Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Pracujeme v postoji závodící Sáblíkové, líčí stavbař opravu mostu na D1

  16:38aktualizováno  16:38
Monumentální stavba překlenující údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí budí pozornost už od svého vzniku. Loni na podzim „oslavil“ dálniční most Vysočina 40 let od svého zprovoznění. Coby nejvyšší stavba svého druhu na dálnici budí zájem i nyní při modernizaci D1 mezi západním a východním koncem Velkého Meziříčí, do níž se Ředitelství silnic a dálnic letos na jaře pustilo.

Zakázku na bezmála šestikilometrový úsek číslo 19 zahrnující i 426 dlouhý a 76 metrů vysoký most vysoutěžil Metrostav.

„Pro nás je důležité datum 28. června, kdy začne výluka a provoz se svede pouze na jeden most. Teprve pak budeme mít povolené svařování všech nových dílů na druhém mostu. Při přípravných pracích můžeme udělat méně než 20 procent svárů, které nejsou rizikové,“ vysvětluje stavbyvedoucí Radovan Hofírek, který v pondělí po mostě, pod ním i skrze něj provedl reportéry MF DNES.

Kvůli kvalitě svárů totiž musí stavbaři pracovat na mostě bez dopravní zátěže. Chvění je nežádoucí. Denně tudy přitom projede kolem 40 tisíc aut.

Ne jeden most, ale dva

Obecně se sice mluví o mostu v jednotném čísle, ale na 144. kilometru dálnice vedle sebe stojí dvě identické stavby. Mnozí si pletou také to, že samotný most není betonový, ale ocelový. Po modernizaci si budou obě tělesa ještě blíž. „Po rozšíření a zesílení obou mostů mezi nimi zůstane mezera pouze deset centimetrů,“ popisuje Hofírek.

Fotogalerie

V každém směru se most rozšíří o 75 centimetrů na vnitřních konzolách. K zesílení hlavní nosné konstrukce dojde podle projektu nad vnitřními podporami a v obou krajních polích. „Na mostě budeme dělat také protikorozní ochranu ocelové konstrukce a sanovat pilíře,“ říká mladý inženýr.

I když je na stavbě zdánlivě klid, míhá se tu už denně kolem padesáti lidí. „Záleží samozřejmě na typu práce. Až začneme naplno, bude na jedné straně 25 svářečů plus asi 20 montážníků. Na mostě bude dělat minimálně 80 lidí, další práce se dělají pod mostem, protože se pracuje také na pilířích a hydraulice, což obnáší výměnu ložisek,“ vypočítává Hofírek.

Mnozí pracovníci nejsou zdánlivě vidět, jsou ukryti třeba na posuvných lávkách. „Na celém mostě je šest takových lávek dlouhých přes dvacet metrů, přesouvají se po kolejnicích,“ ukazuje Hofírek. Jde o speciální konstrukce. Když pracovníci svůj díl práce dokončí, což trvá obvykle tři dny, posune se lávka o kousek dál.

Varšava, Gdaňsk, Velké Meziříčí

Na mostě dělají současně dvě party. „Část lidí jsou naše vlastní kapacity a druhou půlku pro nás zajišťuje firma z Polska, se kterou jsme už dělali mosty ve Varšavě a částečně v Gdaňsku. Jdou s námi dál,“ pochvaluje si spolupráci s Poláky.

Den otevřených dveří

Metrostav sledované stavbě vytvořil samostatné webové stránky (www.mostvysocina.cz) a na sobotu 22. června plánuje den otevřených dveří.

Lidé se nedostanou přímo na most, ale v ulici Příkopy přímo pod mostem jim budou od 13 hodin k dispozici odborníci. Připravený je také doprovodný program pro děti.

Lidem na stavbě rozhodně není co závidět. „Dnes máme ideální počasí (v pondělí po ránu bylo těsně nad 20 °C),“ rozplýval se mostař. „Ale když je teplota třicet stupňů, na kovovém povrchu naměříme padesát a uvnitř mostu klidně kolem šedesáti,“ upozorňuje. K tomu si připočtěte prašné a zamlžené prostředí a máte pracoviště „snů“.

Takové podmínky znamenají více přestávek a dodržování pitného režimu. „Samozřejmostí jsou dlouhé pracovní kalhoty, svářeči mají i dlouhé rukávy, kožené kabáty. Obdivuji je za to, v jakých podmínkách dělají,“ vyzdvihuje Hofírek.

Ideální pracoviště pro trpaslíky

Úplně speciálním zážitkem je pro novináře cesta do nitra mostu, kam vystoupají po lešení. Tubus má sice na výšku kolem čtyř metrů, ale pohybovat se mezi výztužemi se dá pouze po úzké lávce, kterou od stropu dělí asi 150 centimetrů. Ideální pracoviště pro trpaslíky.

„Tady se cítíme jako Sáblíková,“ vtipkuje stavbyvedoucí. Ve vzorovém předklonu jako rychlobruslařská šampionka, s pokrčenýma nohama, s rukama spojenýma za zády projde s několika zastávkami celý most.

Dělníci navíc musí dovnitř přemístit spoustu materiálu z jedné či druhé strany maximálně s pomocí vozíčků. Která práce je podle Radovana Hofírka nejtěžší? „Fyzicky nejnáročnější je práce uvnitř tubusu, s ohledem na teplotu a uzavřený prostor. Výměna ložisek a hydraulické práce jsou nejzajímavější, ale nejtěžší je vše zkoordinovat tak, abychom si nepřekáželi a stihli stanovené termíny, tedy do 70 dní,“ porovnává stavař, který je specialistou na mostní konstrukce. Stavba, kterou v 70. letech projektoval Antonín Pechal, jenž dosud na každý zásah dohlíží, patří mezi nejzajímavější mosty v Česku. Jde o trámový most o čtyřech polích celkové délky 425 metrů. Celá stavba je poskládaná z osmdesátitunových dílců, které stavbaři technikou takzvané letmé montáže napojovali s využitím portálového jeřábu na sebe.

Pro stavbyvedoucí, kterých je na mostu více, je dalším klíčovým datem 5. září. Do té doby musí být pravý most dokončený, aby mohly po jeho vozovce vést při uzavření druhého mostu dva plus dva jízdní pruhy.

Autor:
  • Nejčtenější

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

Na Jihlavsku skončí povinnost nosit roušku v obchodech a veřejné dopravě

Hygienici od soboty na Jihlavsku rozvolní protiepidemická opatření nařízená kvůli zvýšenému počtu případů nákazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První jaderné vinici žehnal kněz, víno z ní ale nebude ve volném prodeji

Jadernému vinohradu v těsném sousedství dukovanské elektrárny ve středu za účasti generality tuzemské energetiky...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Kouzelnými zámeckými zahradami provedou návštěvníky průvodci a čas

Vždy na konci května rodina Kinských v minulých letech otevírala svoje soukromé zahrady žďárského zámku. Epidemie...

KoresponDance se účastní jen čeští umělci, festival lze sledovat i online

Netradiční formou se letos odehraje KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu....

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...