Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

OZS-400 Vepříkov. Nenápadným domkem procházely hovory Varšavské smlouvy

  12:16
Když nedávno v malé obci Vepříkov na severu Havlíčkobrodska dělali výkopy pro kanalizaci, lžíce bagru dvakrát o cosi v zemi zavadila. To cosi byl pět centimetrů silný kabel, místy uložený v betonovém korýtku. Stát se něco takového před rokem 1989, byl by to velký průšvih. A na jeho konci možná kriminál.

Ten kabel se označoval zkratkou MKKM-1, čili Mezinárodní kabelová koaxiální magistrála. Podstatnější je, že šlo o kabel horké linky mezi špičkami států Varšavské smlouvy Berlín–Praha–Moskva.

Jinými slovy: v éře studené války šlo o nejstřeženější telefonní linku v evropské části sovětského bloku.

„Pamatuji se, že v dětství jeden pán z obce při nějakém výkopu o ten kabel jenom štrejchl krumpáčem. Z kabelu unikl natlakovaný vzduch. Do půl hodiny na místě byla Veřejná bezpečnost a četa kabelářů. Pak byly výslechy, hrozily velké pokuty i vězení,“ vzpomněl starosta Vepříkova Petr Bárta.

Kabel byl uveden do provozu přibližně v roce 1962, odpojen byl v roce 1991. V roce, kdy zanikla i Varšavská smlouva.

O jeho funkci a provozu dodnes existuje pouze velmi málo informací, které po střípcích střádají specializovaní badatelé.

Stanice s obsluhou

Součástí obslužného systému horké linky do Moskvy byl i nenápadný areál zeleně natřených budov západně od Vepříkova.

Tam fungovala jedna z neustále střežených zesilovacích stanic kabelu. Stanice zajišťovala, aby telefonní signál na dva tisíce kilometrů dlouhé lince neslábl.

Fotogalerie

Vepříkovská stanice měla svou kódovou zkratku OZS-400. Písmeno „O“ ve zkratce znamenalo, že jde o stanici s obsluhou. Vedle nich totiž existovaly také neobsluhované stanice, podobné velkým hermeticky uzavřeným kontejnerům zakopaným v zemi. Anebo typ ZZS: zodolněné stanice. To byla pro změnu zařízení podobná masivním protiatomovým krytům.

Zesilovačka ve Vepříkově fungovala v nepřetržitém provozu vždy minimálně se dvěma lidmi obsluhy v technickém sále a dvěma lidmi ve strojovně.

Ve strojovně se nacházel - a dodnes nachází - velký naftový agregát pro nouzové napájení stanice.

A také soustava nepřetržitě dobíjených silných baterií, které měly při výpadku zajistit přechodné napájení systému, než naskočí dieselagregát. „Když agregát nahodili, otřásal se a duněl celý barák,“ vzpomínala pětaosmdesátiletá Marie Danielová, která ve vepříkovské stanici donedávna bydlela. Její manžel tam byl správcem, ona uklízečkou.

Součástí technologie byly také rotační měniče napětí - masivní šedé válce s nápisy v azbuce, které se ještě předloni v budovách vepříkovského areálu nacházely.

Zesilovačka Vepříkov měla dvacet stálých zaměstnanců a také nenápadný další stálý dohled. „Protože zde byla vedena i horká linka Moskva–Praha–Berlín, byla stanice vedena jako přísně tajný objekt. StB zde kontrolovala situaci pomocí důvěrníka s krycím jménem Olda,“ poznamenal ve své studii Okres na východě 1960-1989 historik Prokop Tomek.

Rybník, les i louka

Podobné stanice jako Vepříkov byly od sebe vzdáleny přibližně šedesát kilometrů, přičemž obsluha každé stanice hlídala 30 kilometrů kabelu na obou stranách.

„Vše bylo promyšleno. V hlavní budově byl generátor na naftu, takže stanice byla plně soběstačná. V budově byly tři byty pro zaměstnance, spousta provozních a kancelářských místností. V suterénu pak byl protiatomový kryt. Garáže včetně montážních jam byly vyhřívané. K areálu patřil rybník pro chov kaprů, les pro dřevo a louka pro seno,“ popsal Jiří Hromas z firmy Max Merlin, která byla několik let vlastníkem vepříkovské zesilovačky.

V areálu byly garáže pro zásahová vozidla montážní čety, v osmdesátých letech přibyly také přístavby s výkonnými radiostanicemi. Byly zde tři studny a vlastní čistička vody. V zahradě jsou kromě jabloní také dvě nenápadné budky - nouzové výlezy z malého protiatomového krytu.

V současnosti nový majitel areál stavebně upravuje k bydlení. Prostornému sklepení však stále vévodí výkonný naftový agregát Škoda s rokem výroby 1960, část ventilace a rozvodné skříně.

Marie Danielová s manželem se do tehdy dokončované budovy zesilovačky přistěhovala v roce 1962. „Tehdy se to teprve připravovalo do provozu, inženýři ze Sovětského svazu v budově montovali přístroje, všechny byly sovětské. Kabely už ale byly tou dobou zakopané v zemi,“ vzpomíná Danielová.

Pád smetáku

Dodnes nechápe, proč v roce 1968 při okupaci vepříkovskou stanici neobsadili Rusové, jako to udělali na podobných zařízeních v Praze či Brně. „Asi to ve Vepříkově ani nenašli, jak to bylo tajné. Už v šest hodin ráno 21. srpna mi hlásila obsluha, že na Ruzyni přistávají vojenská letadla. Čekali jsme, že nás taky obsadí, ale nic. Měli jsme strach. V Brně se na zesilovačce stalo, že uklízečce upadl smeták a ruský voják se samopalem, jak slyšel tu ránu, chtěl začít střílet. Byly to nervy. Tehdy se mluvilo o tom, že zaměstnanci Správy dálkových kabelů chtěli udělat v reakci na okupaci nějakou sabotáž, ale asi k ničemu nedošlo, protože se nic nedělo,“ vybavila si Danielová.

V nenápadném domku v obci Vepříkov na Havlíčkobrodsku sídlila v letech 1961 - 1991 tajná zesilovací stanice Mezinárodní kabelové koaxialní magistrály Varšavské smlouvy. Horké linky na trase Berlín - Praha - Moskva.

V nenápadném domku v obci Vepříkov na Havlíčkobrodsku sídlila v letech 1961 - 1991 tajná zesilovací stanice Mezinárodní kabelové koaxialní magistrály Varšavské smlouvy. Horké linky na trase Berlín - Praha - Moskva.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Běžný člověk zvenčí neměl na zesilovací stanici přístup. „Každému se zapisovaly u vchodu legitimace, dohled byl přísný,“ líčí Danielová. Součástí technického systému v rámci vepříkovské zesilovačky byly podle jejích vzpomínek ještě dva bunkry: u Habrů a obce Klouzovy. Dnes už jsou prý však zbořené.

V kabelu MKKM-1 byl natlakovaný vzduch nebo plyn. Tlak na koncích kabelu registrovaly tlakové senzory, které signalizovaly jeho případné poškození. Podle jednoho z německých badatelských webů vždy jeden díl kabelu měřil 300 metrů, po kterých byl s dalším dílem propojen spojkou. Byl uložen v hloubce přibližně dvou metrů. Na území bývalé Německé demokratické republiky východní Němci označovali také FK-165 a dál na území bývalého Československa jej označovali jako GK-265.

Kabel byl schopen přenášet současně 1 920 telefonních hovorů, ale také televizní signál mezinárodního vysílání v zemích východního bloku v časech socialismu, známého jako Intervize. „Tímto kanálem byl přenášen barevný televizní signál přenosu letních olympijských her v Tokiu v roce 1964 a živě vysílán v Berlíně,“ napsal zmíněný německý badatelský web.

Lidé ve Vepříkově říkali stanici horké linky prostě „zesilovačka“. Vyjma zaměstnanců vázaných mlčenlivostí však stěží někdo tušil, odkud kam tudy vede tlustý a nedotknutelný kabel pod zemí.

Autobusová zastávka před areálem i dnes nese všeříkající název „Vepříkov, spoje“.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Řidič našel fígl na dětské černé pasažéry, Jihlava ho však nezavede

Premium Dopravní podnik v Jihlavě začal rodičům oznamovat, že jejich děti přistihli revizoři v MHD při jízdě načerno. Dříve...

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

Pandí sourozenci z jihlavské zoo už mají za sebou čipování a očkování

Další příliv letošních mláďat hlásí i na konci léta jihlavská zoologická zahrada. Chovatelé se těší především z dvojčat...

Výročí nejlepšího českého pilota RAF připomene přelet „jeho“ Hurricanu

Dnes je tomu 105 let, kdy se ve Svatém Kříži, vesnici u tehdejšího Německého Brodu, drážnímu inspektoru Josefovi...

Přetížená auta na Vysočině odhalí jen váhy na dálnici, krajské nefungují

Příští rok na jaře začne na zrekonstruované dálnici D1 nedaleko Kozlova na Jihlavsku vysokorychlostní vážení nákladních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...