Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Přetížené automobilové dopravě ve Žďáře uleví ještě jeden nový semafor

  15:43
Chytré semafory, které na počátku léta nahradily své dosluhující předchůdce na hlavních křižovatkách ve Žďáru nad Sázavou, mají za sebou zkušební provoz. Radnice nyní chystá několik změn, které mají dopravě ještě více ulevit.

Nejvíc problémů bývá ve špičce na křižovatce u obchodního centra Convent. Kolonám ve Smetanově ulici má zamezit i větší upřednostnění aut z tohoto směru. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Nová světla, s nimiž se však mnozí řidiči i nadále jen velmi těžko sžívají, sbírají díky svým kamerám data týkající se průjezdnosti města. A ačkoliv někteří motoristé při cestování Žďárem láteří na dlouhé kolony a dopravní zmatky, vyhodnocení počítačových dat hovoří jinak.

Přesto radnice chystá několik změn, které mají dopravě ještě více ulevit. „Průjezdnost jednotlivými křižovatkami se nám oproti starým semaforům zvýšila o jednu třetinu,“ informovala žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková o výsledcích kontrolního dne a ze setkání s dopravními experty, které proběhlo 7. října.

Podle vedení města se od léta ulevilo především křižovatce u kulturního domu. „Dříve, když tam auta přijížděla z Neumannovy ulice, projela pouze tři čtyři a potom hned naskočila červená. Dnes se tato ulice vyčistí velmi rychle,“ uvedl příklad žďárský starosta Martin Mrkos.

Na radnici však připouštějí, že hlavně v odpolední dopravní špičce se kolony tvoří. A ne zrovna malé.

Na vině jsou prý však nikoliv zánovní chytré semafory, ale hlavně stávající uzavírky.

„Je třeba si uvědomit, že se jich bohužel sešlo hned několik naráz. Neprůjezdná je nyní například Novoměstská ulice, přes město vede objízdná trasa způsobená zavřenou silnicí mezi obcí Simtamy a Havlíčkovým Brodem a donedávna působily komplikace také uzavírky a dopravní omezení související s budováním obchvatu Nového Veselí,“ vyjmenovala Ludmila Řezníčková. 

Nejvíce se tato omezení podepsala na křižovatce ulic Brněnská, Novoměstská, Horní a Smetanova u obchodního centra Convent. Podle bezpočtu zkušeností řidičů i fotografií na sociálních sítích se vozidla běžně „štosují“ od semaforů až k budově soudu, což je zhruba půl kilometru, nebo k ještě vzdálenějšímu obchodnímu domu u nádraží.

„Nevím, co si o tom mám myslet. Jezdím tudy každý den a od té doby, co jsou nové semafory, je to šílené. Průjezdnost je špatná, odpoledne bývá ucpaná nejen Smetanova ulice, ale táhne se to až ke Kauflandu,“ popsal na Facebooku své dojmy řidič Jiří Mašek.

Chytré semafory totiž preferují směr, ze kterého jezdí více automobilů. V době, kdy byla u Nového Veselí kvůli stavbě obchvatu doprava řízena semafory, pak přijelo ke křižovatce najednou větší množství vozidel, a stávalo se tak, že odbočování z vedlejších ulic, tedy i ze Smetanovy, bylo omezené.

„Například v odpolední špičce křižovatkou u Conventu projede 700 automobilů za hodinu jak z náměstí, tak z Brněnské ulice. To je 1 400 automobilů v obou směrech. Ze Smetanovy ulice je to zhruba 300 vozů za hodinu s tím, že na každý směr jede zhruba třetina aut. Kdyby semafor pustil další stovku aut za hodinu na náměstí i na Brněnskou ulici, mohlo by to zacpat celé město,“ přiblížil situaci mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Z vedlejší silnice bude možné vyjet bez problémů

Aby město ulevilo dopravě, je v plánu hned několik opatření. „Vyhodnocována byla nejen takzvaně tvrdá data z kamer semaforů, ale právě i podněty od obyvatel či naše vlastní pozorování. Vše je konzultováno s dopravními inženýry, dodavatelskou firmou i dopravní policií,“ zdůraznila místostarostka.

Změna čeká hlavně zmiňovanou Smetanovu ulici, která bude nyní v dopravní špičce, tedy mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou, více upřednostňována a dostane se z ní tedy větší množství aut.

Zřejmě nejvýznamnější novinkou, o níž se ale v souvislosti se zefektivněním žďárské dopravy hovoří již léta, je umístění semaforů na křížení ulice Jihlavská a Chelčického. Pro vozidla, která jedou po Chelčického ulici, je totiž téměř nemožné z této vedlejší ulice na hlavní komunikaci – hlavní tah mezi Žďárem a Jihlavou – vyjet, zvláště pak odbočují-li vlevo.

„Je to názor nejen náš, ale i dopravních expertů. Chceme tam tuto problematickou situaci vyřešit co nejrychleji, nyní budeme zadávat výběrové řízení na dodavatele,“ sdělila Ludmila Řezníčková s tím, že nové světelné značení by mělo vyjít na přibližně půl milionu korun a zůstane na místě, dokud se nevybuduje plánovaná propojka mezi Brněnskou a Jihlavskou ulicí.

Jako nadbytečný se ukázal noční provoz světel na křižovatkách, jenž byl rovněž předmětem kritiky mnohých obyvatel města, kteří si uprostřed noci „užívali“ stání na pusté křižovatce. V době od desáté hodiny večer do pěti ráno bude teď tedy signalizace „odpočívat“.

Poslední změnou, k níž co nevidět dojde, je nové vodorovné dopravní značení, jež přibude na křižovatce u kulturního domu i u obchodního centra Convent.

„Zjistili jsme totiž, že někteří řidiči při odbočování vlevo do křižovatek špatně najíždějí, což také brzdí plynulost dopravy. Vyznačené čáry by jim to měly usnadnit,“ dodala místostarostka.

Systém zajistí i rychlejší průjezd nejen autobusů

Náklady na zřízení chytrých semaforů a celé dopravní telematiky činí 13 milionů korun, přičemž 9,4 milionu bude hrazeno z dotace, již se městu povedlo získat. Systém má mimo jiné zajistit i rychlejší průjezd autobusů MHD a vozidel integrovaného záchranného systému Žďárem.

Do dubna vznikne za necelé dva miliony korun také generel dopravy čili digitální model, jenž městu pomůže lépe řešit dopravní problémy.

Podle posledního sčítání dopravy z roku 2016, jež zadává Ředitelství silnic a dálnic, projede žďárským náměstím denně v průměru přes 12 400 vozidel, z toho přes 1 800 je nákladních. Žďárský generel zahrne individuální automobilovou dopravu, parkování, městskou hromadnou dopravu, cyklisty a chodce.

Vyhodnocována byla tvrdá data z kamer semaforů i podněty od obyvatel.

  • Nejčtenější

Kamion zůstal stát mezi závorami, rychlík zastavil těsně před ním

Policisté hledají řidiče kamionu, který v pondělí krátce po jedenácté hodině dopoledne nerespektoval červená světla a...

Z třebíčské kabiny unikla nahrávka rozčíleného kouče. Ten pak zkolaboval

Hokejová Chance liga je sice kvůli koronaviru přerušena, nicméně v Horácké Slavii Třebíč je právě teď pořádně rušno....

Kamion mezi závorami, před nímž prudce brzdil rychlík, patří firmě z Bosny

Policisté už vědí, čí kamion zůstal v pondělí stát na železničním přejezdu v Okříškách na Třebíčsku a málem způsobil...

Uzavírka hlavního tahu u Třebíče zničila úzkou silničku v sousední obci

Jednu silnici Kraj Vysočina modernizuje, ovšem druhou tato činnost devastuje. Z uzavřeného tahu mezi Třebíčí a Velkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZVOLNĚNÍ: Když další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná

Je tu další uniklá nahrávka. Zase z hokejové šatny. Zase v ní trenér mluví drsně. A zase vyvolá poprask. Po Martinu...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Z hořící chalupy vynesli hasiči tělo ženy, oživit ji však už nedokázali

Při nočním požáru rekreační chalupy v Kraborovicích na Havlíčkobrodsku zemřela žena. Její bezvládné tělo z hořícího...

Řidičům se v centru Brodu vrací stání, otevřela se část parkovacího domu

Od počátku tohoto týdne mají řidiči v Havlíčkově Brodě další možnost, kam mohou odstavit auto. Otevřela se jim horní...

Letošní výlovy se musí obejít bez diváků, vánočních kaprů však bude dost

Jako průměrný hodnotí letošní rok rybáři na Vysočině. Podzimní výlovy už ukázaly, že kaprů na vánoční stoly bude...

Sklář se stará o rybníky, roubuje čarověníky a doma vyřezává vodníky

Štípané dřevěné holubičky začal Josef Pospíchal z Radostína na Žďársku vyrábět už ve svých dvanácti letech. Brzy...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...