Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tv„Hráz Durcháku se sice úplně neprotrhla, ale po povodních tam nastala nějaká technická obtíž, poškození, kvůli němuž voda pronikla skrze hráz. Následně prošla chatovou oblastí, pod kterou ji zachytil další rybník – Petrchák. Ten už vodu ale pouští volně dál směrem k Beranovci,“ popsal v úterý odpoledne Vladislav Hynk, třešťský starosta a předseda místní povodňové komise.
Kolem rybníku Durchák, jenž patří soukromému majiteli, se podle jeho slov nachází kolem dvou až tří desítek chat. Ne všechny jsou ale postaveny přímo u potoka mezi rybníky. Některé se nacházejí i výše v terénu, takže valícím se proudem ohroženy nebyly. „U několika chat je na okolních pozemcích a zahradách patrné, že se přes ně velká voda přehnala, hlavně podle naplaveného bahna. Uvnitř jsem ale samozřejmě nebyl, takže se v tuto chvíli nedá odhadnout, jaké škody tam voda způsobila,“ sdělil Hynk s tím, že v rekreačních objektech nikdo nemá trvale hlášený pobyt.
Přesto třešťští hasiči společně s policisty oblast pro jistotu procházeli, aby se ujistili, že v nemovitostech skutečně nikdo není. Preventivně byl také kontaktován dodavatel elektrické energie, aby odpojil elektřinu.
Budování poldru v Bílku?
Právě kvůli situacím, jako je narušení hráze Durcháku, bude i nadále fungovat pracovní štáb Povodňové komise Kraje Vysočina. Samotná komise totiž k 17. září ukončila svoji činnost, vzhledem k již stabilizované situaci.
„Štáb v čele s tajemníkem komise Jaroslavem Mikynou však bude nadále monitorovat situaci a podávat mi pravidelné každodenní reporty,“ sdělil vysočinský hejtman Vítězslav Schrek. Ten také v úterý avizoval, že se chystá na návštěvu Bílku, místní části Chotěboře, kde muselo být během povodní kvůli vylité řece Doubravě evakuováno několik lidí. Na tomto problematickém místě se navíc již v minulosti hovořilo o vybudování poldru.
„Možná je nyní správný čas se o tomto tématu opět pobavit,“ podotkl Schrek. Hejtman plánuje například i návštěvu Dalečína, kde řeka Svratka o víkendu dosáhla na třetí stupeň povodňové aktivity, nebo na kontrolu nyní uzavřené krajské silnice mezi Vírem a Koroužným, kde se část stavby opěrných zdí nad řekou o víkendu sesunula do toku Svratky.
Výpadek internetu zasáhl i parkovací systém
Velká voda ovlivnila rovněž fungování internetu. Mezi městy postiženými rozsáhlým výpadkem byla v úterý mimo jiné i Jihlava. „Pravděpodobně kvůli sesuvu podmáčené půdy se potrhalo páteřní internetové vedení do Kraje Vysočina. Nefungují proto důležité systémy magistrátu ani některých ostatních měst v kraji. Značně omezený je také provoz úřadů,“ informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk. Mimo provoz byl například Portál občana, online objednávání na úřad a řada dalších služeb.
Vyřazeny byly rovněž parkovací systémy. Pokud tedy někdo zaplatil parkování přes aplikaci, systém nedokázal vozidlo do systému zaregistrovat. Nemohla tak být prováděna ani kontrola parkovacích oprávnění a provoz monitorovacího auta byl zastaven. „Dále doporučujeme omezit návštěvy úřadu a dnes ani neodesílat na úřad e-maily. Nedojde k nám e-mailová pošta a neodejde ani od nás ven mimo magistrát,“ popsal v úterý situaci tajemník magistrátu Evžen Zámek.
Kvůli narušenému páteřnímu vedení internetu od společnosti Cesnet zůstala mimo provoz rovněž řada dalších důležitých úředních aplikací, zvláště pak agendy závislé na připojení, jako jsou například CzechPoint, registr živnostenského podnikání nebo časová razítka. S výpadkem internetové sítě se zhruba mezi včerejší 8. a 14. hodinou potýkala kupříkladu i Nemocnice Pelhřimov.
„Situace nastala po přerušení optických tras Cesnetu do Jihlavy. Během této doby nám nefungovaly například eRecepty,“ sdělila mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová. Doplnila, že od druhé hodiny odpolední se již zdravotnické zařízení připojilo prostřednictvím místního poskytovatele internetových sítí.