Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Týdenní plány, žádné známky. I alternativní školy zápolí s domácí výukou

  15:02
Důraz na osobní kontakt, diskuse, častý pobyt venku, ne na domácí úkoly. Tak se učí děti v alternativních školách. Jenže v době epidemie koronaviru, kdy byl přímý kontakt přerušen, je všechno jinak.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Již více než dva měsíce domácí výuky mají za sebou nejen klasické státní základní školy, ale také ty soukromé alternativní. Pro ně je situace složitější mimo jiné i proto, že většina z nich v běžném režimu domácí úkoly žákům příliš nezadává.

Důraz je kladen mimo jiné na osobní kontakt, diskusi, individuální přístup k jednotlivým dětem, častý pobyt venku a praktické objevování a využívání nabytých vědomostí. 

Že zachovat tento přístup i na dálku je někdy docela oříšek, potvrzuje například ředitelka Základní školy Na Radosti ze Žďáru nad Sázavou.

Koronavirus v Česku

Členové hradní stráže procházejí pod Matyášoou branou na Pražském hradě....
Návštěvníky znovuotevřeného Národního technického muzea u vchodu vítá busta...
V Moravskoslezském kraji pokračovalo testování promořenosti na koronavir....

„Stále fungujeme v online režimu, kdy s dětmi komunikujeme prostřednictvím videokonferencí. Dostávají plány na celý týden, ale je to spíše taková nabídka domácí práce, protože ne všem dětem tento systém na dálku vyhovuje. Některé se videohovorů ani nechtějí účastnit, to pak hledáme ve spolupráci s rodiči jiné způsoby, jak je do výuky vtáhnout,“ popsala Petra Vykydalová Kupková s tím, že nějaké odevzdávání úkolů, jejich kontrolování nebo dokonce známkování u nich nepraktikují. Ostatně domácí úkoly žáci nedostávají ani při běžném průběhu školního roku.

Především u mladších dětí se průvodci snaží inspirovat rodiny k praktickým činnostem v přírodě i domácnosti, kterými se školáci nenásilnou formou také něco přiučí.

„Musíme brát ohled na to, že pro děti je to hodně obtížná situace, která navíc trvá velmi dlouho. Jsou z toho už otrávené, chybí jim osobní kontakt se spolužáky i průvodci. Kdybychom na ně nahrnuli hromadu úkolů, nepomůže to ani jim, ani rodičům,“ dodala ředitelka.

Zda se Základní škola Na Radosti také začne plnit dětmi v pondělí 25. května, odkdy se v rámci uvolňování vládních opatření mohou otevírat první stupně základních škol, není ještě jisté.

DOMÁCÍ VÝUKA. Spousta dosud téměř nevyužitých hraček se může hodit.

Při domácí výuce se mohou hodit i nevyužité hračky.

„Průvodci zjišťují u rodičů, zda by o to byl zájem. Popravdě řečeno si neumím v praxi moc představit, jak bychom fungovali. A neumějí si to podle mě představit ani děti. Systém, kdy by museli žáci sedět po jednom v lavici, dodržovat odstup a mít roušky je úplně proti našim principům. Sociální vazby a vzájemný kontakt jsou pro nás hodně důležité. Až děti zjistí, jak to bude fungovat, budou podle mě zklamané,“ myslí si Vykydalová Kupková. 

Od pondělí 25. května se s jistotou otevře soukromá jihlavská ScioŠkola. Mezi rodiči je o zahájení prezenční výuky zájem, docházku chtějí využít zhruba dvě třetiny z nich. Zbytek bude dále pokračovat v distančním vyučování.

„Dětem chybí osobní kontakt se spolužáky i s průvodci, což je hlavní důvod, proč se jich chce tolik od pondělí do školy vrátit,“ míní ředitelka Radka Matějíčková. 

Domácí výuku podle jejích slov pojali zaměstnanci jako výzvu a povedlo se nalézt systém, který vyhovuje jim, žákům i rodičům. Děti mají zadané týdenní plány, na něž jsou už ostatně zvyklé z běžné výuky. Při online setkáních, takzvaných meetech, pak průvodci s dětmi probírají, jak se vše daří plnit, a zjišťují, zda látce rozumějí.

„Pokud by žák potřeboval něco objasnit nebo se poradit, může využít i soukromý meet pouze s průvodcem. Protože my jsme tu od toho, abychom to dětem vysvětlili. Rodičům jsme to na bedra nakládat nechtěli,“ popsala Radka Matějíčková. 

Kromě povinných částí obsahují týdenní plány i nepovinné výzvy, obvykle šité na míru přímo konkrétnímu žákovi. Plán však není seznamem cvičení a úkolů z učebnic, průvodci se snaží být kreativní. Při videokonferencích kreslí společně mapy, zpívají nebo třeba vaří.

„Úplným základem ale podle mě je, že jsou průvodci v klidu, nestresují, nevnímají tuto situaci jako něco tragického. A právě tento klid se jim daří přenášet na děti, což je podstatné,“ dodává Matějíčková.

Průvodkyně s aplikací

Více než dva měsíce online výuky, ovšem z opačné strany, má za sebou také Jana Vaňková, jejíž sedmiletý syn chodí do alternativní Svobodné školy Chotěboř.

„Průvodkyně nastavily domácí výuku přes aplikaci Moodle a tam dávají tipy a doporučení, jak s dětmi pokračovat doma. Máme k dispozici dokumenty i videa, která mi značně ulehčují práci se synem,“ přiblížila Jana Vaňková s tím, že jako zpětnou vazbu zasílá do školy fotografie i videonahrávky. 

Dvakrát do týdne se navíc děti a jejich průvodkyně „potkávají“ v online třídě. „Díky tomu, že systém výuky je založen na waldorfské pedagogice – učení formou hry, je to takto příjemnější jak pro mě, tak i pro syna. Myslím, že je skvělé, že škola využila této možnosti a usnadnila domácí přípravu hlavně rodičům,“ dodává Vaňková.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Z premianta na chvost. Pelhřimovsko má největší podíl nakažených covidem

Dlouhé měsíce od začátku koronavirové krize bylo Pelhřimovsko okresem s nejmenším počtem pacientů s koronavirem....

Chata u jezu poblíž Humpolce ve filmu Soukromá vichřice byla jen atrapa

Jedna z nejobsazovanějších českých hereček Daniela Kolářová začala svoji filmovou kariéru na romantickém místě u...

Dron odhalil u Vysočina Areny další stovky kůrovcem napadených stromů

Odborníci při druhém leteckém snímkování lesů kolem Vysočina Areny odhalili další stovky stromů napadených kůrovcem....

V zahradě žďárského zámku roztopili repliku středověké pece na keramiku

Návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou mohou nyní vstoupit do období na přelomu třináctého a čtrnáctého století a...

Stav. pozemek 3.076 m2, ul. Karlov,…
Stav. pozemek 3.076 m2, ul. Karlov,…

Karlov, Velká Bíteš - Janovice, okres Žďár nad Sázavou
3 076 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...