„28. srpna vytvoří zhruba 160 hasičů s pomocí 40 proudnic fontánu na hladině Konventského rybníka. Nyní vybíráme vhodnou doprovodnou barokní hudbu,“ uvedla místostarostka Ludmila Řezníčková.
Při této příležitosti také budou odhalena dvě umělecká díla z kovu a dřeva, jež budou umístěna na pontonech na hladině. „Obě díla, jedno od českého a druhé od rakouského umělce, budou odkazovat k baroku a Zelené hoře,“ upřesnila Řezníčková s tím, že pět metrů vysoké instalace zůstanou na hladině zhruba měsíc.
Santiniovské oslavy vyvrcholí na konci září. Na hladině Konventského rybníka se odehraje 24. září koncert chlapeckého pěveckého sboru Florianer Sängerknaben z kláštera Sankt Florian v Rakousku. „Koncert bude odkazovat k barokní tradici koncertů na hladině,“ poznamenala Řezníčková. Poutě na Zelené hoře byly hlavně v barokní éře spojené právě se slavnostmi na vodě.
Hlavní program se pak odehraje od 24. do 28. září. Kostel sv. Jana Nepomuckého byl vysvěcen přesně 28. září 1722. V den státního svátku bude letos lidová krojová pouť, jejíž obnovenou tradici v minulých letech přerušila protiepidemická opatření. Během hlavních oslav se uskuteční několik poutních mší, na programu budou přednášky historiků a také koncerty, vystoupí například Horácká muzika.
Vzniklo monumentální dílo plné symbolů
Kostel zasvěcený Janu Nepomuckému se začal stavět v roce 1719, tedy ještě před oficiálním blahoslavením a následným svatořečením mučedníka. Opat žďárského cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva, který Jana z Nepomuka uctíval, se po otevření světcova hrobu v pražské katedrále a potvrzení jeho mučednické smrti rozhodl postavit budoucímu světci první kostel na Moravě.
Zakázku svěřil Janu Blažeji Santinimu (1677–1723), který se předtím cisterciáckému řádu osvědčil v Sedlci u Kutné Hory při přestavbě klášterního kostela Nanebevzetí P. Marie a který pak na žďárském kopci během tří let vytvořil monumentální dílo plné symbolů. Obě tyto stavby ve stylu barokní gotiky dnes figurují na prestižním seznamu UNESCO.
Santiniho stavby jsou díky dalším zakázkám pro žďárský klášter rozeseté po celém Žďársku. Toho využijí organizátoři při rodinné cykloakci, která tyto stavby symbolicky propojí. Detaily zatím nejsou známy.
Město plánuje také sérii pěti přednášek historika Jaroslava Čechury nebo vlastní výstavu Roky v baroku. Ta bude lákat do Regionálního muzea od června do konce září. „Představí barokního člověka a jeho všední svět. Jak se lidé rodili, rostli, poznávali se, válčili a umírali,“ informovala místostarostka Řezníčková.