„Termín dokončení výstavby kolejí je naplánován na listopad 2026. Předpokládáme, že koleje začnou v běžnému provozu sloužit v průběhu roku 2027. Budou mít ubytovací kapacitu přibližně 200 studentů, což představuje zhruba deset procent z celkového počtu studentů školy,“ sdělila Martina Tomšů z oddělení marketingu a propagace VŠPJ.
Stavební práce byly zahájeny v průběhu ledna tohoto roku. „Vlivem soudního sporu se zahájení výstavby kolejí zpozdilo o dva roky,“ upozornila Tomšů.
Stavební povolení na stavbu kolejí bylo vydáno stavebním úřadem v Havlíčkově Brodě 15. května předloňského roku. Proti rozhodnutí se však odvolalo několik majitelů nemovitostí ve Fritzově ulici.
Kvůli námitce o podjatosti jihlavského magistrátu bylo pak řízení přesunuto do Středočeského kraje. Krajský úřad Středočeského kraje nakonec rozhodl o platnosti stavebního povolení, stěžovatelé ale tuto platnost soudně napadli u Krajského soudu v Hradci Králové a došlo tak k odkladu platnosti stavebního povolení. „Loni 23. července byla žaloba nakonec v plném rozsahu zamítnuta,“ sdělila Tomšů.
Ubytování pro studenty za 300 milionů
Výběrové řízení na zhotovitele stavby loni v červnu ukázalo vítězem konsorcium Sdružení Koleje firem Podzimek a synové, OHLA ŽS a Metrostav DIZ.
„Ztratili jsme zbytečnými průtahy skoro dva roky času. Dokázali jsme, že je projekt kolejí skvěle připravený a vyhovuje všem legislativním požadavkům. Naši studující i město Jihlava si zaslouží rozvoj studentského života a moderní ubytování pro studující tomu výrazně napomůže,“ komentoval to rektor VŠPJ Zdeněk Horák.
Jihlava podpoří studentské koleje. Mladí a chytří městu prospějí, tvrdí primátor![]() |
Autory studie na výstavbu studentských kolejí jsou architekti ze studia A 32. Studie vznikla už v roce 2021. Celkem 60 procent z částky na stavbu kolejí bude z dotace ministerstva školství, další peníze poskytuje kraj a město Jihlava.
Stavba za přibližně 300 milionů korun vzniká v prostoru po někdejší hospodářské budově s kotelnou a vedlejších ubytovnách takzvané staré jihlavské nemocnice.
Aktivisté chátrající stavbu nezachránili
Zmíněnou hospodářskou budovu s kotelnou projektoval slavný architekt Bohuslav Fuchs ve 30. letech minulého století, dokončena byla v roce 1942. Pozemek, na němž stála, patří nyní Vysoké škole polytechnické. Ta nechala stavbu srovnat se zemí pro stavbu kampusu, knihovny a parkoviště.
V roce 2010 se snažila skupina aktivistů chátrající stavbu zachránit. Obrátili se na ministerstvo kultury, aby ji prohlásilo památkou. V poslední chvíli tehdy tuto snahu podpořil i jihlavský magistrát, ale neúspěšně.
„Jedná se sice o kvalitní příklad architektonické produkce s řadou původních prvků, nicméně stavba zejména svým charakterem a současným stavem nesplňuje podmínky pro prohlášení za kulturní památku,“ stálo v rozhodnutí ministerstva.
V roce 2016 na magistrátu vznikl nápad zřídit k místu někdejší Fuchsovy budovy naučnou stezku s fotografiemi původních staveb.