Stovky obrazů maloval Nágl v Terezíně tajně, dochovaly se ukryté na půdě

  16:37aktualizováno  16:37
Bylo to velké překvapení, když se v roce 1950 na půdě jednoho z domů v Terezíně našlo 254 obrazů. Zachycují život v nacistickém táboře. Všechny namaloval rodák z Kostelní Myslové na Jihlavsku František Mořic Nágl. Jeho díla, včetně jedenácti terezínských, jsou nyní k vidění v jihlavské galerii.

Oblastní galerie Vysočiny ukazuje šedesát obrazů vysočinského akademického malíře Františka Mořice Nágla. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Psal se rok 1941 a malíř František Mořic Nágl stál na telčském náměstí u malířského stojanu. S paletou v ruce se snažil zachytit malebné zákoutí s kašnou a morovým sloupem. Během této činnosti ho zachytil fotograf. Snímek to je unikátní, protože krátce poté přišlo Františka Mořice Nágla zatknout gestapo.

Letos si Vysočina připomíná 130 let od narození tohoto akademického malíře židovského původu a také pětasedmdesát let od jeho smrti v plynové komoře koncentračního tábora v Osvětimi, kde zemřela i celá jeho rodina, včetně manželky a dvou jejich dětí.

U příležitosti výročí Oblastní galerie Vysočiny připravila retrospektivní výstavu tohoto umělce, jehož život byl úzce spojen s Vysočinou.

„Celkem je zde k vidění na šedesát Náglových prací, převážně akvarelů. Máme tu i obrazy, jež tajně namaloval při svém pobytu v Terezíně a které se téměř zázrakem dochovaly,“ líčí kurátorka výstavy Jana Bojanovská.

František Mořic Nágl patřil k předním představitelům české výtvarné meziválečné scény na Vysočině a jeho rodina se výrazně podílela na kulturním dění v regionu. Do jejich života však vstoupila nekompromisně válka a další osud rodiny jen ilustruje příběhy mnoha dalších českých a evropských Židů.

V rodném statku v Kostelní Myslové se usídlil Hitlerjugend

Po okupaci Československa v roce 1939 musel František Mořic Nágl s celou svou rodinou opustit svůj rodný statek v Kostelní Myslové; usídlili se v něm členové Hitlerjugend. Náglovi byli nuceni se odstěhovat do Telče.

Fotogalerie

Po zatčení gestapem byl malíř půl roku vězněn v Kaunicových kolejích v Brně. Následně byla celá jeho rodina 22. května 1942 spolu s příbuznými deportována do terezínského ghetta.

Posledním terezínským transportem byla 28. října 1944 Náglova rodina až na syna Miloslava, který odjel o rok dříve, převezena do Osvětimi, kde všichni zahynuli.

Pět let po skončení války bylo na půdě jednoho z domů v původním terezínském ghettu nalezeno 254 obrazů a kreseb, ve kterých Nágl tajně zachytil a dokumentoval život v ghettu. Téměř tři stovky akvarelů a kvašů vytvořil během dvouletého pobytu a následně je ukryl na půdě pro další generace. Zachytil na nich interiéry ubikací, zákoutí dvorů, ale i vězně.

Terezínský cyklus se stal základem výstavy v jihlavské galerii

Ve sbírkách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se nachází malý soubor jedenácti prací z tohoto Náglova takzvaného Terezínského cyklu.

„Těchto jedenáct obrazů se stalo základem pro současnou výstavu. Rozšířilo ji dále ještě deset obrazů z majetku jihlavského Muzea Vysočiny. Zaměřeny jsou na veduty a městská zákoutí Prahy, Jihlavy, Telče, Velkého Meziříčí, ale také jeho rodné Kostelní Myslové,“ říká kurátorka výstavy Jana Bojanovská.

Největší soubor celkem 38 prací zapůjčil na výstavu Památník Terezín.

„Ten představuje kromě krajinných pohledů na Vysočinu také méně známé akvarely z Náglových prázdninových rodinných pobytů u Jaderského moře v Dalmácii i Bosně a Hercegovině,“ připomíná kurátorka a dodává, že pozornosti návštěvníků výstavy by nemělo uniknout ani rozměrné plátno z majetku České spořitelny, na kterém malíř zachytil horní část jihlavského náměstí.

Výstava je k vidění do 10. března.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Czech Spitfire Club končí v muzeu RAF v Polici a buduje vlastní v Jeníkově

Czech Spitfire Club odchází z Police na Třebíčsku. Svou expozici věnovanou československým letcům ve službách RAF ve...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz