Vstupní část bývalého žďárského městského úřadu má být při plánované rekonstrukci zbourána. Město tak bude muset řešit i nové umístění busty T. G. Masaryka a pamětní desky 17. listopadu 1989. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Žďár upraví bývalý městský úřad, řešit bude azbest i Masarykovu bustu

  • 0
Město Žďár nad Sázavou připravuje rekonstrukci bývalého městského úřadu na horním konci náměstí Republiky. V posledních letech si objekt pronajímá soukromá firma.

„Příští rok, vypadá to na jeho druhou polovinu, bychom rádi začali rekonstruovat či revitalizovat budovu bývalého městského úřadu. Dosud město akcentovalo spíše rekonstrukce budov nekomerčního charakteru, hlavně škol a školek. Město však má také řadu objektů s komerčními nájemci,“ vysvětluje starosta Martin Mrkos.

Podle něj Žďár vlastní celkem 87 objektů včetně sportovišť.

Nyní je řada na budově, která nahradila po velké asanaci starého Žďáru původní zástavbu a v roce 1980 začala sloužit jako městský národní výbor. Úředníci budovu opustili v roce 2004, kdy se přestěhovali do výrazně větší budovy bývalého okresního úřadu v Žižkově ulici.

Budova neodpovídá roku 2022

„Stav budovy bývalého městského úřadu je neuspokojivý. Není dostatečně zateplená, při větších deštích zatéká okny, byly problémy i se střechou. Estetika budovy celkově neodpovídá očekávání a roku 2022,“ poukazuje starosta Mrkos.

O nutnosti revitalizace této budovy na horním konci náměstí se mluví už delší dobu.

„Projekt v minulosti nevycházel dobře z hlediska návratnosti,“ připomněl Mrkos. Tehdy vycházela návratnost investice na čtyřicet let, situace se však mění kvůli rapidnímu zdražení energií.

Město se při rekonstrukci bude muset vypořádat i se zdraví nebezpečným azbestem, obsaženým v boletických panelech, jimiž je budova opláštěna. Tyto panely se v minulosti hojně používaly právě na obkládání veřejných budov.

Podle starosty jsou náklady na revitalizaci vnějšího pláště a vnitřní úpravy odhadovány na 45 milionů korun.

„Budovu bychom chtěli opravit s dotační podporou, na energetická opatření bychom mohli získat zhruba 18 milionů korun. Celá budova je pronajata firmě Primetals, na nájemném získáváme ročně přibližně dva miliony,“ vysvětluje Martin Mrkos. S komerčním využitím budovy se počítá i nadále.

Zůstává nevyřešená otázka

Jedním z nových energetických opatření bude, že město nechá na střechu instalovat fotovoltaické panely. Na přístavbě, v níž bývala zasedací místnost a nyní slouží jako bazar, je už dva roky zelená střecha.

Objekt však výrazně změní vzhled i z čelní strany. „Podle plánů se odstraní přední malý objekt, který je energeticky náročný, budova nemá kompaktní tvar, jsou tam problémy se střechou,“ zmínil starosta.

Zatím nevyřešenou otázkou je, kam se z čelní stěny přesune busta T. G. Masaryka a bronzová pamětní deska 17. listopadu 1989. „Je to citlivá věc, projde širší diskusí zastupitelů,“ odvětil Mrkos.

Letos na podzim měla začít revitalizace Staré radnice na dolním konci náměstí. Tento projekt však město o rok odložilo.