Doležal dlouhé roky střádal podklady k Toufarovu tragickému osudu, nakladatelé však byli hodně rezervovaní. Kniha však na trhu prorazila. „Původně vyšla jen v nákladu tisíc výtisků, už se jich prodalo přes sedmadvacet tisíc,“ podotkl Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, které výstavu připravilo.
Koncem minulého roku se zastavila ve Žďáře nad Sázavou, z Nového Města na Moravě zamíří panely 22. února, kdy výstava končí, na Ostravsko.
Smrt Josefa Toufara je jedním z nejkřiklavějších příběhů komunistické zvůle. Justice před 65 lety připravovala na pokyn z nejvyšších míst rozsáhlý proces s církevními představiteli a vyšetřovatelé Státní bezpečnosti chtěli z Toufara dostat přiznání, že křížkem na oltáři v kostele v Číhošti cíleně manipuloval.
Nevysvětlitelný pohyb křížku na oltáři kostela v malé obci nedaleko Ledče nad Sázavou, označovaný jako „číhošťský zázrak“, vidělo při nedělní mši 11. prosince 1949 devatenáct farníků. Samotný farář ne, protože stál na kazatelně.
Toufarův příběh žije dál, církev ho chce blahořečit
Toufar zemřel na následky mučení 25. února 1950, den před smrtí jej vyšetřovatelé vezli z Valdic do Číhoště, aby s ním natočili záběry do propagandistického filmu.
„Příběh Číhoště a Toufara přerostl v celonárodní propagandu, komunisté natočili krátký film, který se pak v mnoha kopiích promítal všude kromě Číhoště,“ podotkl Jiří Jedlička.
Stejně jako putují výstavní panely, žije dál Toufarův příběh. Římskokatolická církev už udělala první kroky k jeho blahořečení (více čtěte zde). „Čekáme, až přijde z Říma povolení zahájit beatifikační proces. U každého člověka se to zkoumá a Řím musí souhlasit,“ řekl číhošťský farář Tomáš Fiala, který se překvapivě objevil na vernisáži.
„Co se týká ostatků otce Toufara, s největší pravděpodobností se našly (loni v listopadu byly exhumovány z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích), ale je potřeba to dokázat, a proto jsou v Antropologickém ústavu a čeká se na výsledky ohledání kostry a expertizu DNA,“ dodal Fiala. Následně budou Toufarovy ostatky uloženy u kostela Nanebevzetí Panny Marie, ve kterém oblíbený duchovní před smrtí působil.