Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Kvůli nemoci přišel o nohu, sportuje však dál. A pořádá cyklojízdu pro děti

  8:53
Nikdy se nevzdávej! To je jedno z hesel, které si oblíbil Aleš Wasserbauer ze Žďáru nad Sázavou. Před dvanácti lety přišel kvůli nádoru o celou pravou nohu a musel zapomenout na svoje oblíbené sporty, sám to však nevzdal. Naopak. Po tom, co prožil, se rozhodl, že bude pomáhat potřebným.

Když byl Aleš Wasserbauer v reprezentačním týmu handicapovaných, najezdil na kole tisíce kilometrů ročně. „Teď už jsou to jen stovky,“ říká zakladatel úspěšné akce Na kole dětem Žďárskými vrchy. | foto: Petra Vince

Před čtyřmi roky založil charitativní cyklojízdu Na kole dětem Žďárskými vrchy. Z jejího výtěžku organizátoři obdarovávají nadační fond Krtek pomáhající onkologicky nemocným dětem a také dětská oddělení novoměstské a jihlavské nemocnice.

„Ani po amputaci život nekončí, i když to nejsou jednoduché chvíle. Člověk si může najít variantu, jak dál sportovat,“ říká třiatřicetiletý otec dvou dětí.

Kam jste se od uspořádání prvního ročníku posunuli?
Moc se toho nemění. Naše akce se ustálila na stejné trase ze Žďáru přes Svratku, Sněžné a Nové Město na Moravě, z výtěžku podporujeme stejné organizace. Chtěli jsme se stát zavedenou značkou, a to se asi podařilo. Zájem firem i lidí je znát.

Co vám dosavadních pět ročníků dalo do života?
Myslím, že jsem pokornější. Ale to asi souvisí s mojí nemocí. Jsem klidnější při organizaci, všechno je zaběhlé, tým funguje skoro až samozřejmě. A když se zeptám, co za to? Nic! Dělají to pro dobrý pocit. I firmy dobře reagují. Těší mě, že lidé sami chtějí. A samotná organizace musí bavit. Pokud bych to bral z povinnosti, je to začátek konce. Za předchozí čtyři roky jsme vybrali zhruba milion korun. Na finance se nevážu: i kdyby se vybralo jen deset tisíc, má to smysl. Peníze přispěly na vylepšení pokojů na dětských odděleních. A prostředí a vybavení je strašně důležité. Když už se dítě dostane do takové situace a musí být třeba i několik měsíců v nemocnici, jako jsem byl já, tak ať se cítí díky prostředí lépe, skoro jako doma.

Podpořit vás od prvního ročníku jezdí i Josef Zimovčák na svém vysokém kole.
Ano. Má svoji republikovou akci Na kole dětem, která mě na začátku myšlenkově i svými principy inspirovala. Letos se Pepa při svojí tour dvakrát opravdu hodně vysekal. Jednou skončil na jipce, měl pak být podle lékařů minimálně tři měsíce v klidu. Ale je to nezmar, za čtrnáct dní po nehodě už se mnou seděl na kole při akci Na kole dětem Toulavou. Loni v listopadu se mi totiž ozval člověk, jehož malý syn onemocněl leukémií. Když se dozvěděl, co dělám, tak se rozhodl uspořádat něco podobného ve Středočeském kraji.

Jako vás před pár lety inspiroval Josef Zimovčák, tak vy jste inspiroval někoho dalšího?
Ano. Našel se další blázen. (směje se) Přesně to jsem si říkal, že by se mohlo povést. Letošní cyklojízdu s námi jel i můj kamarád, který má také jen jednu nohu. On mě naučil sjezdovat na lyžích, já jeho zase trošku motivuji do cyklistiky.

Takže jste se, co se týká pohybových limitů a možností, zase posunul o kus dál?
Ano. Chyběl mi totiž sport na zimu a lyžování mě chytilo. Bazén je přes zimu sice super kompenzace na záda, protože při chůzi se trošku kroutím, ale moc mě to nebaví. Tak jsem se naučil s pomocí stabilizačních holí lyžovat na jedné noze, jezdíme do Krkonoš. Takových magorů, jako jsme my dva, u nás asi moc není. Přišel jsem do obchodu a ptal jsem se, zda jim tam třeba z nějaké reklamace nezůstala jedna bota a lyže. Koukali na mě nechápavě, protože když chodím s protézou, tak to není na první pohled úplně znát.

Takových historek máte asi víc, že?
To ano. Dělal jsem dříve instruktora spinningu (cvičení na speciálním kole – pozn. red.). Po amputaci jsem chodil jezdit sám bez lidí a po tréninku mě potkala paní uklízečka, která mě znala, a ptala se: Co se vám stalo, že kulháte? Než jsem jí odpověděl, tak řekla něco v duchu: Nebojte, mladý kosti dobře rostou. V té době už jsem byl bez nohy. (směje se)

Aleš Wasserbauer (33)

  • Hrával hokej, dělal instruktora spinningu, v 21 letech však musel podstoupit boj s rakovinou. Kvůli nádoru přišel o celou pravou nohu.
  • I přes svůj handicap pak začal závodit na kole, rok a půl byl v reprezentačním týmu a jezdil evropské poháry. „Začátky byly krušné, začínal jsem na opravdu malé vzdálenosti. Když člověk překonává jednou nohou na pedálu nahoře mrtvý bod pomocí zadního stehenního svalu, který na to není stavěný,“ líčí.
  • Před čtyřmi lety založil charitativní cyklojízdu Na kole dětem Žďárskými vrchy. Trasa dlouhá 67 kilometrů vede ze Žďáru přes Svratku, Sněžné, Nové Město na Moravě zpátky do Žďáru.
  • Pracuje jako inženýr kvality v nadnárodní firmě Teleflex. Žije ve Žďáře nad Sázavou, s manželkou má dva syny ve věku 2 a 5 let, kteří sobotní akci odstartují.
  • Kromě sportu se věnuje také včelaření a rybaření. „Včely jsou krásný koníček, i když jsem po medování celý popíchaný,“ říká s úsměvem.

S čím jste se po amputaci nejhůř vyrovnával?
Asi se situacemi, kdy mě lidé poprvé viděli s jednou nohou. Sžít se s tím, že to tak je. Děti reagují úplně specificky, pro ně jsem robocop. Znám pár lidí s amputací a jsou to největší borci. Většinou to mají srovnané a umí si ze sebe dělat srandu.

Je to jiné, když si člověk zaviní amputaci vlastní vinou, třeba při autonehodě? Vy jste byl asi vděčný, že jste vůbec přežil.
To asi ano, je to jiné. I závodění po úrazu je jiné než po nemoci. Tělu vyčerpanému léčbou nemůžete tolik naložit.

Nedostal jste chuť po pauze znovu závodit na kole?
To ne. Myslím, že právě kvůli závodění v reprezentaci se mi tehdy nemoc znovu vrátila. Člověk jde při enormní zátěži na hranu – nebo někdy až za hranu – tělo se překyselí, a to není úplně dobře. Zjistil jsem, že tudy cesta nevede, a přestal jsem závodit. Nemoc se mi vrátila celkem dvakrát. Už to stačilo.

Kolik teď našlapete ročně kilometrů?
Dříve to byly tisíce, teď už jen stovky. Kvůli rodině, práci nebo dalším koníčkům nemám tolik času, i když mě kolo pořád baví. Ve firmě jsem vyhecoval pár lidí a jezdíme na pravidelné vyjížďky. Oblíbil jsem si taky koloběžku.

Máte takové motto: pomáhat lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí. Povězte, co vás k tomu vedlo?
Vzniklo to už při pobytu v nemocnici. Vnímal jsem, jak personál dělá první poslední pro to, aby děti prošly nemocí co nejlépe. Vnímal jsem to asi trošku jinak, byl jsem tam v jednadvaceti letech jeden z těch starších.

Co se vám obvykle honí hlavou na startu, když vyrážíte s davem cyklistů na bezmála sedmdesátikilometrovou trasu?
Na kolikátém kilometru přijdou křeče. (směje se) Jak se noha sekne, už to nejde. Ale z kola bych nechtěl slézt. Dám si magnezium a ve Sněžném buchty a škvarkovou pomazánku. Je skvělé, že nám města a obce, kde zastavujeme, na svoje náklady nachystají občerstvení pro celý peloton. Taky se těším, až se ve stržanovském kopci otočím a uvidím celý ten dav cyklistů za sebou. Většina přijde kvůli té myšlence, což je super. A jsem rád, že do toho s námi jde Pepa Zimovčák, který na tom vysokém kole musí strašně trpět. Pak je fajn přijet zpátky do Žďáru a říci si, že to má smysl.

Autor:
  • Nejčtenější

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř...

Učitele překvapilo, že byl jediným zájemcem o stávku. Protest raději vzdal

Jednou ze škol, které pondělní školní stávka nakonec úplně minula, je VOŠ a SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálnice D1 dnes už poněkolikáté stála. Kamiony nemohly vyjet stoupání

Dálnice D1 byla dnes vinou napadaného sněhu opakovaně zablokovaná. Naposledy na 78. kilometru ve směru na Brno. Celou...

Premiér Fiala navštívil v den protestů soukromou školu, odjel bez komentáře

Na cestu, která je zaměřena na oblast zemědělství, se vydal premiér Petr Fiala (ODS). Jeho návštěva Vysočiny se konala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brod zahltily kilometrové kolony. Důvodem je příprava křižovatek na obchvat

Poslední dny zbývají do otevření nejočekávanější dopravní stavby poslední let na Vysočině, obchvatu Havlíčkova Brodu....

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Zrcadlově obrácený svět Methoda Kalába. Slavný tiskař má pamětní desku

Přestože ve svém oboru patřil ke světové špičce, jméno Methoda Kalába v jeho kraji zapadlo. Rodák z Veselíčka, jenž...

Dálnice D1 dnes už poněkolikáté stála. Kamiony nemohly vyjet stoupání

Dálnice D1 byla dnes vinou napadaného sněhu opakovaně zablokovaná. Naposledy na 78. kilometru ve směru na Brno. Celou...

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se...

Kluziště, vyhlídkové kolo i vánoční trolejbus. Jihlava chystá nový advent

Adventní program v Jihlavě nabídne dvě kluziště, nově také deset metrů vysoké vyhlídkové kolo, novinkou bude i vánočně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...