V příštím roce v září se právě v Brodě odehraje slavnostní zahájení celostátních Dnů evropského historického dědictví. A to si bude žádat něco speciálního. Právě s touto myšlenkou havlíčkobrodská galerie začala výstavu plánovat.
„Zjistili jsme, že rakouská Národní knihovna má jedinečnou sbírku téměř čtyř set vedut Jana Antonína Venuta. Zobrazují česká města, zámky, hrady a kláštery a přitom nikdy nebyly v Česku prezentovány. Proto jsme požádali o zapůjčení čtyřiceti z nich,“ řekl kurátor připravované výstavy Aleš Veselý.
Jan Antonín Venuto byl královéhradecký kanovník, pro něhož byla malba zálibou. Na přelomu 18. a 19. století cestoval po českých zemích a vytvořil soubor pohledů na města a historická sídla.
„Veduty jsou pohledy, v nichž malíř ukazuje skutečnou podobu zachycené krajiny. Není však úplně přesný ve všech detailech. Nejvýznamnější stavby různým způsobem pootočí, aby je pozorovateli co nejlépe ukázal,“ popsal Veselý.
Výstava bude přínosná pro laiky i třeba architekty
Každá malba je přesně datovaná k určitému dni, stejně tak Venutovy skici, které rovněž budou k vidění.
„Výstava tak bude velmi zajímavá nejen pro laickou veřejnost, ale i pro tu odbornou. Pro umělce, ale rovněž i třeba pro historiky, architekty nebo studenty stavebních škol,“ uvedla havlíčkobrodská místostarostka Ivana Mojžyšková.
Obrazy získal darem císař František I. při své návštěvě Hradce Králové v roce 1824. Díla odvezl do Vídně. Zpět do Čech se od té doby nikdy nevrátila. V posledních letech jsou uložena v depozitáři rakouské Národní knihovny ve Vídni. Nikdy nebyla vystavována.
„Takže budeme mít jak českou, tak i celosvětovou premiéru,“ podotkl Veselý.
Galerie v Brodě ukáže 40 děl, která se nejvíce vztahují k současnému Kraji Vysočina a k Havlíčkobrodsku.
„Vybrané malby zachycují například Německý Brod, Golčův Jeníkov, Polnou, hrady Lipnici, Ledeč nad Sázavou a Kámen nebo třeba zámek v Červené Řečici,“ zmínil kurátor výstavy.
Jen samotná přeprava maleb vyjde na víc než čtvrt milionu
Získat soubor z rakouské Národní knihovny však podle něj nebylo nic jednoduchého. „Jednání začala už v lednu a trvala půl roku,“ přiblížil Veselý. Knihovnu bylo potřeba chvíli přemlouvat, aby k zapůjčení děl na výstavu do ciziny svolila.
Havlíčkobrodská radnice na její uspořádání přispěje částkou sto tisíc korun. I tato poměrně vysoká suma je však podle kurátora jen zlomkem celkových nákladů.
„Pomůže nám to, ale je to asi jen desetina nákladů,“ podotkl Veselý.
Více než čtvrt milionu bude stát jen samotná příprava děl k převozu a jejich transport do Brodu. Rakouská strana si nejenže stanovila vysokou částku za pronájem čtyřicítky maleb, ale trvá i na tom, že je přepraví specializovaná firma zaměřená na transport uměleckých děl.
Kvůli výstavě rovněž musí galerie uzpůsobit své prostory - zajistit klimatizaci, stálou vlhkost a také instalovat nové digitální rozvody pro doplňkové informační panely.
„Pořádat mezinárodní výstavu by bez toho nebylo možné. Jsou to standardy, které se musí splnit,“ dodal Aleš Veselý. Galerie proto bude kvůli rekonstrukci od února do června zavřená.
Součástí akce bude i vznik publikace s celým dílem Venuta
Výstava vedut Jana Antonína Venuta potrvá necelé dva měsíce. Zajít na ni bude možné od druhého zářijového víkendu do konce října.
Její součástí bude vydání publikace, v níž zájemci najdou informace nejen o samotném autorovi, ale i kde budou fotky všech jeho 399 děl. Na její přípravě se podílí rakouská Národní knihovna.
Expozici doplní i výstava vedut Venutových vrstevníků, kteří se této malbě rovněž věnovali, ať už se jednalo o tehdejší profesionální malíře, či amatéry.
„Celkem tedy vystavíme přibližně stovku maleb. Veduty zaplní celou galerii,“ konstatoval kurátor Veselý.