Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Přetížené automobilové dopravě ve Žďáře uleví ještě jeden nový semafor

  15:43
Chytré semafory, které na počátku léta nahradily své dosluhující předchůdce na hlavních křižovatkách ve Žďáru nad Sázavou, mají za sebou zkušební provoz. Radnice nyní chystá několik změn, které mají dopravě ještě více ulevit.

Nejvíc problémů bývá ve špičce na křižovatce u obchodního centra Convent. Kolonám ve Smetanově ulici má zamezit i větší upřednostnění aut z tohoto směru. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Nová světla, s nimiž se však mnozí řidiči i nadále jen velmi těžko sžívají, sbírají díky svým kamerám data týkající se průjezdnosti města. A ačkoliv někteří motoristé při cestování Žďárem láteří na dlouhé kolony a dopravní zmatky, vyhodnocení počítačových dat hovoří jinak.

Přesto radnice chystá několik změn, které mají dopravě ještě více ulevit. „Průjezdnost jednotlivými křižovatkami se nám oproti starým semaforům zvýšila o jednu třetinu,“ informovala žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková o výsledcích kontrolního dne a ze setkání s dopravními experty, které proběhlo 7. října.

Podle vedení města se od léta ulevilo především křižovatce u kulturního domu. „Dříve, když tam auta přijížděla z Neumannovy ulice, projela pouze tři čtyři a potom hned naskočila červená. Dnes se tato ulice vyčistí velmi rychle,“ uvedl příklad žďárský starosta Martin Mrkos.

Na radnici však připouštějí, že hlavně v odpolední dopravní špičce se kolony tvoří. A ne zrovna malé.

Na vině jsou prý však nikoliv zánovní chytré semafory, ale hlavně stávající uzavírky.

„Je třeba si uvědomit, že se jich bohužel sešlo hned několik naráz. Neprůjezdná je nyní například Novoměstská ulice, přes město vede objízdná trasa způsobená zavřenou silnicí mezi obcí Simtamy a Havlíčkovým Brodem a donedávna působily komplikace také uzavírky a dopravní omezení související s budováním obchvatu Nového Veselí,“ vyjmenovala Ludmila Řezníčková. 

Nejvíce se tato omezení podepsala na křižovatce ulic Brněnská, Novoměstská, Horní a Smetanova u obchodního centra Convent. Podle bezpočtu zkušeností řidičů i fotografií na sociálních sítích se vozidla běžně „štosují“ od semaforů až k budově soudu, což je zhruba půl kilometru, nebo k ještě vzdálenějšímu obchodnímu domu u nádraží.

„Nevím, co si o tom mám myslet. Jezdím tudy každý den a od té doby, co jsou nové semafory, je to šílené. Průjezdnost je špatná, odpoledne bývá ucpaná nejen Smetanova ulice, ale táhne se to až ke Kauflandu,“ popsal na Facebooku své dojmy řidič Jiří Mašek.

Chytré semafory totiž preferují směr, ze kterého jezdí více automobilů. V době, kdy byla u Nového Veselí kvůli stavbě obchvatu doprava řízena semafory, pak přijelo ke křižovatce najednou větší množství vozidel, a stávalo se tak, že odbočování z vedlejších ulic, tedy i ze Smetanovy, bylo omezené.

„Například v odpolední špičce křižovatkou u Conventu projede 700 automobilů za hodinu jak z náměstí, tak z Brněnské ulice. To je 1 400 automobilů v obou směrech. Ze Smetanovy ulice je to zhruba 300 vozů za hodinu s tím, že na každý směr jede zhruba třetina aut. Kdyby semafor pustil další stovku aut za hodinu na náměstí i na Brněnskou ulici, mohlo by to zacpat celé město,“ přiblížil situaci mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Z vedlejší silnice bude možné vyjet bez problémů

Aby město ulevilo dopravě, je v plánu hned několik opatření. „Vyhodnocována byla nejen takzvaně tvrdá data z kamer semaforů, ale právě i podněty od obyvatel či naše vlastní pozorování. Vše je konzultováno s dopravními inženýry, dodavatelskou firmou i dopravní policií,“ zdůraznila místostarostka.

Změna čeká hlavně zmiňovanou Smetanovu ulici, která bude nyní v dopravní špičce, tedy mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou, více upřednostňována a dostane se z ní tedy větší množství aut.

Zřejmě nejvýznamnější novinkou, o níž se ale v souvislosti se zefektivněním žďárské dopravy hovoří již léta, je umístění semaforů na křížení ulice Jihlavská a Chelčického. Pro vozidla, která jedou po Chelčického ulici, je totiž téměř nemožné z této vedlejší ulice na hlavní komunikaci – hlavní tah mezi Žďárem a Jihlavou – vyjet, zvláště pak odbočují-li vlevo.

„Je to názor nejen náš, ale i dopravních expertů. Chceme tam tuto problematickou situaci vyřešit co nejrychleji, nyní budeme zadávat výběrové řízení na dodavatele,“ sdělila Ludmila Řezníčková s tím, že nové světelné značení by mělo vyjít na přibližně půl milionu korun a zůstane na místě, dokud se nevybuduje plánovaná propojka mezi Brněnskou a Jihlavskou ulicí.

Jako nadbytečný se ukázal noční provoz světel na křižovatkách, jenž byl rovněž předmětem kritiky mnohých obyvatel města, kteří si uprostřed noci „užívali“ stání na pusté křižovatce. V době od desáté hodiny večer do pěti ráno bude teď tedy signalizace „odpočívat“.

Poslední změnou, k níž co nevidět dojde, je nové vodorovné dopravní značení, jež přibude na křižovatce u kulturního domu i u obchodního centra Convent.

„Zjistili jsme totiž, že někteří řidiči při odbočování vlevo do křižovatek špatně najíždějí, což také brzdí plynulost dopravy. Vyznačené čáry by jim to měly usnadnit,“ dodala místostarostka.

Systém zajistí i rychlejší průjezd nejen autobusů

Náklady na zřízení chytrých semaforů a celé dopravní telematiky činí 13 milionů korun, přičemž 9,4 milionu bude hrazeno z dotace, již se městu povedlo získat. Systém má mimo jiné zajistit i rychlejší průjezd autobusů MHD a vozidel integrovaného záchranného systému Žďárem.

Do dubna vznikne za necelé dva miliony korun také generel dopravy čili digitální model, jenž městu pomůže lépe řešit dopravní problémy.

Podle posledního sčítání dopravy z roku 2016, jež zadává Ředitelství silnic a dálnic, projede žďárským náměstím denně v průměru přes 12 400 vozidel, z toho přes 1 800 je nákladních. Žďárský generel zahrne individuální automobilovou dopravu, parkování, městskou hromadnou dopravu, cyklisty a chodce.

Vyhodnocována byla tvrdá data z kamer semaforů i podněty od obyvatel.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

  • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Auto po půlnoci srazilo a usmrtilo chodce. Řidič z místa ujel

Na silnici I/38 na Jihlavsku auto v noci na dnešek srazilo chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Krátce po výměně samce se v jihlavské zoo narodili dva dikobrazi

Chovatelé v jihlavské zoologické zahradě se těší z mláďat dikobrazů srstnatonosých. Dvojčata zatím neurčeného pohlaví...

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

Auto po půlnoci srazilo a usmrtilo chodce. Řidič z místa ujel

Na silnici I/38 na Jihlavsku auto v noci na dnešek srazilo chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...