„Letošní výstava se nazývá Ježíšek či Děda Mráz aneb Vánoce v 60. letech. Ukazuje, jak mohly vypadat svátky v přelomových šedesátých letech, kdy už se i na oficiálních místech upouštělo od nuceného Dědy Mráze,“ vysvětluje hlavní tvůrce výstavy a správce muzea Martin Mudroch.
Už to nebyla ta éra, kterou symbolizoval slavný projev tehdejšího předsedy vlády a pozdějšího prezidenta Antonína Zápotockého, který v roce 1952 propagoval sovětský symbol Vánoc těmito slovy: „Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu.“
Svratecká výstava ukazuje typické věci, které se mohly v šedesátkách objevit pod stromečkem. „Ať už jsou to hračky pro děti, oblečení a dárky pro ženy i muže, technika do domácnosti, nebo třeba věci na rodinnou dovolenou,“ popisuje Martin Mudroch.
Největší pozornost přitahuje asi obývací pokoj nainstalovaný v jednom z rohů místnosti. „Dokonce tu máme i dobovou výmalbu v bruselském stylu. Zeď vymaloval Zdeněk Mudroch z Chlumětína, který se v té době učil a ještě to zná,“ zmiňuje hlavní autor výstavy.
V jedné z vitrín zaujmou kempinkové věci. „Určitě se v té době mohly objevit pod stromečkem,“ poznamenal Mudroch. Mezi věcmi je například stanová svítilna, pikniková sada, termoska či ponorný vařič.
Z domácích spotřebičů nechybí žehličky, fény či rádia. A také „tuzexové“ rádio s gramofonem japonské výroby. „Máme tu desky Golden Kids, Marty Kubišové, Václava Neckáře, Karla Gotta, ale i Beatles,“ ukazuje Martin Mudroch.
Mezi knihami jsou i foglarovky, které už mohly v druhé polovině 60. let opět vycházet. Na ramínkách nechybí dobová móda. „Jsou tu klasické krimplenové kostýmy nebo šaty pro děti,“ ukazuje hlavní autor výstavy. Některé róby už lidé znají z tradičního srpnového Retrodne, při němž Svratečtí pořádají i dobové módní přehlídky.
Výstava se otevřela na Štěpána, potrvá pouze do 30. prosince.