Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Soud v Havlíčkově Brodě znovu začal řešit tragický pád Vilémovského mostu

  13:46
K okresnímu soudu v Havlíčkově Brodě se vrátilo projednávání případu tragického pádu mostu ve Vilémově. V roce 2014 pod jeho troskami zemřeli čtyři dělníci. Jednání soudkyně Hana Doubková naplánovala do tří dnů. V úterý se měli možnost vyjádřit obžalovaní.
Soud začal řešit kauzu spadlého mostu ve Vilémově

Soud začal řešit kauzu spadlého mostu ve Vilémově | foto: iDNES.tviDNES.tv

„Dnes dám možnost vyjádřit se k výrokům odvolacího soudu obžalovaným, další den jsou předvoláni soudní znalci a ve čtvrtek se uvidí, jak budeme pokračovat dál. Zajímat nás budou okolnosti pádu mostu, postupu prací a průběhu odtěžování zeminy,“ uvedla na začátku úterního jednání Doubková.

Ta už se případem, v němž bylo původně obviněno deset lidí, detailně zabývala v minulých letech. Loni na podzim byl z obžalovaných odsouzen jediný, stavbyvedoucí stavební firmy Bögl & Krýsl Josef Spour, který dělníky pracovat pod most poslal, ke čtyřem letům vězení a pětiletému zákazu činnosti. Ostatní obžalované soud obvinění zprostil.

Právě Josef Spour v úterý strávil u pultíku před soudem nejvíce času. K pádu mostu podrobně vypovídal zhruba hodinu. Dnes již důchodce vycházel ze své původní výpovědi a jakoukoliv vinu odmítl.

Ve své řeči zdůraznil, že postupoval zcela podle projektové dokumentace. Jeho dělníci zpevňovali mostní klenbu pomocí dřevěných výztuží. Spour tvrdil, že se mu nikdo z dělníků nezmínil, že by měli podezření na cokoliv nestandardního.

„Statiku mostu jsme neřešili, nebylo to potřeba. Zahájili jsme práce, které byly požadovány dalšími dodavatelskými firmami i projektem,“ uvedl.

Bögl & Krýsl byla na stavbě pouze subdodavatelem a měla na starosti pouze mostní objekt. Rekonstrukci navazující silnice dělala firma Strabag. Na společném postupu se obě společnosti podle Spoura domlouvaly na kontrolních dnech, více spolu ale nekomunikovaly.

Most se zřítil v době, kdy jeho firma prováděla zpevnění mostní klenby, zatímco druhá firma prováděla odtěžování zeminy z druhé strany mostní podpěry.

„Podle mého názoru most spadl, protože v projektu nebylo uvedeno, že u podpěr dochází k vodorovným silám. Měl být vyhotoven geologický průzkum, který by tento jev v podloží odhalil,“ konstatoval Spour.

„Kdyby se s odtěžováním zeminy počkalo na vyhotovení opěrných skruží, zabránilo by se pádu mostu,“ dodal.

To však podle stavbyvedoucího firmy Strabag Romana Bednaříka nebylo možné. Bez odtěžení části zeminy by se totiž dělníci pod most neměli jak dostat. Před soudem zároveň několikrát důrazně zopakoval, že jeho firma zeminy neodtěžila víc, než projekt povoloval.

„Podle projektu mohlo být riziko, kdyby byla zemina odtěžena po patu pilíře. K tomu ale nikdy nedošlo, zeminu jsme odtěžili pouze po patu klenby. Že by už v tomto mohlo být nějaké riziko, si nejspíš neuvědomoval ani projektant,“ pravil.

Státní zástupkyně Zdeňka Tománková opakovaně směřovala své dotazy k chybějící realizační dokumentaci, která by podrobně popisovala postup prací i nasazení lidí i techniky. Tu bourání mostu skutečně nemělo. Podle všech obžalovaných však nebyla potřeba.

„V souladu s předpisy jsme nechali realizační dokumentaci zpracovat na vyhotovení stavby. Na bourací práce však není potřeba a je pouze v kompetenci zhotovitele, zda si sám něco takového udělá,“ vysvětlila Irena Šedová z odboru dopravy krajského úřadu Kraje Vysočina, jenž byl investorem díla. I Šedová byla mezi obžalovanými.

Rozdělení rekonstukce mostu bylo nešťastné

Že rekonstrukce průtahu Vilémovem nebyla vhodně rozdělena mezi dvě stavební firmy, zmínil ve své řeči hlavní stavbyvedoucí společnosti Strabag Milan Macura. „Stavba se na jednotlivé stavební objekty dělí běžně. V tomto případě to však bylo rozdělení nešťastné,“ řekl.

Nelogicky byl podle něho už od projektu rozdělen i samotný most. Zatímco firma Bögl & Krýsl měla na starosti pouze klenbu mostu, opěry a základy, Strabag pak povrch komunikace na mostě, zábradlí, ale i navazující silnici včetně křídel mostu.

„Odtěžování zeminy jsme neměli na starost. Bylo to staveniště jiné firmy a tu nemůžeme kontrolovat. Dostali jsme projektovou dokumentaci týkající se pouze naší stavby a podle té jsme postupovali,“ nechal se slyšet i další ze stavbyvedoucích Bögl & Krýsl Juraj Nosko.

„Den před neštěstím jsem pod mostem stál. Pokud by si někdo uvědomoval nějaké nebezpečí, určitě bych se tam nepostavil. Nejsem blázen,“ dodal.

Rozudek z loňského listopadu v létě zrušil krajský soud

Do Havlíčkova Brodu případ vrátil odvolací krajský soud v Hradci Králové. Ten v létě zrušil rozsudek z listopadu loňského roku. Původně byl odsouzen jen stavbyvedoucí firmy Bögl & Krýsl Josef Spour ke čtyřletému vězení a pětiletému zákazu činnosti.

„Závěr okresního soudu, že obžalovaní postupovali podle projektu, podle názoru odvolacího soudu neodpovídá obsahu provedených důkazů, rozhodně není přesvědčivě odůvodněn a nevypořádává se s obsahem dosavadního obsáhlého dokazování,“ vysvětlil tehdy mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Krajský soud zároveň zastavil trestní stíhání jedné z obžalovaných, koordinátorky bezpečnosti práce Marie Hubkové. Podle něho byla již jednou potrestána, a to pokutou ve správním řízení.

„Marii Hubkové uložil Státní úřad inspekce práce pokutu 96 tisíc korun a tisíc korun jako náklady řízení,“ doplnila k tomu Dagmar Plocková z Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově rekonstruoval Kraj Vysočina za více než 200 milionů korun spolu se silnicí II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Zřítil se 4. září 2014, čtyři dělníci pod ním zemřeli, dva byli zranění. Nový most byl zprovozněn na konci července 2015.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Úklid ulic, nebo arogance? Politici hodnotí rok s modrými čarami v Jihlavě

Už více než rok v Jihlavě funguje nový systém parkování. Redakce iDNES.cz proto zmapovala, jak kontroverzní změnu, která v očích řady lidí změnila historické centrum města v království modrých čar, s...

25. července 2024  8:43

Se stresem zdravotníkům novoměstské nemocnice nově pomáhá peer pracovnice

Psychickou podporu pro všechny lékaře, zdravotní sestry i mnohé další zdravotníky z novoměstské nemocnice, kteří tuto pomoc potřebují a požádají o ni, nabízí nyní takzvaný peer pracovník. Do této...

24. července 2024  16:07

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...