Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Covid sebral Žďárské lize mistrů pět disciplín. A nabídl nového vítěze

  9:42
Zvláštní ročník prožili loni amatérští sportovci ve Žďárské lize mistrů. Opatření proti covidu zasáhla i tuto populární soutěž sportovní všestrannosti. Pět z celkových šestnácti disciplín se nakonec vůbec neuskutečnilo. Oficiální výsledky už sice organizátoři zveřejnili, poháry však zatím čekají na předání v krabicích.

Vítěz dvacátého ročníku Žďárské ligy mistrů Jan Pařík (na snímku s černou helmou) má předpoklady zopakovat celkové prvenství i v dalších letech. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„I přes nečekané problémy jsme z toho ještě vyšli se ctí. Ale dvacátý ročník byl úplně jiný než ty předešlé. Na začátku roku jsme stihli jen obří slalom a kuželky, na běžky nedošlo kvůli chybějícímu sněhu a short track na zimním stadionu úřady zakázaly pár dní před termínem,“ připomíná březnový lockdown organizátor soutěže Jiří Šustr.

Jen letní disciplíny se odehrály téměř bez problémů, kalendář však byl od konce května do září pořádně našlapaný. Po rozvolnění se mohl uskutečnit atletický trojboj, přespolní běh, časovka, inline bruslení, plavání, triatlon, cyklistická etapa a terénní duatlon. Poslední disciplínou se stal na začátku října koulařský sedmiboj, pak už měli sportovní nadšenci zase utrum.

„Konzultoval jsem s hygieniky, co by se dalo uskutečnit. Například při střelbě ze vzduchovky bychom museli po každém účastníkovi dezinfikovat podložky a zbraně. Tak nám na konci roku zůstalo viset pět neuskutečněných disciplín,“ shrnuje Šustr. Kromě střelby se nedostalo také na bowling, short track, běžky ani plavecký sprint.

Zkrácený ročník tak mohl výrazně zamíchat celkovým pořadím. Soutěž, i když zahrnuje celkem šestnáct disciplín, je oficiálně dvanáctiboj, protože těm, kteří stihnou některé disciplíny navíc, se nad rámec dvanáctky slabší bodové výkony škrtají. Tentokrát si takový luxus nikdo nemohl dovolit. Je zbytečné spekulovat, jak by celkové výsledky vypadaly, kdyby šlo o obvyklý ročník.

Po deseti letech se objevil nový král

Deset let soutěži kralovalo duo Marek Papoušek – Pavla Marečková. Zatímco Marečková svoji pozici obhájila i nyní, její partner se musel sklonit před výkony Jana Paříka. „Všichni jsme sledovali jejich napínavé soupeření až do konce a zároveň věděli, že se pořadí ještě posledním závodem může otočit,“ míní Šustr.

Žďárská liga mistrů

  • Skladba soutěže se časem měnila, nyní seriál zahrnuje 16 disciplín (bowling, běh na lyžích, obří slalom, kuželky, short track, přespolní běh, inline bruslení, atletický trojboj, časovka, dálkové plavání, triatlon, cyklistický závod, terénní duatlon, koulařský sedmiboj, plavecký sprint, vzduchovka). Počítá se však jen 12 nejlepších výkonů.
  • Nejúspěšnějším dvanáctibojařem je s 10 celkovými triumfy Marek Papoušek, mezi ženami dominuje osminásobná vítězka Pavla Marečková.
  • Více informací o amatérské soutěži ve sportovní vytrvalosti naleznete na webu zrliga.cz.

„Honza Pařík nakonec vyhrál o hodně. Když nebylo možné odečítat žádnou disciplínu, bylo to pro mě těžké. Je znát, že je soupeř mladší, má dobrou průpravu, stal se z něj můj nástupce. Když se bude dál účastnit a podávat výkony jako letos, může to nadlouho převzít,“ smekl před výkony brněnského sportovce Marek Papoušek.

Nový šampion má laťku nastavenou vysoko, Papoušek svými vyrovnanými a soustředěnými výkony vládl dvanáctiboji celou jednu dekádu. I když se mnoho borců snažilo jej sesadit. „Roky jsou přece jen znát,“ uznává třiačtyřicetiletý učitel angličtiny. „Vždycky rád přijdu závodit, ale je to náročné, bolí to a regenerace je delší,“ dodává.

Marek Papoušek na závěr složitého ročníku vysekl pochvalu organizátorům. „Vzhledem k omezeným možnostem se disciplín uskutečnilo ještě celkem hodně. Jiří Šustr je do toho pořád zapálený, a jakmile to jde, soutěží se. Velká pochvala, že z minima vytěžil maximum.“

Jedenadvacátý ročník? Start je stále v nedohlednu

Vzhledem k přetrvávajícím opatřením je začátek nového ročníku Žďárské ligy mistrů stále v nedohlednu. „V tuto chvíli je těžké cokoliv plánovat. Jakmile to bude možné, budu s provozovateli sportovišť jednat, za jakých podmínek bude možné disciplínu uspořádat,“ slibuje Jiří Šustr.

Před Vánocemi alespoň vyhlásil druhou legendu Žďárské ligy mistrů. Stal se jí Luboš Švanda. Tento sedmdesátník s sebou na soutěž vodí i vnoučata a patří mezi pět borců, kteří se zapojili do všech dosavadních ročníků.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Archeologický výzkum pod brodským obchvatem měnil historii a naplnil muzeum

16. června 2024  9:08

Doklad o osídlení Posázaví v pravěku. Existence středověkých hutí netušeného významu. Unikátní...

Z přírody mizejí čejky ve velkém. Vzácné ptáky ohrožují i pobíhající psi

23. června 2024  12:02

Čejka chocholatá, jeden z nejrychleji ubývajících tuzemských ptačích druhů, se usídlil v těsné...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Brod hodil záchranné lano Jiskře, opozice má pochyby o jejím hospodaření

21. června 2024  14:23

Havlíčkobrodská sportovní organizace Tělovýchovná jednota Jiskra získá od města tři miliony korun....

Festivaly otevírají brány. Smršť letní zábavy už odstartoval Bernard fest

21. června 2024  9:36

Největší tuzemské hudební hvězdy, reprezentující celou řadu žánrů od popu přes rock či rap až po...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...