Do kláštera v Želivě internovali 464 duchovních, připomíná je památník

  10:53aktualizováno  10:53
Památník všem kněžím, řeholníkům a řeholnicím z Čech, Moravy a Slovenska nespravedlivě vězněným za totality slavnostně odhalili v kostele kláštera premonstrátů v Želivě na Pelhřimovsku. Akce byla součástí víkendové pouti smíření, která se zde pravidelně touto dobou koná.

Kříž s bronzovou plastikou Krista a pamětní deskou byl odhalen na závěr mše, kterou sloužil opat želivského kláštera Jáchym Jaroslav Šimek. Promluvil i německý opat premonstrátů Albert Dölken z Hambornu.

V želivském klášteře byl v letech 1950 až 1956 komunisty zřízený internační tábor pro duchovní. Zadržováno tam bylo 464 kněží z Čech, Moravy a Slovenska.

„Nemohli do kostela, nemohli sloužit mše a dokonce kostel nemohli ani vidět. Okna kláštera byla zamalovaná,“ řekl opat Jáchym.

Nový památník není první připomínkou této smutné historie v želivském klášteře.

Uvnitř sakrální stavby se nachází například seznam všech 464 kněžích, kteří zde byli internováni. V kostele je zase umístěn i loni posvěcený obětní stůl jako připomínka obětí totalit.

„Chtěli jsme ještě posilnit odkaz mučedníků z dob totality tím, že odhalíme tento nový kříž. Byli bychom rádi, kdyby byl Želiv místem, kde se tyto události budou připomínat. Důležité je hlavně usmíření, na které chceme dát důraz v těchto dnech,“ prohlásil převor želivského kláštera premonstrátů Tadeáš Spišák.

Fotogalerie

Mezi nuceně zadržovanými byl v klášteře například František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál. Ten se v Želivě se svými spoluvězni znovu setkal 13. srpna 1968 na první smírné pouti, kde odpouštěli svým trýznitelům.

Jedním z účastníků této pouti byl i duchovní Antonín Šuránek, který byl v klášteře rovněž vězněn. Je autorem veršované části křížové cesty, která je známá jako Želivská křížová cesta, a napsal také deník z internačního tábora.

Součástí nového památníku je i Šuránkův citát: „Já se modlím denně za naše dozorce, za toho pána, který mě vyšetřoval ve vězení a vypravoval do Želiva, za všechny, kteří proti mně shánějí materiál, kteří mně zde budou prověřovat a vyšetřovat a odtud odvážet, popřípadě soudit, abych ukázal, že jako katolický kněz nemám k nim žádné nenávisti, nýbrž je naopak upřímně miluji a vyprošuji jim totéž co sobě...“

INM a šestá rána Kristova

Nový památník se nachází ve výklenku v zadní části klášterního kostela. Jeho autorem je slovenský umělec Svetozár Ilavský.

Památník v podobě kříže s plastikou Krista je jednou z variant kříže, který Ilavský vytvořil v roce 2003 na pódium v Bratislavě, pro návštěvu papeže Jana Pavla II. „Bereme to jako součást symboliky. Jan Pavel II. je považován za jednoho z těch, kdo přispěli k pádu komunismu,“ dodal převor.

Na podkladové desce jsou vyryta písmena INM, in memoriam, tedy na památku.

„Můj záměr byl takový, aby písmena vypadala, jako kdyby je ve spěchu větvičkou nebo kusem dřeva vyryl některý z uvězněných kněží do země. Symbolicky je tam vyškrábnuté také číslo 6 jako šestá rána Kristova, kterou měl od kříže, který nesl,“ vysvětlil slovenský výtvarník.

Svetozár Ilavský je také autorem obětního stolu umístěného v kostele. Jeho součástí jsou ostatky dvanácti mučedníků z různých dob pronásledování.

Jedná se o mučedníky z prvních dob křesťanství, ostatky řádových mučedníků a pak ostatky mučedníků z dob komunismu. „Jsou to ostatky slovenských mučedníků, například řeholnice Zdenky Schelingové nebo Tituse Zemana. Z českých osobností bohužel nebyl zatím žádný blahořečen. Ale už se například rozběhl proces blahořečení pátera Josefa Toufara, který spadal do našeho vikariátu, kandidátem je i již zmiňovaný kněz Antonín Šuránek,“ poznamenal páter Tadeáš Spišák.

Komunisté nechali želivský klášter v roce 1950 zrušit. Jak bylo výše uvedeno, do roku 1956 v něm fungoval internační tábor pro duchovní. V roce 1957 v něm pak byla zřízena psychiatrická léčebna.

Premonstráti se do želivského kláštera mohli znovu vrátit počátkem 90. let.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Dukla uspěla v derby, vyhrály Brno i Jihlava. Dál vedou Pardubice

Momentka z utkání Jihlava (ve žlutém) vs. Líšeň.

Čtyřmi góly potvrdili fotbalisté Pardubic vedení ve druhé lize. Doma v zápase 6. kola deklasovali Sokolov 4:0 a...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Další z rubriky

Modernizaci D1 doprovází smrt nepozorných řidičů, nedobrzdí před zúžením

Těžká dopravní nehoda se v úterý odpoledne stala na kilometru 114,5 ve směru na...

Na třech opravovaných úsecích D1 na Vysočině se jen od začátku letošních letních prázdnin stalo už 128 nehod, v průměru...

Omezení na D1 u Velkého Beranova by mohlo skončit dřív, už v půlce září

Kompletně opravená by měla být D1 v roce 2021.

Řidiči by se mohli dočkat plynulejší jízdy po dálnici D1 mezi Velkým Beranovem a Měřínem o něco dřív, než se původně...

Pesticidy jim nesmrdí, ale hnůj ano. Lidé si odvykli, říká biofarmář

Petr Marek vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, půl roku strávil na...

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, půl roku strávil na studiích v Anglii. Přesto místo obleku a kravaty...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR COUNTRY MANAGER - ENERGETIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz