Vánoční výstava ve Svratce každoročně představuje unikátní expozici. Letos se zaměřila na současné i historické vánoční ozdoby z celého světa. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po socialismu a čokoládě vsadila výstava ve Svratce na vánoční ozdoby

  • 0
Když vánoční strom do tmy září - to je název letošní vánoční výstavy v Městském muzeu ve Svratce. Poprvé se otevřela na Štěpána a potrvá do 30. prosince. Otevřeno je od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. Podtitul výstavy je „Vánoční ozdoby včera a dnes“, což shrnuje vše.

„Je to svým zaměřením klasičtější výstava než v jiných letech. Všechny ozdoby jsou z muzejních sbírek města. Jednak tu máme ozdoby ještě z papírmaše (směsi drceného papíru, vody a lepidla - pozn. red.) z přelomu 19. a 20. století, zastoupeny jsou i korálkové ozdoby z Podkrkonoší a pochopitelně klasika v podobě foukaných ozdob,“ přiblížil hlavní autor výstavy Martin Mudroch.

Fotogalerie

Zastoupena však je i moderní výroba určená na vývoz.

 „Velkou sbírku nám věnovala Slezská tvorba Opava. Takové ozdoby u nás nejsou příliš vidět, protože jsou určeny například pro americký trh,“ vysvětlil Mudroch. 

Některé ozdoby jsou umístěny na stromcích, jiné třeba na girlandách, něco ve vitrínách.

Svratecké výstavy si získaly v posledních letech skvělé jméno. Loni připomněly Vánoce za první republiky, velký ohlas vzbudily Vánoce za socialismu, z této akce pak vznikla stálá expozice prodejny Jednota ze sedmdesátých let. 

Zřejmě nejúspěšnější však byl Svět čokolády.