Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Jihlavská vysoká škola chce budovat koleje. Přilákají studenty, slibuje si

  12:11
Nevyužívaný areál, jenž byl součástí staré nemocnice, by měl do čtyř let sloužit Vysoké škole polytechnické Jihlava. Jediná vysoká škola na Vysočině chce na pozemku, který před lety dostala od Kraje Vysočina, vybudovat koleje. Nabídly by lůžka pro 400 studentů, akademických pracovníků a vědců.

Jediná vysoká škola na Vysočině chce na svém pozemku vybudovat vysokoškolské koleje. Takto by podle vizualizace měly vypadat. | foto: A 32 spol. s r.o.

Vlastní koleje Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) zatím nemá a k ubytování studentů využívá mimo vlastní budovy ve Fritzově ulici i pronajaté prostory od magistrátu v ulici Brtnická. Jde o ubytování pro 160 lidí. Budovy však podle VŠPJ už nevyhovují technickým stavem ani vybavením.

„Využíváme dvě třípodlažní budovy bez zateplení s celkovou kapacitou 125 lůžek na 25 pokojích se sdíleným sociálním zařízením na jednotlivých podlažích. Budovy jsou ve špatném technickém stavu a škola je nucena vynakládat nemalé prostředky na zajištění jejich provozu,“ popisuje stav mluvčí VŠPJ Vendula Marešová.

Druhým ubytovacím zařízením je přízemní budova v ulici Fritzova s kapacitou 35 lůžek, která je stará 70 let. „Budova je ve špatném technickém stavu, proniká do ní vlhkost, nemá izolace a její technické zabezpečení je již na hranici životnosti,“ dodává Marešová.

Nedostatek vlastních ubytovacích kapacit pro studenty a akademické pracovníky je v současné době ve Strategickém záměru VŠPJ jako jeden z nejvýznamnějších limitů rozvoje školy. Podle materiálů v Radě Kraje Vysočina se to projevuje mimo jiné nižším zájmem o VŠPJ ze strany potenciálních studentů i akademických pracovníků, pro něž není z různých důvodů možné či únosné každodenní dojíždění.

Koleje přilákají studenty, shodují se rektoři

Vybudování vysokoškolského kampusu má jako jednu z priorit stávající rektor Václav Báča. „Vznik kolejí podpoří plnohodnotné fungování VŠPJ a pomůže na Vysočinu přilákat talentované studenty i akademické pracovníky a přispěje k rozvoji nejenom akademického života nejenom v rámci krajského města, ale i celého regionu,“ řekl.

Ve stejném duchu hovoří i v lednu zvolený kandidát na rektora Zdeněk Horák, který by měl po jmenování prezidentem do funkce nastoupit letos v červenci. „Kampus se zázemím pro studenty posune školu dál,“ uvedl před časem.

Pozemek pro vysokoškolské koleje se nachází v blízkosti VŠPJ a rozkládá se mezi autobusovým nádražím a soudem. Území je vymezeno ulicemi Tyršova, Fritzova a třídou Legionářů. V minulosti to byl areál staré jihlavské nemocnice s parkem. Dnes je zde parkoviště VŠPJ a průchozí park.

„Budova kolejí by měla stát na současné zpevněné ploše podél ulice Fritzova,“ přiblížila umístění mluvčí Marešová.

Popínavé rostliny na bocích, k dispozici i park

Projekt nových vysokoškolských kolejí je připraven jako dvouetapový s tím, že každou z etap je možné realizovat samostatně dle potřeb a aktuálních možností investora. První etapa výstavby pětipodlažního objektu počítá s kapacitou 200 lůžek, což je ubytování pro přibližně 10 procent studentů.

Objekt je navržen s popínavými rostlinami na bocích konstrukce a zeleň by měla být i na střeše. K dispozici má být také více než čtyřicítka parkovacích míst.

Společně s výstavbou kolejí se úprav dočká také přilehlý park. „Půjde o odstranění nevhodných, přestárlých a provozně nebezpečných dřevin s následnou náhradní výsadbou. Vše bude řešeno ve spolupráci s odborem životního prostředí magistrátu,“ upozornila Marešová s tím, že park bude sloužit pro relaxační, sportovní a volnočasové aktivity nejenom studentů, ale i veřejnosti.

Pomoci mají ministerská i krajská dotace

Rozpočet pro výstavbu zatím počítá s částkou 300 až 330 milionů korun. Vysoká škola polytechnická jako investor předpokládá, že část bude financována z prostředků dotace ministerstva školství. Ta by mohla činit až 60 procent celkových nákladů.

„Vzhledem k vysoké finanční náročnosti stavby vázané zejména na vývoj cen na stavebním trhu není reálné zajistit spolufinancování pouze z rozpočtu VŠPJ, ale je nutné získat zdroje také z příspěvků partnerů,“ upozornila mluvčí školy.

Kraj Vysočina chce projekt podpořit částkou 90 milionů korun. Záměr už schválila Rada Kraje Vysočina a musí jej ještě potvrdit zastupitelé.

„Rozvoj Vysoké školy polytechnické Jihlava považujeme za jeden ze zásadních vzdělávacích projektů v oblasti vysokého školství. Koleje k plnohodnotné vysoké škole patří. Myslíme si, že to není jenom příležitost pro rozvoj vysoké školy, ale zároveň i pro celospolečenský život ve městě a v regionu, který vysokoškolští studenti mohou ovlivnit. Mimo jiné dojde i k smysluplnému využití rozvojového prostoru v blízkosti vysoké školy,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek (ODS).

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Král sýrů slaví sto let. Dovezený camembert museli přizpůsobit české chuti

Král sýrů slaví hodně kulaté jubileum – sto let výroby v Česku. Právě v roce 1923 čeští spotřebitelé poprvé ochutnali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvodníci obrali lidi o miliony eur, pět z nich předala Ukrajina české policii

Policisté z Vysočiny podali návrh na vazbu pro pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny k trestnímu stíhání....

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Pelhřimov si jako poslední na Vysočině vychová vlastní zdravotní sestry

Když se žáci základních škol z Pelhřimovska rozhodli, že svou profesní dráhu spojí se zdravotnictvím, museli na...

Kolo není jenom o dřině, říká nadějný cyklista z jihlavského gymnázia

Za svůj nejoblíbenější závod jihlavský cyklista Sebastian Pavlas označuje český podnik L’Etape by Tour de France. Proto...

Vojenské letiště v Náměšti se na tři týdny stává azylem gripenů z Čáslavi

Více letecké techniky i personálu má od pondělka 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na...

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...