Není to zrovna levné, projet se po průtahu Velkým Meziříčím s náklaďákem naloženým tak, že se pod ním prohýbají nápravy. Dopravci to rychle pochopili a buď ubrali na nákladu, nebo přestali objíždět mýtné brány na dálnici D1 a vrátili se na ni.
„Nevěříme svým očím. Do pátečního poledne, tedy za první zhruba týden ostrého provozu, jsme na vysokorychlostních vahách za městem nezaznamenali ani jedno regulérně, podle zákona přetížené nákladní vozidlo,“ uvedl vedoucí odboru dopravy na velkomeziříčské radnici Jiří Pospíchal.
„Přesně toho jsme chtěli dosáhnout - zbavit se přetížených náklaďáků. Letos je to už druhý krok v boji proti neukázněným autodopravcům. První byl zákaz průjezdu tranzitní dopravy,“ vysvětlil starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid (ODS).
Podle něj může hrát roli i fakt, že končí stavební sezona, nejvíc totiž - krom „lesáků“ s kládami - bývají naložená auta ze staveb a kamenolomů.
Dopravci si prý do Velkého Meziříčí volají, zda už se doopravdy váží, sledují mediální výstupy o tamním novém zařízení. Vědí proč.
Co tuna navíc, to sedm tisíc. Přičítají se i poplatky a pokuta
Uvíznout v pasti vysokorychlostní váhy, když je na korbě například o tři tuny víc, vyjde firmu na 28 tisíc korun. Řidič si „polepší“ o tři trestné body a ještě vyfasuje pokutu.
„Počítejte se mnou. Za každou započatou tunu navíc je sedm tisíc korun pokuta. Šest tisíc stojí poplatek za zvážení a tisíc korun správní řízení,“ vysvětlil Pospíchal, jak se nasčítá zmíněných 28 tisíc.
Váhy stály okolo čtyř milionů korun. Jde o smyčku ve vozovce, jež je umístěná na rovince za městem směrem na Jihlavu.
6. května 2015 |
Součástí je rampa se snímacím zařízením, které zaznamená registrační značku přetíženého auta a elektronicky odešle data na městský úřad do Velkého Meziříčí. Tam jsou vyčlenění úředníci, kteří pak vedou správní řízení.
„Nikoho nového nebylo nutné přijímat, jen se přerozdělila práce uvnitř úřadu,“ řekl Pospíchal.
Váhy zaplatil kraj, jsou v jeho majetku, o náklady na správní řízení se město a kraj dělí. V Meziříčí do administrování pokut nevstupuje žádná soukromá firma.
Kraj chce dodavateli platit z výtěžků z pokut po dobu deseti let
„Do rady kraje teď půjde materiál, který doporučí schválit krajskému zastupitelstvu záměr pořídit dalších padesát takových vah pro Vysočinu,“ uvedl hejtmanův náměstek pro dopravu Libor Joukl (ČSSD).
Hlavním argumentem mají být drahé opravy silnic devastovaných příliš těžkými auty. „Jen oprava krajské silnice II/602 od Jihlavy po Meziříčí stála půl miliardy,“ řekl Joukl.
Tendr má mít hodnotu okolo 200 milionů korun. „V principu se bude soutěžit dodávka a provozování vysokorychlostních vah. Kraj dodavatelské firmě nezaplatí jednorázově 200 milionů, ale bude jí je deset let splácet z výtěžku z pokut. Po deseti letech váhy přejdou do majetku kraje,“ shrnul Joukl.
Dodavatel bude muset provozovat váhy v řádném stavu, zajistit, aby nedošlo ke zpochybnění vážení.
Kde mají váhy být? „Číslo padesát neznamená padesát lokalit. Těch bude do dvanácti. Vysvětlím to. Chceme, aby byly váhy umístěny i u sjezdů z dálnice D1. Tam je most, pod kterým se projíždí, dále směr, kterým se najíždí a další, kterým se sjíždí. Jde o jednu lokalitu, ale s několika místy, kam jde váhy nainstalovat do silnice, nutná je rovina,“ řekl Joukl.
V úvahu přichází sjezd u Větrného Jeníkova, Měšína, dále taky křižovatka Tři Věžičky či okolí největší tuzemské pily ve Ždírci nad Doubravou. Joukl už jedná o spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, které spravuje právě silnice první třídy.
Strhněme pokutu cizincům z kreditu mýta, navrhuje ŤokVše kolem instalace vysokorychlostních vah u Velkého Meziříčí sledují také na ministerstvu dopravy. „Beru to jako pilotní projekt v rámci České republiky, protože tady jde o záměr dotažený nejdál. I co se správního řízení týče,“ podotkl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ovšem jedním dechem dodal, že přece jen určitou rezervu ještě vidí. „Na tuzemské dopravce a jejich přetížená nákladní vozidla se takto ve správním řízení dosáhne. To je správná cesta. Problém ovšem bude se zahraničními kamiony,“ řekl ministr Ťok. Navrhuje navázat pokutování cizinců na výběr mýta. „Bude to potřeba ošetřit tak, aby jim bylo možné pokutu strhnout z kreditu, než opustí hranice. Protože jakmile odjedou, k penězům už se nedostaneme,“ dodává šéf resortu dopravy. Jeden přetížený kamion podle krajského náměstka pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) poškodí silnici stejně, jako když po ní projede dvacet tisíc osobních vozů. Hejtmanství letos na jaře uvádělo, že průtahem Velkého Meziříčí po krajské silnici II/602 denně projíždělo asi 12 200 vozidel, z toho 1 320 nákladních aut. Podle odhadu kraje tou dobou mohla být přetížená až pětina „náklaďáků“. |