sněmu, který se koná 18. listopadu. "Tam budou mít možnost nás třeba vyloučit, ale já v tuto chvíli důvod odejít z ODS nemám. Jsem pořád v naději, že se ta situace může změnit," dodal.

  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Zastřelením chovné fenky spáchal myslivec jen přestupek. Majitelka žádá soud

Policie na Vysočině ukončila vyšetřování případu, při němž myslivec zastřelil fenu chovného psa přímo před očima její...

Děti se s učitelkami loučí ráno, v jihlavské školce se saunou nocují

Od loňského září je v Jihlavě v provozu mateřská škola, kde mohou děti strávit noc. Režim jedné ze tříd je nastaven...

Nabídku dopingu jsem kdysi dostala a odmítla, řekla Neumannová v Rozstřelu

Během příštího víkendu (18. - 19. ledna) se do Nového Města na Moravě sjede to nejlepší, co aktuální svět běžeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vysočině se objevila ptačí chřipka, v Česku je znovu po třech letech

V Česku se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Vysoce patogenní typ H5N8, který se ale nepřenáší na lidi,...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Ve Štěpánově na Žďársku kvůli ptačí chřipce evidují drůbež i papoušky

O tom, jak strávit nedělní dopoledne, měli manželé Kubíkovi ze Štěpánova nad Svratkou jiné představy. Místo výletu,...

OBRAZEM: Na Vysočině bývávaly zimy, že do závějí zapadaly vlaky

„To za našich mladých let bývávaly zimy,“ slýcháme často od pamětníků. Zatímco minulá zima byla na sníh bohatá, ta...

Dovezeme si tygra přímo z Indonésie, plánuje ředitel jihlavské zoo Vašák

Historicky nejvyšší návštěvnost měla loni jihlavská zoologická zahrada. Jejími branami prošlo za 12 měsíců 346 600...

O babybox ve Žďáře se Hess roky snaží marně. Vyzkoušel jsem vše, říká

Jen tři okresní města v České republice zatím nemají svůj babybox. Jsou to Tachov, Louny a Žďár nad Sázavou. Zakladatel...

Najdete na iDNES.cz